Evlerde Bahar Temizliği Başlasın

“Bahar temizliği için vaktim yok?” demeden önce bu yazımızı mutlaka okuyun. Detaylı ve pratik temizlik ile bu bahar eviniz nefes alsın.

Bahar tüm canlılar için bir yenilenme çağrısı adeta. Güneşin yavaş yavaş sıcaklığını hissettirmeye başladığı bahar mevsiminde vücudu toksinlerden arındırmak için yapılan detoks gibi evlerde de bahar temizliği ile bir tazelenme yaratabilmek mümkün. Kışın bitmesiyle, havadaki is kokusunun dinmesiyle baştan aşağı bir temizliği hak eden evinizi bahar temizliği ile canlandırabilir, birkaç sihirli dokunuşla yepyeni bir eve kavuşabilirsiniz.

Kaloriferin ve sobanın isinden etkilenen perdeler ve duvarlar, dolaptaki kışlık giysiler, mutfak dolaplarındaki kalıntılar, salondaki büyük büfenin arkasındaki toz parçaları, banyonun buharından nasibini alan fayanslar… Tüm bunları evinize uzun süreler ayırarak yapmayı ya da temizlik işlerini günlere bölerek yapmayı tercih edebilirsiniz.

Önce alışveriş

Bahar temizliğinden evin her noktası nasibini alır. Tüm ailenin birlikte vakit geçirdiği oturma odası, salon ve yatak odaları bahar temizliğinde ferahlar ve yenilenir. Bunun için yapacağınız işleri göz önünde bulundurarak malzeme alışverişi yapmanız gerekir. Eğer evinizde standart temizleyicilerdeki kimyasal ürünlere alerjisi olanlar varsa organik, doğal içerikli temizleme malzemelerini tercih edebilirsiniz. Alışverişinizde camlar, yer kaplamaları, halılar, klozet ve lavabolar, mobilyalar, armatürler, fayanslar, tül ve perdeler için özel olarak üretilmiş ürünleri satın almanız zorlanmadan en doğru temizliği yapmanızı sağlar. Listenizde mutlaka olması gerekenler:

 • Tül ve perdeler için deterjan ve beyazlatıcı
 • Halı şampuanı
 • Parkeler için yüzey temizleyici
 • Fayanslar için yüzey temizleyici
 • Cam temizleyici
 • Ahşap mobilyalar için temizleyici ve parlatıcı
 • Mutfak dolapları için yağ ve kir çözücü
 • Banyo temizleyici ürünler
 • Temizlik bezleri
 • Cam silme aparatı

Temizliği 1 günde bitirmeyin

Bahar temizliği kapsamlı bir temizlik olduğundan tüm işleri tek güne sıkıştırmanız yorulmanıza neden olabileceği gibi temizliğin kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle evinizin büyüklüğüne göre günlük bir iş planı oluşturmanız daha uygun olacaktır. Örneğin; evinizdeki cam sayısı fazlaysa, bir günü sadece camları silmek ve tülleri yıkamakla geçirebilirsiniz. Cam sayınız azsa, cam ve tül temizliğinin yanında balkon temizliğini de aradan çıkarabilirsiniz. Mutfak temizliğini 1 gün, banyo temizliğini 1 gün olarak planlayabilirsiniz.

Yoğun iş temposunda tüm bu işler için bir hafta sonunu ayırmak yerine, iş dönüşlerinizde birkaç saatlik temizlik işi ile bahar temizliğinizi zamana yayarak rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Bahar temizliğini 11 yöntemle kolaylaştırın

Derin bir temizliğe başlamadan önce birkaç ön hazırlıkla temizliği daha kolay yapabilirsiniz:

