Aşure Tarifi

Aşure, hem lezzetli olması hem de hazırlanırken kullanılan malzemelerin bol vitamin içermesi nedeniyle oldukça sevilen bir tatlıdır. Yetişkinler için olduğu kadar, çocuklar için de oldukça faydalıdır.

Muharrem ayında yapılan aşurenin ayrı bir keyfi oluyor. Yemesi kadar komşularla paylaşma duygusuyla pişirilen aşurelerin bolluk ve bereketi evlere getirildiğine inanılıyor. Zengin içeriği ile çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olan ve ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayan aşure sadece Muharrem ayında değil, yılın her döneminde yenilenebilecek bir tatlı çeşididir.

Aşurenin malzemesi bol ve hazırlaması oldukça kolaydır. Aşure yapmaya başlamak için öncelikle gerekli olan malzemeleri hazırlamak gerekiyor. Peki hangi malzemeler aşure tarifi içerisinde yer alır?

Bitkisel protein içerdiğinden dolayı özellikle yaşlı ve çocukların tüketmesi gereken aşure oldukça faydalı bir tatlı. Tabi ölçülü tüketilmek kaydıyla. Kilo problemi ve kronik rahatsızlığı olanların doktorlarına danışarak aşure tüketmelerinde fayda var. Faydalarının çok olması nedeniyle aşure sofralardan eksik edilmemeli çünkü içinde kullanılan malzemelerin her birinin kendine has ayrı özellikleri ve faydaları bulunuyor.

Aşure adeta bir C vitamini deposudur. Bunun sebebi portakal, kayısı, nar ve incir gibi meyvelerin içinde yer almasıdır. Kalorisi yüksek olması nedeniyle enerjisi yüksek olduğu için günlük ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılar. Buna karşılık kilo alımını önlemek için dengeli tüketilmelidir. Kolesterol içermeyen aşure, posa açısından zengindir. Kalp hastalıklarından korumanın yanı sıra hazımsızlığı gidermek konusunda etkilidir. İçeriğinde bulunan kuru kayısı özellikle kabızlığa iyi gelen bir besin. Ayrıca gene içeriğinde bulunan kuru fasulye kabızlığı ve şişkinlik hissini giderir. Kuru üzüm ise, kansere karşı korumanın yanı sıra baş ağrılarını hafifletir ve böbreklerin çok daha iyi çalışmasında etkili olur.

Aşure süslenirken üzerine konulan fındık cildi güzelleştirirken, vücuda enerji de verir, ayrıca varislere iyi gelir. Ceviz ise, zeka gelişimini Omega-3 ve Omega-6 sayesinde arttırır. Bu nedenle çocukların beslenme listesinde ceviz mutlaka yer almalı.

Web sitemizde aşurenin yanı sıra bir çok tatlı tarifleri bulunuyor. Hem aileniz hem de misafirleriniz için birbirinden lezzetli tatlı tariflerini deneyebilir ve sofralarınızda sunabilirsiniz.

Başta aşurelik buğday olmak üzere tüm aşurelik malzemeleriniz CarrefourSA marketlerinde sizi bekliyor. Bolluk ve bereketi yaşamanın en pratik yollarından biri olan CarrefourSA’nın tatlı reyonlarında geleneksel yöntemlerle hazırlanmış lezzetli aşureleri bulabilirsiniz.

Aileniz, dostlarınız, akrabalarınız ve komşularınızla paylaşacağınız aşure tencereniz için en özel püf noktalarını sizin için paylaşıyoruz. Aşure tarifi, farklı tatlı tarifleri, güzellik ve bakım tüyoları, evcil hayvan bakımı, anne çocuk sağlığı gibi birçok konuda bloğumuzu takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.