Kurban Bayramının Geleneksel Lezzeti Kavurma Tarifleri

Kurban Bayramının geleneksel yemeği kavurma her mutfakta farklı tekniklerle yapılabiliyor. Dana etiyle ya da koyun etiyle pişirilebilen kavurma, sebzeli, hazırlanabildiği gibi kimi zaman da dondurularak uzun süre buzdolabında saklanabiliyor.

Kurban Bayramında bayram sofrasının baş köşede yer alan yemeği kavurma, kimi zaman kurban etiyle kimi zaman da kavurmalık et alınarak mutfaklarda titizlikle pişiriliyor. Tabi bu konuda bilinmesi gereken bazı püf noktaları da var. Etin hem dağılmaması hem de yumuşak olması için ne yapmak gerekir? Kavurmaya soğan konur mu? Kurban etinin bekletilmesi gerekir mi? gibi bazı sorular sıkça sorulmaktadır. Bunların yanında baharat ölçüsünün ve kullanılan yağın da iyi ayarlanması gerekir.

Kurban Bayramında sofranızda kavurmaya yer verecekseniz sizin için 4 farklı tarif derledik ama önce kavurma pişirmenin birkaç püf noktasını bilmekte yarar var:

 • Kurban etiyle kavurma yapacaksanız, eti üstü açık olarak en az 5 saat buzdolabında dinlendirmelisiniz.
 • Kavurmanın yumuşak olması için etleri su ilavesi yapmadan mühürlemek gerekir. Böylece etler suyunu hapsedecek ve pişmeleri daha kolay olacaktır.
 • Kekik, kırmızı ete en çok yakışan baharattır. Kavurma tariflerinizde mutlaka kekik kullanın. Kekik aynı zamanda kurban etinin kokusunu da alır.
 • En güzel kavurma kısık ateşte pişen kavurmadır. Tüm malzemeler bir araya geldiğinde kapağın kapalı, ocağın en kısık konumda olmasına dikkat edin.
 • En iyi kavurma hayvanın kol ve but kısmından olur.

Dana Etinden Kavurma

Kurban etiniz dana etiyse lezzetli bir kavurma yapmak için kullanacağız yağ, iç yağ olmalıdır. Eğer kasabınızdan kavurmalık dana eti aldıysanız, kullanacağız yağ ayçiçek yağı olmalıdır.

Dana Etinden Kavurma İçin Malzemeler

 • 4 kg kuşbaşı dana eti
 • 4 çay bardağı ayçiçek yağı ya da 400 gr iç yağ
 • Tuz ve kekik

Dana Etinden Kavurmanın Hazırlanışı

Kuşbaşı doğranmış ve yıkanmış dana etini derin bir tencereye koyun ve kapağını kapatın. Kendi suyunu salan eti en az 1,5 saat kısık ateşte pişirin. Eğer iç yağ kullanacaksanız ayrı bir kapta iç yağı eritin. 1,5 saat sonunda et suyunu çektiyse eritilmiş yağı tencereye katın. Et suyunu çekmediyse bir süre kapağı açık olarak pişirin ve yağı öyle ilave edin. Tuz ve bol kekikle harmanlayıp 25-20 dakika kavurun ve ocağı kapatın.

Kavurmanıza ayçiçek yağı koyacaksanız, yağı ayrı bir kapta ısıtın ve ısınan yağı ete ilave edin.

Koyun Etinden Kavurma

Koyun etinin pişme süresi dana etine göre daha kısadır ve dağılmaya daha müsaittir. Lif lif ayrılan bir koyun etinden kavurma için malzemeleriniz ve püf noktalarınız şunlar:

Koyun Etinden Kavurma İçin Malzemeler

 • 1 koyun but (1 koyun budundan 1 kilogramın biraz üzerinde kuşbaşı et çıkmaktadır)
 • 100 gr kuyruk yağı (kurban eti için)
 • 1 çay bardağı ayçiçek yağı (kavurmalık kasap eti için)
 • Tuz ve kekik

Koyun Etinden Kavurmanın Hazırlanışı

Kuyruk yağını kavurma tenceresinde eritin. Koyun butundan hazırlanmış kuşbaşı eti yağa ilave edin ve kendi suyu ile kapağını kapatarak 1 saat pişirin. 15 dakikada bir tahta kaşık yardımıyla eti karıştırın ve kapağı tekrar kapatın. Eti yumuşak bir şekilde karıştırın ki dağılmasın. Et pişince tuzunu ve kekiği ilave edin. Sıcak olarak servis yapın.

Sebzeli Kavurma

Bayram sofranızda yer vereceğiniz kavurmayı sebzeli olarak pişirerek özellikle diyet uygulayan misafirlerinize küçük bir jest yapabilirsiniz. Sebzeler lif yönünden zengin olduğu için tok tutucu özelliğe sahiptir.

Sebzeli Kavurma İçin Malzemeler

 • 2 kg kuşbaşı doğranmış dana eti
 • 2 adet büyük boy soğan
 • 5 – 6 adet çarliston biber
 • 4 diş sarımsak
 • 5 adet domates
 • ½ su bardağı sıvı yağ
 • Tuz, karabiber ve kırmızı biber

Sebzeli Kavurmanın Hazırlanışı

Eti sıvı yağda kavurun ve tencerenin kapağını kapatarak etler suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirin. Yeşil biberler ve yemeklik doğranmış soğanı etlere ilave edin ve 5 dakika boyunca yavaş yavaş kavurun. Küçük küpler halinde doğradığınız domatesleri de tencereye alın ve tüm baharatları ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve domatesler pişince ocağı kapatın.

Kurban Etinden Donmuş Kavurma

Donmuş kavurma, kurban etini saklamanın en lezzetli yollarından biridir. Buzdolabında ya da derin dondurucuda saklayabileceğiniz donmuş kavurma ile kavurmalı yumurta yapabilir, etinizi kahvaltılarda soğuk soğuk da tüketebilirsiniz.

Kurban Etinden Donmuş Kavurma İçin Malzemeler

 • 2 kg koyun ya da dana eti
 • Yarım kg kuyruk yağı
 • Tuz

Kurban Etinden Donmuş Kavurmanın Hazırlanışı

Kuşbaşından biraz daha küçük doğranmış eti önceden ısıttığınız tencereye alın ve kapağını kapatarak kendi suyunda pişirin. Et suyunu saldıkça üzerinde biriken köpükleri atın. Biraz kaynadıktan sonra suyunu çekmesini beklemeden ocağı kapatın ve tuzunu ilave ederek karıştırın. Ayrı bir tencerede kuyruk yağını eritin ve yağdaki kıkırdakları kevgir yardımıyla atın. Kavrulan yağı etlere ekleyin, et ve yağı 15 dakika kavurarak harmanlayın. Saklama kaplarına bastırarak doldurduğunuz etlerin soğumasını bekleyin ve kapağı kapalı olarak buzdolabında saklayın.

Dilerseniz soğuyan kavurmayı buzdolabı poşetlerine porsiyonluk doldurarak derin dondurucunuzda da saklayabilirsiniz.

Kurban Bayramında kurbanlıklarınızı ve sofranızda yer vereceğiniz kavurmalık etlerinizi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Bayram boyunca misafirlerinizin ikramlıkları için tatlı tarifleri, tasarruflu alışveriş önerileri, hayatınızı kolaylaştıracak pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print