 1. Ortalıktaki dağınıkları temizlikten önce mutlaka toparlayın. Bu şekilde işinizi daha kolay yaparsınız.
 2. Temizliğe başlamadan önce dolap üstlerindeki, büfe arkasındaki derin toz alma işini mutlaka bitirin. Aksi takdirde siz yürüdükçe tozlar, temizlediğiniz yerlerde uçuşacaktır.
 3. Çiçekleriniz varsa, kuru yaprak temizliği, toprak değişimi gibi işleri de temizlikten önce bitirin.
 4. Mutfakta hijyen önemli. Dolaplarınızı temizledikten sonra son durulama suyuna bir miktar sirke koyarak, bakterileri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.
 5. Çocuklarınızdan temizlikte yardım isteyebilirsiniz. Onlara vitrin örtüsü değiştirmek, temizlik bezlerini hazırlamak, oyuncakları toplamak, cam silerken kuru bezi istemek gibi yardımcı olabilecekleri görevler verebilirsiniz. Tabii ki ev ödevlerine engel olmayacak şekilde.
 6. Sobalı bir evde oturuyorsanız duvarları boyamanız gerekebilir. Sobanız yoksa diğer seçeneğiniz duvarları deterjanlı suyla silmek olmalı.
 7. Temizlik sırasında hareketli müzikler dinleyerek enerjinizi koruyabilirsiniz.
 8. Temizlik yapacağınız günler için buzdolabınızda pratik yiyeceklere yer verin. Bol malzemeli soğuk sandviç, meyve suyu, 1 gün önceden malzemelerini hazırladığınız tavuklu salata gibi yiyecek ve içecekleri tercih edebilirsiniz.
 9. Temizlik bezlerinizi iz bırakmayan bezler arasından seçmeniz, size zaman kazandırır.
 10. Giysi dolabındaki kışlık-baharlık giysi değişimini en sona bırakın.
 11. Sonraki temizliklerinizde daha az yorulmak için kullanmadığınız eşyaları elden çıkarın. Mutfakta, banyoda son kullanma tarihi geçmiş ürünleri atın.

Temizlikten sonra…

 • Seramikleri cilalamayın. Özellikle ıslak alanlarda düşüp yaralanmalara neden olabilirsiniz.
 • Mobilyaların yerini değiştirdiyseniz birkaç eşyanın dengesi bozulabilir. Karton malzemelerle eşyalarınızın dengesini koruyun
 • Bahar mevsimi böceklerin uyandığı mevsim. Koltuk ve yatak altlarına böcek tableti koyabilirsiniz.
 • Evinize baharı yaşatmak için mis kokulu oda parfümlerini tercih edebilirsiniz.

Temizlikte doğal dokunuşlar

Temizliğinizi temizlik ürünleri yardımıyla yaparken birkaç doğal püf noktasıyla hijyenik bir eve sahip olabilirsiniz. Özellikle sirke, ev temizliğinde sık sık kullanılmaktadır. Mikropları öldürücü etkisiyle sirke, mutfak temizliğinde son durulama suyuna konulduğunda antibakteriyel özelliğini gösterir. Çocuklar camdan bakmaya, yanaklarını ve ağızlarını cama yaslamaya bayılırlar. Camlarınızı içerden silerken duru suya sirke koyduğunuzda, çocuklarınızı mikroplardan uzak tutabilirsiniz. Aynı şekilde yerleri silerken yüzey temizleyici ile birlikte çeyrek çay bardağı kadar sirke koyarsanız, bebekli ve çocuklu evlerde ekstra hijyen sağlanabilmektedir. Halınızdaki lekeleri çıkarmakta zorlandıysanız, halı şampuanı kullanmadan önce lekeyi ıslak bir bezle nemlendirdikten sonra bir çay kaşığının arkasıyla lekeye karbonat sürebilirsiniz. Halınızı en az 1 saat bu şekilde beklettikten sonra halı şampuanı ile temizleyin. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Bahar mevsimi ile evinizde başlayan değişimi titizlikle yerine getirmek için zamanı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yaşam alanınızda sevdiklerinizde huzurlu bir başlangıç yapabilmek için ihtiyacınız olan tüm temizlik malzemeleri uygun fiyatlarla CarrefourSA’da sizleri bekliyor. Dilerseniz alerjik ve hassas yapıdaki aile üyelerine özel organik ve doğal içerikli temizlik malzemeleri ile sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıracak pratik fikirler, kolay yemek tarifleri, eviniz için püf noktaları için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print