Bahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Bahar alerjisinin belirtileri oldukça nettir. Burun akıntısı, hapşırma nöbetleri, boğazda ve genizde kaşıntı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, öksürük bahar alerjisinin belirtileri arasındadır. İlerleyen seviyede hırıltılı nefes alma, öksürük nöbetleri, nefes darlığı gibi belirtiler de gözlenebilir ve alerjik astım gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Bahar mevsimiyle birlikte ağaçların çiçek açması ve polenlerin artmasıyla çiçek tozları havaya karışır. Bu tozlar göz, burun, ciğerlere ulaşır ve rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılırlar. Polen, küf, toz, akar (mayt) olarak yayılan bu alerjenler, bazı kişilerde özellikle burun ve gözlerde reaksiyonlara neden olur ve alerjik rinit gözlenir.

Eğer bahar aylarında kendinizde bu belirtileri gözlemliyorsanız doktor kontrolünde olmanızda yarar var.

Polenlerden ve diğer alerjenlerden korunmak için yapılması gerekenler

Alerji tedavisi görüyorken, aynı zamanda çevredeki alerjenlerden korunmak gerekir. Özellikle polenlerin uçuştuğu sabah saatlerinde açık havaya çıkmamak ve saat 05.00 ile 10.00 arasında evi havalandırmamak ve açık alanda spor yapmamak gerekir. Eğer dışarı çıkmak zorundaysanız ağız ve burnu kapatan maskeleri kullanabilirsiniz. Gün sonunda duş almak, üzerinizdeki tozların akıp gitmesini ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Bu önemli bilgiler ışığında günlük hayatınızda aşağıdaki maddelere uyarak alerjenlerden uzak kalabilirsiniz:

  • Araba ile yolculuklarda cam açmak yerine klima kullanmak ve klima filtresini düzenli olarak temizleyin ya da değiştirin,
  • Evde ve iş yerinde polen filtreli klima kullanın
  • Polen zamanı piknik gibi etkinliklerden uzak durun
  • Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri yatak odasında çıkarmayın
  • Gözlük kullanıyorsanız, gözlüklerinizi her gün yıkayın
  • Evde hava temizleyici ürünler kullanın
  • Polen zamanı toz, boya kokusu, parfüm kokusu ve sigara dumanından uzak durun
  • Polenlerin ve tozların bahar mevsiminde havaya karışmasıyla kendini gösteren bahar alerjisine karşı evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler için “Bahar Alerjisi İçin 4 Bitkisel Kür” konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sağlığınız için ihtiyacınız olan faydalı bilgiler ve püf noktaları için sitemizi takip etmeye devam edin.
image_print