Aşurenin Tarihi

Aşurenin tarihine baktığımızda; her toplumda önemli sayılan bazı günler ve bu günlere özel bazı gelenekler vardır. İslami inanca göre bu önemli günlerden biri de aşure günüdür. Paylaşımın simgesi olan ve hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen aşure gününde aşure tatlısı yapılır ve yakınlara dağıtılır.

Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretinin de esas alındığı aşure günü İslam tarihinde dönüm noktalarından biridir.

Hz. Adem’in tövbesinin kabul edildiği, Hz. Musa’nın kavmini Firavun’un zulmünden kurtardığı günün de bugüne denk geldiğine inanılır.

Kısaca aşure gününün, Peygamberlerin huzura ulaştıkları günü temsil ettiğine inanılır.

Aşure günü ismini, Nuh’un tufanda elinde kalan son yiyeceklerden elde ettiği aşure yemeğinden almıştır. İnanışa göre; Nuh’un Gemisi, tufandan sonra Cudi dağının zirvesine oturur. Gemidekiler açlıktan ölmemek için, kalan son malzemelerin hepsini karıştırıp aşure yemeğini yaparlar ve bu sayede hayatta kalırlar.

Farklı kültürlere ve farklı dinlere göre farklı anlamları, ayrıca farklı tarifleri olsa da aşure günü her koşulda kutsal sayılan bir gün, aşure de maneviyat barındıran bir tatlıdır. Bu kutsallık aşurenin paylaşılmasının arkasındaki sebebe de bir gerekçe sayılabilir.

O miss gibi aşureler için ne lazımsa CarrefourSA

https://www.carrefoursa.com/search.xhtml?search=asure2016

image_print