12-24 Ay Bebekler için Günlük Beslenme Önerileri

Bebeğiniz bir yaşına geldiği zaman doğum kilosunun yaklaşık 3 katına ulaşır. 12-24 ay arasında ise bu büyüme yavaşlar ve iki yaşına gelene kadar ortalama 2.5 kilo alabilir. 1 yaş bebeklerde kilo alımı azalsa da zihinsel gelişim hala hızla devam ettiği için beslenme kaynaklarına büyük önem vermenizde fayda vardır.

İki yaşına kadar anne sütü, bebeğinizin gelişiminin en büyük destekçisidir. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise doktorunuzun tavsiyesi ile bebeğinizi çocuk devam sütü ile besleyebilirsiniz. Böylece bir yaşındaki bebeğiniz, gelişimi için ihtiyaç duyduğu prebiyotikler, demir, kalsiyum ile A, C ve D gibi vitaminlere ulaşabilir.

12-24 ay beslenme düzeni, üç ana ve iki ara öğünden oluşur.

Kahvaltı
Bebeğinizin güne enerjik ve mutlu başlaması için ona besleyici bir bebek kahvaltısı yaptırmanız önemlidir. Kahvaltılıkları tek tek yemeye henüz alışmadığı için anne sütü ya da çocuk devam sütü kullanarak bebeğinize özel bir kıvamda kahvaltı menüsü hazırlayabilirsiniz.

Ara Öğün-Meyve Zamanı
Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabilmesi için ara öğün olarak ona elma, armut, şeftali gibi meyveleri pütürlü olacak şekilde çatalla ezerek yedirebilirsiniz.

Öğle Yemeği
Bir yaşını dolduran bebeğinize öğle yemeğinde sebze çorbası içirebilirsiniz. 12-24 aylık bebeğiniz yaklaşık 100-150 ml çorba içebilir. Fazla yağlı ya da tuzlu olmamak kaydıyla ve ayına uygun sebzelerle yapılmış diğer ev yemeklerinden de yiyebilir.

Ara Öğün-Süt Zamanı
İkinci ara öğünde bebeğinizi anne sütü ya da 150-180 ml çocuk devam sütü ile besleyebilirsiniz. Ayrıca bebeğinize özel mayaladığınız yoğurt yedirebilirsiniz.

Akşam Yemeği
Akşam yemeğinde bir yaşındaki bebeğiniz çorba içebilir ya da onun beslenmesine uygun şekilde pişirdiğiniz aile yemeğinden yiyebilir.

Gece Beslenmesi
Bir yaşından sonra bebeğinizi uyumadan önce ya da gece uyanıyorsa anne sütü ya da çocuk devam sütü ile besleyebilirsiniz.

Bebek ve çocuk gelişimi hakkında diğer yazılarımızı bloğumuzda okumaya devam edebilirsiniz.

image_print