4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, insanların hayvanlara olan sevgi ve saygısını göstermeleri ve bu konularda çalışmalar yapan kurumlara destek olmaları için önemli bir fırsat.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde yeryüzünde yaşayan tüm hayvanların yaşam hakkına sahip olduğu hatırlanmalı. Türü keşfedilmemiş türlerden sokağımızda yaşayan kedi ve köpeklere kadar tüm hayvanları eşit saymak ve hayvanları korumak için yürütülen çalışmalara destek vermek, çocuklara hayvan sevgisini aşılamak en önemli toplumsal görev olarak karşımıza çıkıyor.

Hayvanları sevmeye ve korumaya onları sahiplenerek başlamak gerek. Hayvanların yaşamlarını aç ve susuz sürdürmemeleri, işkencelerden korunmaları ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için hayvan sevgisinin çocuklara her fırsatta aşılanması, gelecek için en değerli yatırımlardan biridir. Dilerseniz bu 4 Ekim’de evcil hayvan sahiplenmenin her aşamasını öğrenmenizi sağlayacak önemli püf noktalarını paylaştığımız yazımıza bir göz atın.

Kedi ve köpeklerin evdeki ihtiyaçları

Ailenizin yeni üyesi kedi ve köpeklerinizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamanız için onların tüm eşyalarını eksiksiz bir şekilde temin etmelisiniz. Evcil hayvanlarınızın evde en çok ihtiyaç duyacağı malzemeler şunlardır:

 • Mama ve su kabı
 • Kedi yatağı
 • Köpek yatağı
 • Kediler için tuvalet kabı, kedi kumu, kum küreği
 • Köpekler için tuvalet kabı, emici hasta pedi
 • Kedi şampuanı
 • Köpek şampuanı
 • Parazit ürünleri
 • Kedi oyuncakları
 • Köpek oyuncakları
 • Köpek tasması
 • Kedi tasması
 • Taşıma çantası

Kedi ve köpek oyuncaklarının önemi

Sahibi ile at-getir oyunları oynayan bir köpek koşarak egzersiz yapar ve stresini atar. Kauçuk toplar, oyuncak kemikler köpeklerin diş temizliğinde ve çene kemiklerinin güç kalmasında önemli bir yere sahiptir. Evcil hayvan ile oynanan oyunlar evcil hayvan sahibi ile sevimli dostu arasındaki bağın güçlenmesinde de etkilidir.

Gün boyu miskin miskin uyuyan kedinin kilo almaması ve egzersizlerini yapabilmesi için kedi oyuncakları olmalıdır. Oyuncaklarını çiğneyen, tüylü oyuncağı yakalamaya çalışan, topunun peşinden koşan kedi keşifler yapar, stresini atar ve ekstra hareket sayesinde kilo kontrolü sağlar.

Uyarı: Evcil hayvanların bebek ve çocuk oyuncakları ile oynamaması gerekir. Bu tür oyuncaklar, kedi ve köpeklerin ağız darbeleriyle kolaylıkla parçalanabilir ve tehlikeli sonuçların doğmasına neden olabilir.

Kedi yaşı nasıl hesaplanır?

Kedilerin yaşı, insan yaşı cinsinden hesaplanabilmektedir ancak bu konuda özel bir formül yoktur. 1 yaşındaki bir kedi yavruluk dönemini tamamlamış ve ergenlik dönemine girmiş olarak kabul edilmektedir ve bu kedi insan yaşına göre 15 yaşındadır. 3 aylık yavru kediler 5, 6 aylık yavru kediler ise 10 yaşında kabul edilir. 1 ve 12 yaş aralığındaki kediler yetişkin, 12 ve üzeri yaş grubundaki kediler ise yaşlı kedi sınıfına girmektedir. 2 yaşındaki yetişkin bir kedi 24 yaşındadır ve bundan sonra insanlar için her 1 yıl, 4 kedi yılına karşılık gelmektedir. Örneğin; 3 yaşındaki bir kedi 28; 4 yaşındaki bir kedi 32; 5 yaşındaki bir kedi 36 yaşındadır. Veteriner hekimler bir kedinin yaşını hesaplarken; diş kontrolü, kas formu, tüy yapısı, göz sağlığı üzerinde inceleme yapar ve yaklaşık yaş tahmininde bulunurlar.

Köpek yaşı nasıl hesaplanır?

Köpekler ilk 2 yılda hızla yaşlanırlar ve bundan sonra “yaşlılık” kavramı ırklara göre değişmektedir. Örneğin; küçük ırklar 1 yılda 5 yaş, orta ırklar 1 yılda 6 yaş, büyük ırklar 1 yılda 7 yaş yaşlanırlar. Köpeğinizin yaşını insan yaşına göre oranlamak istiyorsanız şu formülü hesaplamanız gerekir:

 • Köpeğin birinci yaşı 21 insan yaşına eşittir.
 • 1 yaşından sonra köpeğin her yaşı 4 insan yaşına eşittir.

Buna göre 10 yaşında bir köpeğiniz varsa, insan ömrüne göre 21 + (10×4) formülüne göre köpeğiniz 61 yaşındadır.

Evcil hayvan sahipleri, köpeklerinin aşı takvimini takip edebilmek ve onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için sevimli dostlarının yaş ve ırk özelliklerini iyi bilmelidir.

