Avokado Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?

Ağaçta yetişen ve zengin yağ oranına sahip olan avokado, tereyağı meyvesi olarak da bilinmektedir. Avokadonun ortasında top şeklinde bir çekirdek vardır ve bu çekirdeği ayırmak için bıçak ya da kaşık kullanabilirsiniz. Meyvenin etli kısmını kaşık kullanarak ayırmak oldukça kolaydır. Dünyada yaklaşık 400 çeşidi olan avokado CarrefourSA’da.

Meksika kökenli bir meyve olan avokado, en bilinen tropikal meyve çeşididir. Avustralya, Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde ve Türkiye’de Akdeniz kıyılarında da yetiştirilen avokado, olgunlaşmadan toplanıp satışa sunulmaktadır. Bunun nedeni; olgunlaşmış avokadonun kısa sürede yumuşaması ve çürümeye başlamasıdır. Buzdolabında kese kağıdında bekletilen avokado, birkaç gün içinde olgunlaşmaktadır. Peki son dönemlerde ülkemizde de oldukça popüler olan avokadonun nasıl tüketilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Avokadonun yapısı

Avokadonun şekli armuda benzer, ortasında iri bir çekirdeği vardır. Etli ve kremaya benzer bir yapıya sahip olan avokado meyvesi açık yeşil renktedir. Lezzetli bir aromaya sahip olan avokado; kolaylıkla ezilebilir, dilimlenebilir ve birçok tarife uyum sağlayabilir.

Avokadoyu bıçakla soymak yerine ikiye kesilen meyvenin etli kısmını kaşık yardımıyla kabuktan kolayca ayırabilirsiniz.

Avokadonun faydaları

Vitamin B kompleksi, E vitamini, folik asit, demir, fosfor, magnezyum, potasyum gibi önemli mineralleri içeren avokado oldukça sağlıklı bir tropikal meyvedir. Yüksek besleyici değerlere sahip avokado, enerji verir, bağışıklığı destekler ve lifli yapısıyla kilo vermeye yardımcı bir meyvedir. Karbonhidrat, omega 3 ve protein kaynağı avokado; püre haline getirilerek bebeklerin ilk yemeği olabilecek kadar besin değeri yüksek bir meyvedir.

2007 yılında Seminars in Cancer Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmada avokadonun kanserli ve kanser öncesi hücrelerin büyümesine engel olduğuna işaret edilmektedir.

Öneri: Öğle menüsünde tüketilen yarım avokado, lifli yapısıyla uzun süre tokluk sağlamaktadır.

Avokado hangi tariflerde kullanılabilir?

Meksika kökenli avokado meyvesi, geleneksel Meksika yemekleri başta olmak üzere, Türk mutfağında özellikle salata ve soslarda da sık sık kullanılmaktadır. Meksika’nın geleneksel lezzetli guacamole, avokado ile hazırlanmaktadır. Avokado ile kanepelere ezmeler, sandviç sosları, avokadolu milkshake, ince avokado dilimleri ile salatalar hazırlayabilirsiniz. Ezilmiş avokadoyu az miktarda zeytinyağı, ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber ve limon suyu ile karıştırarak, pratik nefis mezeler de hazırlayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Avokado hazırlamak için tarifimize göz atın…

Tarihten bir bilgi: Almanlar yağ açısından zengin olan avokadoya “tereyağı armudu” demiştir. Ayrıca yeni keşfedilen Amerika’ya yola çıkan gemiciler avokadoyu tereyağı yerine kullanmışlardır.

Avokado nasıl muhafaza edilir?

Olgun avokado meyvesi buzdolabında 5°C’de, en fazla üç gün bekletilebilir. Olgunlaşmamış meyveyi oda ısısında dört güne kadar bekletebilirsiniz. Elma, armut ve muz ile birlikte muhafaza edildiğinde avokadonun olgunlaşma süreci hızlanmaktadır. Dilerseniz bu yöntemi de uygulayabilirsiniz. Kesilmiş avokadoyu buzdolabında muhafaza edebilmeniz için; üzerine limon, lime suyu, beyaz sirke sürerek streç filme sarabilirsiniz

Öneri: Hemen tüketecekseniz yumuşak, biraz bekleyip sonra tüketecekseniz sert olan avokadoları tercih etmenizi öneririz.

CarrefourSA meyve reyonlarında tropikal meyveler arasında avokado bulabilirsiniz.

image_print