Bahar Alerjisi İçin 4 Bitkisel Kür

Baharda yemyeşil bir örtüye bürünmeye başlayan doğa, herkes için neşe kaynağı olamayabiliyor. Polenlerin ve tozların bahar mevsiminde havaya karışmasıyla kendini gösteren bahar alerjisi, belirtileriyle birçok insanı rahatsız edebiliyor. Bu durumdan korunmak içinse birkaç bitkisel kürü denemekte fayda var.

Kış mevsiminin kasvetli ve soğuk havasından sonra baharın gelmesini dört gözle bekleyenler kadar, baharın bir an önce gelip geçmesini dileyenler de var. Bunun nedeni, baharla birlikte etrafta uçuşmaya başlayan polenlerin, tozların, akar böceklerin, küf mantarlarının ve bunlara ek olarak tüy değiştiren hayvanların dökülen tüylerinin alerjik reaksiyonlara neden olmasıdır. Tüm bunlara alerjisi olan kişilerin bu güzel havalarda nezle, burun akıntısı, göz kaşıntısı, hatta astıma benzer belirtiler göstermesi tıp dilinde alerjik rinit, halk arasında bilinen isimleriyle bahar alerjisi, saman nezlesi, polen alerjisi olarak adlandırılmaktadır.

Bahar alerjisinde gözlenen belirtiler herkeste aynı olmakla birlikte, bazı hastalar bu rahatsızlığı kolay bir şekilde atlatabilirken, bazı hastalar ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi sosyal hayatlarını etkileyen belirtiler gösterebilmektedir. Her iki durumda da doktor tavsiyesiyle verilen alerji ilaçları kullanılabildiği gibi, bitkisel kürler hazırlanarak yardımcı tedaviler uygulamak mümkündür.

Aşağıdaki 4 bitkisel kür yardımıyla artık bahar herkes için mutluluk veren bir mevsim olacak.

1. Keçiboynuzu kürü

Keçiboynuzu ile hazırlanan bu kür, bahar alerjisi yaşayan kişileri rahatlatarak burunda ve genizde görülen kaşıntıları giderir. Keçiboynuzu aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek, antialerjik ve antibakteriyel yapısıyla alerjik belirtilerin ortadan kalkmasında etkilidir. Bahar alerjisi gibi mevsimsel alerjilerde keçiboynuzu kürü şu şekilde uygulanmalıdır:

5 adet keçiboynuzu soğuk suda yıkanır ve iki parmak kalınlığında doğranarak yarım litre kaynayan suya atılır. En fazla 10 dakika kısık ateşte kaynatılır ve süzülerek cam şişe ya da cam kavanoza konur. 1 ay boyunca kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı soğuk olarak içilir. Kür, yılda 3 kez uygulanacak şekilde aylık olarak tekrarlanır.

2. Papatya çayı kürü

Antibiyotik etkisi bulunan papatya, alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Papatyanın canlandırıcı etkisi özellikle vücut direncinin azaldığı bahar döneminde oldukça etkilidir, alerji belirtilerini azaltır, boğaz ağrılarını giderir. Papatya çayı; 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin yarım litre kaynamış suyun eklenerek demlenmesiyle hazırlanabilir. 5 dakika bu şekilde bekleyen papatya çayı, kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonra günde 2 kez birer fincan içilebilir. Papatya çayı marketlerden hazır olarak da satın alınabilir.

3. Isırgan kürü

Bahar alerjisinin tedavisinde en sık kullanılan bitkisel kürlerden biri de ısırgan çayı kürüdür. Ancak öncelikle belirtmek gerekir ki kan şekeri seviyesi düşük olanlar doktor görüşü almadan bu kürü uygulamamalıdır. Ayrıca trombosit düşüklüğü olanların ısırgan kürü uygulamaması gerekir.

Isırgan çayı yapabilmek için 1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ısırgan otu atılarak 3 dakika kaynatılarak hazırlanır. Kaynayan ısırganlı su ılındıktan sonra süzülür ve aç karnına sabah ve akşam 1’er çay bardağı içilir ve en az 20 dakika yemek yenmez. Bu kürün 15 gün boyunca devam ettirilmesi ve yılda 1 kez uygulanması yeterlidir.

4. Lavanta kürü

Lavanta, bahar alerjisinin burun akıntısı ve genizdeki kaşıntı belirtilerinde etkili bir bitkidir. Baharda akarların ve uçuşan tozların neden olduğu hapşırmanın yatıştırılmasında lavanta ile hazırlanan aşağıdaki kür uygulanabilir:

1 su bardağı suda 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta 5 dakika kaynatılır. Hafif ılıdıktan sonra süzülür ve yatmadan önce azar azar içilir. Kür, 2 hafta boyunca tekrarlanır. Aynı karışıma batırılan bir parça pamuk bir süre burun deliklerinde bekletildiğinde ferahlama elde edilir. Lavanta çayı ile yutulmadan yapılan gargara, genizdeki kaşıntıları giderir.

Bahar alerjisinde alacağınız bu basit önlemler günlük hayatınızda daha rahat olmanızı sağlar. Uygulayacağınız bitkisel kürler ile birlikte polen zamanını daha sağlıklı ve rahatlamış olarak atlatabilirsiniz. Ancak bitkisel kürlerinizi uygulamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Sağlığınız için ihtiyacınız olan faydalı bilgiler ve püf noktaları için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print