21 Mayıs Dünya Süt Günü

Sütün faydaları konusunda toplumu bilinçlendirmek ve tüketimine teşviği artırmak amacıyla 1956 yılında Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonun bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı Dünya Süt Günü her yıl 21 Mayıs tarihinde kutlanıyor. 

Doğumdan sonra ilk olarak anne sütü ile başlayan ve yaşamımız boyunca önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenmemiz için gerekli olan hayvansal proteini, kalsiyum, vitamin ve mineraller içerir. Her gün 1 bardak süt içtiğinizde uykunuz düzene girer, kemikleriniz güçlenir, susuzluğunuz giderilir, yağ yakımınız hızlanır ve daha kolay kilo verirsiniz…

Çocukların zihinsel gelişiminde ve iskelet sistemlerinde, yaşlılıkta kemik sağlığında ve minerallerin kazanılmasında sütün önemli bir yeri var. Besleyici değeri oldukça yüksek olan süt, kalsiyum zenginliğinin yanı sıra potasyum, çinko, protein, karbonhidrat, fosfor, sodyum mineralleri ve A, B2, B12, C vitaminleri gibi yağda ve suda eriyen vitaminlerin hepsini içermektedir.

Besin değerleri ile yüksek besleyiciliğe sahip süt, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazanmak için en sağlıklı içeceklerden biri. Sütten en iyi şekilde faydalanmak için günde 2 bardak süt içmek gerekiyor.

Bu değerli besin kaynağının faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 1. Çocukların büyüme dönemlerinde kemik ve diş sağlığı için faydalıdır.
 2. Hamilelikte, bebeğin ve annenin ihtiyacı olan kalsiyumun kazanılması için mutlaka süt içilmelidir.
 3. Süt kan şekerini dengeler. Uzun süren açlıktan sonra içilen 1 bardak süt enerji depolamak için birebirdir.
 4. Kilo vermek isteyenler içilen az yağlı süt tokluk hissi verir, yağ yakımını hızlandırır, kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.
 5. Güçlü kemikler için mutlaka süt içilmelidir.
 6. 50 yaş üstü kişilerin osteoporoz (kemik erimesi) riskine karşı her gün 2 bardak süt içmesi gerekir.
 7. Süt, kronik bronşite yakalanma riskini ortadan kaldırır.
 8. Süt, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kabızlık problemi yaşayan kişilerin şikayetlerini ortadan kaldırır.
 9. Kalp damar hastalıklarından korunmak için süt içilmelidir. Bu durumda düşük yağ oranına sahip süt tüketilmelidir.
 10. Sütteki magnezyum ve potasyum zenginliği kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir. Bu bakımdan yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler süt içmelidir.
 11. Süt sakinleştirir. Stresli bir günden sonra yorgunluktan kaynaklanan stresin atılmasını sağlar.
 12. Süt cildiniz için önemli bir kozmetik ürünüdür. Evde hazırlayacağınız sütlü cilt bakım kürleri ile cildinizi nemlendirebilir, cildinize parlaklık kazandırabilir, cildinizdeki yaşlanma izlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Çocuklara süt nasıl sevdirilir?

Çocuğunuz sütü sevmiyor ve süt içmeyi reddediyorsa ona baskı yapmadan sütü sevdirmenin yollarını aramalısınız. Çünkü süt, çocukların kemik ve zihin gelişiminde, kalp, sinir ve kas sağlıklarında en önemli besin takviyelerinden biridir. Çocuklara sütü sevdirmek için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

 • Süt ile ne kadar erken tanışırsa o kadar iyi. Eğer çocuğunuzun sütü sevmesini istiyorsanız, hamilelik döneminde süt içmeyi ihmal etmeyin.
 • Çocuğunuza 1 yaşından sonra inek sütü verebilirsiniz.
 • Sütün faydalarından bahsederek çocuğunuzu teşvik etmeye çalışın.
 • Çocuklar anne ve babalarını örnek alır. Süt içerek çocuğunuza örnek olun.
 • Ona, sadece süt içerken kullanabileceği bir süt bardağı satın alın. Alışverişte bardağını seçmesine izin verin.
 • Süt bardağını kokteyl bardağı gibi süsleyebilir, çocuğunuzun süt içerken pipet kullanmasına izin verebilirsiniz.
 • Sütü meyve, bal ve kakao renklendirebilir ve tatlandırabilirsiniz.
 • Sütlü tatlılar hazırlayabilir, içmesi gereken sütün bu derece tatlı bir hal aldığını ona anlatabilirsiniz.
 • Muhallebi, tavuk göğsü, sütlaç gibi sütlü tatlıları çocuğunuzla birlikte hazırlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuz süt içtikten sonra rahatsızlık duyuyorsa, gaz ve şişkinlik şikayeti yaşıyorsa laktozsuz süt içmesine izin verebilirsiniz.
 • Evde bir süt saati belirleyin ve o saatte evdeki herkes süt içsin.
 • Çocuğunuzun süte alışması için küçük bir bardaktan başlayın ve alıştıkça bardağın ebatlarını büyük tutabilirsiniz.

Çocuğunuz, kendiniz ve sevdikleriniz için hayatınızda mutlaka süt olsun. İlerleyen yaşlarda sağlıklı bir yaşam sürmek, çocuğunuzun bedensel gelişimini desteklemek için günde 2 bardak süt içmeyi ihmal etmeyin. Günlük süt çeşitleri, yarım yağlı ve tam yağlı sütler, çocuklarınız için aromalı sütler, devam sütü, light süt, çocuk sütü, organik süt, büyüme sütü, laktozsuz süt çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt için “süt”

Süt, cilt için faydalı A vitamini ve çinko içeriğine sahiptir. Sivilce oluşumunun önlenmesi, cilt lekelerinin ve ilerleye yaşlarda ciltte oluşan yaşlılık izlerinin giderilmesinde süt ile yapılan farklı kürler denenebilir. Her sabah bir parça pamuğu oda sıcaklığındaki süt ile ıslattıktan sonra cildi silmek ve 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkamak hem akne tedavisinde hem parlak bir cilt görünümü için uygulanabilecek en basit süt kürüdür.

Cilt lekeleri için süt maskesi

Sağlıkla parlayan ve lekesiz bir cilt için 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı sütü iyice karıştırdıktan sonra maskeyi yüzünüze sürün. 15 dakika sonra yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

Öneri: Eğer akneli ya da akneye meyilli bir cildiniz varsa cildiniz için kullanacağınız süt mutlaka az yağlı bir süt olmalıdır.

Nemlendirici süt maskesi

Özellikle kuru bir cilde sahipseniz 1 yemek kaşığı süte 2 çay kaşığı un, yarım çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı gül suyu ekleyin. Maskeyi iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve 10 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Mutfağınızda hayatınızı kolaylaştıran püf noktaları, sağlıklı yemek tarifleri, güzellik ve bakım tüyoları, pratik fikirler dekorasyon önerileri, tasarruf ve birçok konuda en yeni trendleri yakından takip etmek için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

Sağlığınız için her gün 2 bardak süt için…

image_print