Kedi ve köpek psikolojisi

 • Mırlamak kedilerin en belirgin özelliklerindendir. Mutlu, kendini güvende hisseden, huzurlu bir kedinin sürekli mırlaması normal bir durumdur.
 • Köpekler ve kediler sahiplerini küçük bir çocuktan, diğer evcil hayvanlardan, oyuncaklardan kıskanabilir. Kıskanan kedi ve köpekler ilgi çekici davranışlar gösterir.
 • Kediler sahiplerinin mutsuzluğu ve stresi hisseden canlılardır.
 • Kediler doğaları gereği miskin canlılardır. Rahat hissettikleri her yer onlar için ideal bir uyku alanıdır.
 • Tatile ya da işe gittiğinizde köpeğiniz sizi özleyebilir.

Evde kalan kedi ve köpekler kaç güne kadar evde tek kalabilir nelere dikkat edilmeli?

Kedi ve köpeklerinizi yoğun iş temposunda evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa zaman dilimi önemli bir noktadır. Evcil hayvanların evde yalnız bırakılma süresi 24 saati geçmemelidir. Unutmayın ki sıcak havada, havasız bir ortamda uzun süre yalnız kalan bir köpek ya da kedi strese girerek kalp krizi geçirebilir, baygınlık yaşayabilir, aç ve susuz kalabilir, sahibine küsebilir ya da hırçınlık sergileyebilir.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin karar aşamasında yaşam şartlarını gözden geçirmeleri gerekir. Kedi, köpek ya da kuş olsun, onun bakımı, ihtiyaçları için yeterli mekan, zaman ve bütçeye sahip olmanız önemlidir. Evcil hayvanın vazgeçilip terk edilebilecek ya da iadesi yapılabilecek bir eşya olmadığı bilinmelidir. Aşı ve pet shop masrafları, evcil hayvan için ayrılması gereken zaman ve eğitimlerinde gösterilecek sabır bu sahiplenmede arka planda kalmamalıdır.

Sokaktan kedi köpek sahiplenirken nelere dikkat edilmelidir?

 • Uygun taşıma koşulları sağlanmalı ve hayvanın rahat edebileceği bir taşıma çantası kullanılmalı.
 • Hayvanın hastalık taşıdığı düşünülüyorsa steril eldiven kullanılmalı.
 • Hayvanın sakat olduğu izleniyorsa canını yakmamaya özen gösterilmeli.
 • Mutlaka veteriner hekim desteği alınmalı, hayvan genel sağlık kontrolünden geçmeli.
 • Evcil hayvanın aşıları eksiksiz tamamlanmalı.
 • Sokaktan sahiplenilen hayvan başlangıçta evdeki diğer hayvanlarla yalnız bırakılmamalı.

Çevrenizdeki sokak hayvanlarının beslenme ve barınma koşullarını iyileştirebilmeniz için yapmanız gerekenleri Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabilirsiniz? blog yazımızda bulabilirsiniz.

En popüler kedi ve köpek ırkları

 • Rottweiler köpekler cesur, itaatkar ve sakin bir yapıya sahiptir. Sahiplerini koruyucu karakterdedirler.
 • Golden Retriever köpekler hareketli, oyuncu, sahibine bağlı, çocuklarla çok iyi anlaşan popüler bir köpek ırkıdır.
 • Alman çoban köpeği eğitilebilen bir köpektir. Koruma iç güdüsü gelişmiş olan bu köpekler yoğun bir egzersiz programı karşısında dayanıklıdır.
 • Ragdoll kediler gösterişli tüylere ve mavi gözlere sahiptir. Kolay öğrenir ve sıcak kanlıdırlar. Köpeklerle iyi anlaşırlar.
 • Ankara kedisinin uzun tüyleri vardır. Bu nedenle tüy bakımı biraz zorlayıcıdır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar.
 • Chinchilla kediler sakin ve dost canlısıdır. Melodik bir ses tonları vardır ve oldukça oyuncudurlar.

Muhabbet kuşu sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz?

Papağan familyasından olan muhabbet kuşu, evcilleştirilebilen bir türdür. Avustralya kıtasında yaygın bir tür olan bu kuş, sarı, beyaz, yeşil, mavi gibi birçok renkte olabilmektedir. Bu ana renklerin üzerinde çoğunlukla mavi ve siyah beneklerle dış görünüşlerini tamamlarlar. Ortalama ömürleri 5-8 yıl olan muhabbet kuşları, son derece zeki kuşlardır. Doğal ortamda çalılık ve ormanlık alanlarda yaşayan muhabbet kuşları, evcilleştirildiğinde çeşitli aksesuarlarla bezenmiş kafeslerinde yaşarlar. Muhabbet kuşunun kafesinde mutlaka muhabbet kuşu yemi, temiz su, salıncak, mürekkep balığı kemiği, oyuncak, tünek bulunmalıdır.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde sokağınızdaki sahipsiz hayvanları mutlu etmek, evinizdeki sevimli dostlarınıza lezzetli mamalar ve rengarenk aksesuarlar hediye etmek için tüm ihtiyaçlarını CarrefourSA marketlerinde karşılayabilirsiniz.

Evcil hayvanların ve sokaktaki canlıların bakımında bilinmesi gerekenleri bloğumuzun Sevimli Dostlar sayfasından takip etmeye devam edebilirsiniz.

image_print