Ankastre Ürünleri Parlatmanın Tüyoları

Ankastre ürünlerin bakımı özen gerektirir. İlk günkü gibi pürüzsüz ve parlak bir görünüm elde etmek için temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda bunları biliyor musunuz?

Mutfaklarımıza şık ve güzel bir görünüm katan ankastre ürünlerin temizleme konusu biraz özen gerektirir. Kullanımı ve bakımını iyi yapmadığınız takdirde ürünleriniz kolayca kirlenip kötü bir görünüme bürünebilir.

Sürekli nem, buhar ve ısı değişimine maruz kalan mutfaklarda, ankastre ürünler kolayca kirlenebilir. Bu nedenle temizliği oldukça önemlidir. Ankastre ürünleri temizlerken genelde daha özel bir çaba ve güç sarfederiz. Ancak basit ve pratik yöntemlerle ankastre ürünleri ilk günkü parlaklığına kavuşturabiliriz.

Ankastre ürünler temizlenirken yetkili servisin önerilerini göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz. Onların verdiği talimatlar doğrultusunda ürünlerin temizliğini yapmalıyız. Yetkilileri dinlemediğimiz takdirde ankastre ürünümüzde yıpranmalar veya çizilmeler görülebilir, bu durumda ürün garanti dışına çıkabilir.

Yağ Çözücü ve Benzeri Ürünlerden Uzak Durun

Hepimizin isteği mutfağımızın pırıl pırıl bir görünüme kavuşmasıdır. Bu noktada mutfak dolapları ve eşyalarının temizliği kadar ankastre ürünlerin temizliği oldukça önemlidir. Ankastre ürünleri parlatmak isterken, farkında olmadan bazı hatalar yapabiliriz. Bunlar arasında en bilineni yağ çözücü, çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi ürünler kullanmaktır. Ankastre ürünleri parlatmada bu tip ürünlerden kaçınmakta fayda var. Çelik parlatıcı ürünler gibi kimyasal madde içeren ürünleri de parlatma işlemi için tercih etmeyin. Bu tip ürünler ilk seferde parlaklık sağlasa da zamanla yüzeyin matlaşmasına ve ürün üzerinde çiziklerin oluşmasına neden olabilir.

Mikrofiber Bez Kullanın

Eski temizlik alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Ankastre ürünler bir kere çizildi mi geri dönüşü olmaz. Ankastre ocak, davlumbaz ve fırınınızı silerken normal temizlik bezleri yerine mikrofiber bez kullanmalısınız.

Inox Ürünlere Özel Temizlik Malzemeleri Kullanın

Inox ürün temizliği için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerini kullanmaya özen gösterin. Bu ürünler mutfak aletlerinizi çizmediği gibi, ilk günkü parlaklıklarını korumalarına yardımcı olur.

Sıvı Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Krem formlu bakım ürünleri yerine sıvı ve püskürtme şeklinde olanları tercih edin. Ürünü lekeli yüzeye püskürtüp mikrofiber bezle silin ve yine mikrofiber bezle durulayın.

Bebek Yağı Kullanın

Yapılan araştırmalara göre ankastreleri parlatmada en uygun yollardan biri bebek yağı kullanılmasıdır. Bebek yağı ankastre ürünlere zarar vermediği gibi, ocak, davlumbaz ve fırınınızı ilk günkü parlaklığına kavuşturur. Ayrıca yüzey üzerinde parmak izi kalmasını da engeller. Pamuk ya da pamuklu temiz bir beze az miktarda dökeceğiniz bebek yağı ile yüzeyleri silerek istenilen parlaklığı elde edebilirsiniz.

Ancak bebek yağını uygulamadan önce, yüzeylerin üzerindeki tozu nemli bir bezle silmenizde fayda var.

Temizlik yaparken ihtiyacınız olan özel formülle üretilmiş deterjanları, organik temizleme ürünlerini, mikrofiber temizlik bezlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print