A Enerji Sınıfı Ürünlerin Enerji Tasarrufu Açısından Avantajları

Beyaz eşya alışverişinde, broşürlerde, televizyon reklamlarında enerji sınıfları dikkatinizi çekmiştir. “A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan elektrikli ev aletleri” ya da “eski buzdolabınızı getirin, A++ enerji tasarruflu buzdolabınızı götürün” gibi ifadelerin ne anlama geldiğini zaman zaman düşünmüş olabilirsiniz. Bu ifadeler çevreyi korumak, tasarruf için düşük enerji harcamak amacıyla elektrikli ev aletlerinde son teknolojinin kullanıldığı anlamına gelir.

Elektrikli ev aletlerinde G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürün gruplarını temsil ederken, G sınıfı elektrikli ev aletleri enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji harcayan ürünler olarak ifade edilir. Günümüzde en düşük enerji tasarrufu sağlayan B sınıfı ürünlerden daha düşük sınıfta ürünleri piyasada görmek pek mümkün değil. Bu nedenle enerji tasarrufu açısından karşılaştırmalar daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfları arasında yapılır.

Enerji sınıflarından elde edilen nedir?

Çevrenin korunması, doğal kaynakların verimli kullanılmasının yanında, çevreye zarar vermeden enerji üretebilmek için enerjinin verimli kullanılması önemli. Ev elektroniğinde enerji verimliliği sağlamak için enerji sınıfları hakkında toplumsal bilinç yaratmak ve A sınıfı ve üzerindeki enerji sınıfı ürünlerinin yaygın bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Yapılan araştırmalara göre; A++ enerji sınıfı olan bir elektronik eşya A enerji sınıfı ürüne göre %40 enerji tasarrufu sağlıyor. Tam tersi olarak A enerji sınıfı bir ürün A++ enerji sınıfı ürüne göre %66 daha fazla enerji harcar. Haliyle artan her “+” gelişen teknolojinin ve enerji tasarrufunda elde edilecek verimin bir göstergesi.

Türkiye piyasasında çoğunlukla A+ ve A++ enerji sınıfında ürünler bulunuyor. Buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri, televizyonlar, klimalar ve ankastre fırınlarda enerji sınıfı teknolojisi ile karşılaşmak mümkün.

Hangi enerji sınıfı ortalama ne kadar elektrik harcar?

A sınıfı ürünler enerji verimliliği sağlamada en iyi ürünlerdir. Aynı enerji sınıfındaki farklı elektrikli aletlerin kullandığı elektrik farklılık gösterir. A sınıfı bir buzdolabı günde 1.23 kw, aynı sınıfta bir bulaşık makinesi günde 1.05 kw, yine aynı sınıfta bir çamaşır makinesi ise günde 0.95 kw enerji harcar. Aşağıda A++ ve B sınıfları arasında günlük elektrik tüketimi açısından bir buzdolabı karşılaştırılmıştır:

 • A++ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 0.5 kw elektrik harcar
 • A+ enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.1 kw, senede 300 kw enerji harcar
 • A enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.5 kw elektrik harcar
 • B sınıfı bir buzdolabı ise günde 1.7 kw elektrik harcar

Enerji tasarrufu için A+ ve A++

Enerji tasarruflu beyaz eşyalardaki teknoloji geliştikçe fiyat farklılıkları oluşuyor. Bu ürünler arasında Türkiye’de yaygın olarak A+ ve A++ enerji sınıfı buzdolapları, çamaşır ve bulaşık makineleri ilgi görüyor. İki enerji sınıfı arasında fiyat farklılığın az olması önemli bir nokta. Bu durumda alıcı, fiyat farkını bir kenara bakarak, her iki enerji sınıfındaki ürünlerin ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklerine yoğunlaşıyor. Ürün ebatları, rengi, buzdolabının litresi, çamaşır makinesinin kilogram kapasitesi, bulaşık makinesindeki program sayısı gibi özellikler alışverişte belirleyici oluyor. Sonuçta kişi kendisi için A+ ya da A++ enerji sınıfındaki bir ürünü satın almış oluyor.

Enerji sınıfını doğru kullanmak gerekiyor

A+ ya da A++ enerji sınıfındaki bir ürünü almak enerji tasarrufu sağlamada yeterli değil. Elektronik ev eşyalarının maksimum düzeyde tasarruflu kullanılması ve bu konuda bilinçlenmek gerekiyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon ve fırın kullanırken yüksek enerji tasarrufu elde etmek için aşağıdakileri bilmek şart:

 • Buzdolabını ocak ve radyatör yakınına koymamak
 • Buzdolabının yaz ve kış konumlarını ayarlamak
 • Buzdolabı kapağını uzun süre açık bırakmamak
 • Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasite doldurarak çalıştırmak
 • Çamaşır ve bulaşık makinelerinde eco modları kullanarak az enerji tüketimi sağlamak
 • Fırın çalışırken kapağını açmamak
 • Kullanılmayan zamanlarda televizyonun fişini çekmek

A+ ve A++ Tasarruflu lambalar

Klasik ampul ve floresanlara göre %85 daha az enerji tüketen tasarruflu LED lambalar aynı zamanda A+ ve A++ enerji sınıfına sahiptir. Evinizdeki klasik ampullerin yerine tasarruflu LED lambalar kullanmaya başlarsanız, aylık elektrik faturasında %30 tasarruf elde etmiş olursunuz. A+ ve A++ enerji sınıfındaki lambaları kullanmadığınız zamanlarda kapatarak, aydınlatma ürünlerinde açık renk şapkalı avizeleri tercih ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Enerji tasarrufunu diğer tasarruflarınızla birleştirin

Evinizdeki beyaz eşyaları A+ ve A++ enerji sınıfı ürünlerle değiştirdikten sonra, suyu ve elektriği daha verimli bir şekilde kullanmaya başlarsanız ve evinizin tüm harcamalarında tasarruf yollarına giderseniz, yıllık bütçenizde önemli kazançlar elde edersiniz. Basit bir örnekle; sebze ve meyvelerinizi musluk altında yıkamaktansa, su dolu kapta yıkamaya başlarsanız, her yıkamada 14 litre suyu boşa harcamamış olursunuz. Bu şekilde tasarruf ettiğiniz su miktarı yılda 40 tona çıkacak.

Bilinçli tüketim ile çevreyi ve doğal kaynakları korumaya ailenizi bilinçlendirerek başlayabilirsiniz. Enerjinin tasarruflu kullanılması hakkında çocuklarınızı ve çevrenizdekileri bilinçlendirerek geleceğe önemli bir yatırım yapmış olursunuz.

Aile bütçenize katkıda bulunmak, doğal enerji kaynaklarını korumak ve enerji tasarrufu yapmak için enerji tasarruflu lambalar ve beyaz eşya ürünlerini CarrefourSA hipermarketlerinde bulabilirsiniz.

Pratik bilgiler ve eviniz için her konuda önerilere bloğumuzdan ulaşabilirsiniz.

image_print