Aracınızın Sonbahar Bakımını İhmal Etmeyin

Yaz mevsiminden sonra aracınız yıpranmış olabilir ve Kış bakımına kadar sizi yarı yolda bırakmaması için özel bir bakımdan geçmesi gerekebilir. Bu yazımızda, Sonbahar mevsiminde aracınızda yapılması gerekli en önemli bakımları sizin için derledik.

Yaz mevsimi geride kaldı. Artık şehir içinde sık sık aracınızı kullanacak, çocuklarınızı okula bırakacak, belki de saatlerde trafikte kalacaksınız. Peki aracınızın sizi yarı yolda bırakmaması için Sonbahar bakımı yaptırmayı hiç düşündünüz mü? Uzun tatil yolculuklarından sonra aracınızın Kış öncesi bakımının yapılması hem trafikte kalmamanız hem de aracınızın ömrünü uzatmanız ve 2. el değerini yükseltmeniz açısından önemlidir. Sonbahar mevsiminde ve Kış aylarında sevdiklerinizle konforlu ve sorunsuz yolculuklar yapabilmeniz için size önereceğimiz araç bakım tüyolarını ihmal etmeyin.

Aracınızı gözden geçirin ve liste yapın

Aracınızda Sonbahar bakımına başlamadan önce liste yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle aracınıza kısa bir inceleme yapmanızı öneririz. Örneğin;

 • Lastiklerinizi inceleyin. Eğer yırtılmalar, incelmeler, lastik dişlerinde aşınmalar varsa listenize takım lastikleri ekleyin.
 • Yaz bakımı yaparken lastiklerinizi yenilediyseniz ve kış lastiği satın alana kadar mevcut lastiklerin sorun yaratmayacağını düşünüyorsanız lastik basınçlarını kontrol ettirin.
 • Aracınızın egzozundan normalden daha koyu renkte bir duman çıkıyorsa, aracınız geç çalışıyorsa ve yakıt tasarrufu arttıysa motor yağı ve yağ filtresinin değişim zamanı gelmiş demektir. Listenize aracın marka ve modeline uygun bir motor yağını da ekleyin.
 • Yaz boyunca klimanızı kullandınız ve polen filtresi muhakkak toz ve kir ile kaplanmıştır. Listenize yeni polen filtresi ekleyin.
 • Silecekler sıcak havada kurur ve görevini yerine getiremez. Yeni silecekleri de unutmayın.
 • Sonbaharın gelmesiyle geceleri hava aniden soğuyabilir. Radyatördeki suyun donmaması için antifriz kullanmaya başlayın.
 • Hava artık daha erken kararıyor. Bu da farlarınızı daha sık kullanacağınız anlamına geliyor. Ömrünü tamamlayan farları değiştirmeniz gerekebilir.
 • Uzun süre şehir trafikte kalacaksınız ve bu nedenle güçlü bir aküye ihtiyacınız var. Aracınız geç çalışıyor, gösterge ışıkları yanmıyorsa listenize yeni bir akü ekleyin.
 • Yaz yolculuklarında koltuk döşemeleri yıpranmış ve kirlenmiş olabilir. Yeni bir koltuk döşemesini de listenize ekleyin.

Motor yağı ve yağ filtresi değişimi neden önemli?

Motor yağı aracınızdaki hareketli parçaların sürtünmesini önler. Yağ sayesinde sürtünmeler azalacağı için motor ömrü uzar. Motor ekstra enerji harcamadığı için yakıt tüketimi artmamış olur. Ancak zamanla sürtünmelerden dolayı yağın içerisinde küçük parçacıklar birikir ve bu parçacıklar, yağın özelliğini yitirmesine neden olur. Yağ kirlendiğinde araç hemen çalışmaz, motor sesi değişir ve sürtünen parçalarda kırılmalar oluşabilir. Bu nedenle periyodik bakımlarda motor yağının ve yağ filtresinin değiştirilmesi gerekir.

Sürüş güvenliği için sileceklerinizi yenileyin

Silecek lastikleri Yaz mevsiminde sıcak havanın etkisiyle kuruyup, sileceklerin yıpranmasına neden olabilir. Kuruyan silecek lastikleri yağmur yağdığında performans alamamanıza neden olur. Özellikle Sonbahar gibi yağışlı bir mevsimde sağlıklı bir görüş alanı sağlamak için aşınmış sileceklerinizi değiştirmelisiniz. Cam yıkama sisteminde oto cam suyu kullanılmalı, özellikle soğuyan havada haznedeki suyun donmasını önlemek için alkolsüz oto cam suyu kullanmalısınız. Serinleyen havada camlar buğulanır ve bu görüş alanını daraltır, sizin için risk oluşturur. Camların buğulanmaması için buğu önleyici sprey kullanabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

Yağışlı ve serinleyen havalarda araç kullanmak ekstra dikkat ister. Sürüş güvenliği sağlamak ve trafikte risk oluşturmamak için Sonbahar araç bakımında bunlara mutlaka dikkat edin:

 • Uzun yolculuklardan sonra fren balataları yıpranabilir. Aracın bir tarafının daha baskın çekmesi, diğer tarafının gücünü yitirmesi havanın kuru ya da yağışlı olması farketmeksizin tehlikeli kaymalar yaşanabilir. Sonbaharda frenlerin eşit tutması için aracınıza mutlaka rot ve balans ayarı yaptırmalısınız.
 • Aracınıza iyi bir cilalama yaparsanız, yağışlı havalarda kaportada çürümeler meydana gelmez, aracın temizliği daha kolay olur.
 • Akü şarjı zayıfsa, gösterge ışıkları yanıp sönüyorsa, aracın iç aydınlatmasında sorunlar yaşıyorsanız akü takviyesinin zamanı gelmiştir. Eğer Yaz yolculuklarında da bu sorunları sık sık yaşadıysanız ve akü takviyesi yetersiz kaldıysa yeni bir akü alabilirsiniz.
 • Kirli ve tıkanmış bir hava filtresi motora temiz hava gitmemesine ve motorda arızalara neden olur. Üstelik kirli bir hava filtresi yakıt tüketimini yüzde 15 oranında arttırır. Sonbahar mevsiminde aracınızın hava filtresini değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 • Bagajınızdaki acil yardım çantasını mutlaka gözden geçirin. Reflektör, ilk yardım seti, çekme halatı, yangın söndürücü, buz kazıyıcı, takoz, reflektör gibi malzemeleri güvenlik seti olarak satın alabilir, araç malzemelerini pratik bir çanta ile bagajınızda taşıyabilirsiniz. Sonbahar’da ve Kış boyunca aracınızın bagajında bulundurmanız gereken tüm malzemeleri, araç kış bakımınızda ihtiyacınız olan kış lastiği, kar zinciri, yağ, filtre, antifriz seçenekleri ve daha fazlasını CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Trafikte hem sevdiklerinizin güvenliği hem de diğer sürücülerin ve yayaların güvenliği için aracınızın periyodik bakımlarını aksatmayın. Mevsim geçişlerinde yapacağınız periyodik bakımlar sayesinde trafikte sorunlar yaşamazsınız. Üstelik aracınızın ikinci el değerini de düşürmemiş olursunuz. Güvenli sürüş için hayati önem taşıyan emniyet kemerinizi takın, hız kurallarına uyun, hatalı sollama yapmayın, takip mesafesine ve trafik işaretlerine uyun.

Aracınızın periyodik bakımları hakkındaki bilgileri bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print