17 Şubat Dünya Kedi Günü Kutlu Olsun

Dünyanın pek çok ülkesinde 17 Şubat Dünya Kedi Günü olarak kutlanıyor. Kimisi uysal, kimisi hareketli, kimisi oyuncu kimisi uykucu, kimisi bol tüylü kimisi tüysüz olan sevimli dostlarımızın cinslerini ve karakteristik özelliklerini yakından tanımak ister misiniz?

Gün boyu uykucu olmaları, kızdıklarında tırmalamaları, sevilmek istediklerinde mırmır diye dolaşmaları, oyun oynamak için her zaman hazır olmaları, ıslak mamayı çok sevmeleri gibi ortak özellikleri olsa da onları birbirinden ayıran pek çok farklı özellikleri var…

British Shorthair

Victorian döneminden beri, İngiltere’de üretilen ve oldukça köklü bir geçmişe sahip olan British Shorthair kediler, özellikle haşere kontrolü amacıyla üretilmiş olmaları sebebi ile İngiltere’de neredeyse her evde beslenmekteydi.

Bu dostumuz sürekli sevgi görmek ister. Ancak bunun için kendi kişiliğinden ödün vermez.
Örneğin kucağa alınmak pek hoşlanmaz, kucakta oturmaktansa sahibinin yanında oturmayı tercih ederler. Bu kedi ırkı, çocukluk dönemlerinde hareketli ve oyuncu olsa da, yaşı ilerledikçe daha sakinleşirler. Etrafa zarar vermekten çekinen bu kediler, ev içerisinde rahatlıkla tek başlarına bırakılabilir.

İran Kedisi

Bilinen en eski kedi ırklarından olan İran kedileri, tüm dünyada büyük bir üne sahip olup Persian adıyla da tanınmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi kökeni İran olan bu ırkın ortaya çıkışının 17. yüzyıl olduğu düşünülüyor.

En belirgin fiziksel özellikleri arasında düz, basık burnu, küçük kulakları ve iri gözleridir. Sakin, sıcakkanlı oluşuyla ev ve aile yaşantınızda iyi bir dosttur. Tüy yumağını andıran tüyleri ve onun altında kaslı ve güçlü bir vücut yapısı vardır. Sessiz ortamları severler. eğer bulundukları ortamda gürültü varsa orayı hemen terk ederler. İran kedilerinin uzun ve sık tüyleri olduğu için bakımları önemlidir. Her gün taranmaları ve ayda birkez yıkanmaları öneriliyor.

Ragdoll

1960’larda Ann Baker adlı bir kadın tarafından California’da ortaya çıkan bu ırk, İran ve Ankara Kedisine benzer. Burnu düz ve orta büyüklükte olup, eğimli bir çene yapısına sahiptir.

Sevecen, sıcakkanlı ve eğlenceli bir kişiliğe sahiptir. Uzun tüyleri ile bilinen bu dostumuz hem sosyal hem de çok insancıldır.

Van Kedisi

Adından da anlaşılacağı üzere ilk olarak ülkemizde Van şehrinde görülmüştür. Safkan bir ırk olan bu tür ilgi görünce İngiltere’de çoğaltılıp tüm Avrupa’ya yayılmış.

Bembeyaz tüyleriyle pamuk gibidir. En belirgin özelliği mavi-yeşil olan muhteşem gözleridir. Sevgi dolu, sıcakkanlı ve oyuncu karakteri ile iyi bir aile dostudur. Titiz ve temizdir. Bu özellikleriyle en çok tercih edilen ev kedisidir.

Abyssinian

Viktoryen dönemde yetiştirilen Abyssinian kedisi, 1871 yılında, Crystal Palace Kedi Şovunda dikkatleri üzerinde çekerek üçüncü oldu. Bu dereceyle birlikte Abyssinian kedisinin popülaritesi tüm İngiltere’de hızlı bir şekilde yükseldi.

Tüm kedi türleri arasında en aktif cins olduğunu söyleyebiliriz. Atlama ve yükseğe çıkabilme kabiliyeti ile diğer türlerden belirgin bir şekilde ayrılan Abyssinian cinsi kediler çok iyi bir avcıdırlar Son derece yetenekli, akıllı ve algısı yüksek olan bu tür hareketli yapısı gereği çok oyuncudur.

Üçgen şeklini andıran, yumuşak hatlara sahip bir kafa yapısı olup, altın sarısı rengi veya yeşil gözlüdür. Kulakları sivri ve diktir. Kuyruğunun ucu ise kendi ana renginden mutlaka bir ton koyudur. Kısa tüylü olması sebebi ile haftada bir defa taranması yeterlidir.

Scottish Fold

Scottish Fold

Bükük kulakları ile tanınan Scottish Fold ırkı, dünya çapında en çok tanınan ırklardan biri olarak 1961’de İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Bükük kulak şekli dışında değişik pozisyonlarda oturmayı sevmeleri, sırt üstü, iki ayak üstünde veya buna benzer ilginç şekiller sergileyen Scottish Fold kediler için bilim adamları kronik sağlık sorunlarının olduğunu düşünmüş.

İlgi görmeyi, kucakta taşınmayı çok severler. Anlaşması kolay ve uyumlu olması sebebiyle sahibiyle arasında güzel bir sevgi bağı kurar. Oyun oynamayı severler. Rahatlarına düşkündürler. Uzun tüylü olması sebebi ile haftada 2-3 defa taranması ve yine aynı sıklıkta göz temizliğinin yapılması öneriliyor.

Ocicat

Vahşi kediler arasındaki Ocelot’a benzerliğinden ötürü Ocicat ismini alan bu tür, Abyssinian, Siyam ve American Short Hair kedilerinin genlerinin birleşiminden doğmuştur. Tüyleri ve vücut yapısıyla yırtıcı bir kediyi anımsatan bu dostumuz aslında oldukça uysal ve sevecendir. Kaslı ve çevik bir vücudu vardır. Yüksek alanlarda olmaktan hoşlanır.

İyi bir aile dostu olan Ocicat sahibiyle vakit geçirmeyi çok sever. Evde sahibini adım adım takip etmekten ve sürekli kucağında oturmaktan çok hoşlanır. Sahibiyle çok yakın bir bağ kuran bu cins evde yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Tüylerinin kısa olması sebebi ile haftada bir defa taranması yeterlidir.

Honey Bear

Anne Baker’ın yaptığı araştırmalar neticesinde kokarcadan dişi bir İran kedisine aktarılan genetik bilgiler sonucu ortaya çıktığı bilinir. Gümüş rengindedir. Neşeli ve sıcakkanlı olan bu türün evdeki herkesle arası iyidir. Özellikle çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Kucağa alınmaktan hoşlanır, sevilmeyi sever. Burnunu kokarcadan almıştır. Sakin, evcil, tırmalamayan, hareketli ve meraklıdırlar.

Kedi ve köpeklerinizin ihtiyacı olan ıslak-kuru mama çeşitlerini, mama kabı ve aksesuar seçeneklerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Evcil ve sokak hayvanlarının bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri bloğumuzun Sevimli Dostlar bölümünde bulabilirsiniz.

image_print