Aşure Ne Zaman Yenmelidir?

Muharrem ayının gelmesiyle birlikte evlerde bolluk ve bereketin simgesi aşure tencereleri kaynamaya başladı. Peki içindeki malzeme zenginliğiyle çocukların gelişimi, yetişkinlerin zindeliğinde önemli bir yere sahip olan aşure sizce günün hangi saatinde tüketilmeli?

Muharrem ayının 10. gününü kapsayan aşure gününü takip eden 10-12 gün içinde çeşitli meyve, yemiş ve baklagillerle aşure kaynatılmaya başlanıyor. Azar azar malzemeyle hazırlandığında bereketli bir tatlı olan aşure, eş dostla paylaşılarak birlik ve beraberliğin de sembolü oluyor. Baklagiller, kuru tahıllar, meyveler ile hazırlandığı için bitkisel protein barındıran besleyici bir tatlı olan aşure, lezzetli olmasının yanında, enerji sağlaması, doyurucu olması, sindirimi düzenlemesi gibi vücuda birçok fayda sağlıyor.

Protein ve karbonhidrat deposu aşure, vitaminler ve mineraller derken besleyici bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Buğday, kuru fasulye ve nohut, kuruyemiş, meyveler derken birçok malzemeyle tek başına bir öğün olarak da değerlendirilebilen aşure için günün hangi saati uygun ve aşure beslenme programının neresinde yer almalı diye merak ediyorsanız, sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tokluk durumuna göre siz karar verin

Bir aşure kasesi tek başına ana öğün olabilecek özelliktedir. Kalori değeri oldukça yüksek olan aşure, besleyici ve besin öğelerinin dengeli dağılımı açısından öğün yerine geçebilmektedir. Özellikle aşurenin yanında 1 bardak tam yağlı süt içildiğinde kaliteli bir tokluk elde edilebilmektedir. Örneğin; öğle yemeği yerine 1 kase aşure yerseniz, akşam yemeğinde daha az acıkmış, böylece kilo kontrolü de sağlamış olursunuz.

Eğer toksanız ama bir kase dolusu taptaze aşureyi geri çeviremeyecekseniz, aşurenin üzerine mutlaka 1 dolu çay kaşığı tarçın serpin. Tarçın sayesinde kan şekeri seviyesini düzenlersiniz. Ama bu “her yemeğin üzerine bol tarçınlı bir tatlı yersem bir şey olmaz” demek değildir. Bir sonraki öğünde hafif bir yemek tercih etmeli ve sıvı almalısınız. Aşureyi ara öğünde yemeyi alışkanlık haline getirirseniz kilo alabilirsiniz.

Aşurenin faydaları

Protein, karbonhidrat, vitaminler, mineraller ve lifler bakımından zengin olan aşure, sindirimi düzenleyen ve tok tutan bir tatlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, çocuklarda büyümeyi desteklemesi, kolesterolü dengelemesi, yeni annelerin süt yapımını artırması, kabızlığı gidermesi, kalp damar sağlığını desteklemesi ve ana öğün olarak tüketildiğinde kilo kontrolü sağlaması gibi faydaları vardır. Aşure, aşurelik buğday ile yapılır ve buğday A, C, E, K B6 ve B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bağırsak hareketlerinizi artırır, vücudunuzu temizler ve kalp sağlığınıza iyi gelir, cilt ve saç sağlığının korunmasında da önemli bir rolü bulunur.

Aşure yerseniz, gününüz enerjik geçer ve yorucu bir iş gününün sonunda zihin yorgunluğu yaşamazsınız. Aşurenin tüm bu faydalarını vücudunuza taşımak için kapınızı çalan komşunuzun getirdiği aşureyi mutlaka yiyin ve evinizde de sevdiklerinizle paylaşacağınız o aşure tenceresini kaynatın. Paylaştıkça çoğalan, evlere bolluk ve bereket getiren aşure zamanı geçmeden CarrefourSA marketlerinde bol bol aşure malzemesi bulabilirsiniz. Aşure hazırlığını kolaylaştıracak püf noktaları ve aşure malzeme listesi gibi ihtiyacınız olan tüm bilgileri Pratik Aşure Hazırlamanın Püf Noktaları blog yazımızda bulabilirsiniz.

Aşure tenceresi nasıl olmalı?

Aşure bol malzemeli bir yiyecek olduğu için tencerenin büyük ve derin olması gerekir. Sevdiklerinize dağıtacağınız aşure bol bol yapılacağı için derin çelik bir aşure tenceresi kullanmalısınız. Herkese yetecek kadar aşure yapmak için CarrefourSA marketlerinde aşure tencereniz sizi bekliyor.

Aşurenin bereketi paylaştıkça yaşanır. Ailenizle birlikte mutfağa girin ve hep birlikte kuruyemişleri, meyveleri, bakliyatları hazırlamaya başlayın. Malzemeleri doğrayın, çocuklarınız şekerini katsın, eşiniz karıştırsın, siz de komşularınıza kaseleri dağıtın. Aşure zamanında pratik bilgiler, aşure tarifi, aşure yapmanın püf noktaları gibi en değerli bilgileri bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print