Bahçe Dekorasyonunuz İçin Öneriler

Bahçe sezonu açıldı ve siz hala bahçe dekorasyonunuzla ilgilenemediniz mi? Bu yazıda bahçe bakımından kullanışlı bahçe dekorasyonu önerilerine kadar her detayı bulabilirsiniz.

Şu güzel bahar günlerinde ve yaklaşan yaz mevsiminde bahçe keyfi yaşamak için sabırsızlanıyorsanız, konuklarınız kapınızı çalmadan bazı eksikleri tamamlamanız gerek. Yağmur, çamur derken kış mevsiminin yıpratıcı şartlarından sonra bahçenizi canlandırmalı, dekorasyon için bazı dokunuşlar yapmalısınız. Bahçenizdeki bitkilerin bakımını yaptıktan sonra, ortaya çıkan tazelenmiş bahçenizi yeni mobilyalar ve birkaç aksesuar ile baştan yaratabilirsiniz.

En güzel havalarda bahçe keyfini doyasıya yaşamak için çalışmaya bahçe atıklarını ortadan kaldırarak başlamalısınız. Bunun için öncelikle bahçe malzemelerine sahip olmalısınız.

Bahçe malzemeleri

Kış şartlarından yeni çıkmış yorgun bahçenizi hayata döndürmek için bahçe el aletleriniz olmalı. Bahçedeki canlı çit bitkileri çit makası ile şekillendirebilirsiniz. Çit makaslarının geniş ağızlı ve keskin yapısı simetrik bir çit görüntüsü elde etmenizi sağlar. Çimler üzerindeki bahçe çöpleri, dal parçaları, dökülmüş yapraklar çim tırmığı ile temizleyebilirsiniz. Çim tırmığı, çimlerin havalandırılmasında ve tazelenmesinde de etkili bir bahçe aletidir. Çimlerin eşit boyda olması ve toprakta yeni sürgün vermeleri için çim makası kullanmalısınız.

Bitkiler için ev yapımı kompost gübre

Bahçe bakımını yaparken etrafta fazlasıyla bahçe çöpü olacak. Bunları çöpe atmak yerine bahçenize ya da saksılarınıza yeni ektiğiniz bitkiler için sağlıklı bir besin olarak değerlendirebilirsiniz. Kuru dallar, dökülmüş yapraklar gibi bahçe atıklarını bir araya getirerek geniş ağızlı bir pet bidona doldurun. Atıkların üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra 1 hafta bekleyin. Elde ettiğiniz suyla yeni ektiğiniz bitkileri besleyin. Yıl boyunca bahçenizin bakımını yaparken çıkan çöpleri bu şekilde biriktirerek bitki besininizi hazırlamaya devam edebilirsiniz.

Bahçe sulama

Bahçe atıklarından kurtulduktan sonra bahçe bakımınızı ihmal etmeyin. Yaza hazırladığınız bahçenizi düzenli aralıklarla sulama hortumu ve hortum tabancası kullanarak sulayabilirsiniz. Bahçe sulaması hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Bahçe sulamasını sabah ve akşam saatlerinde yapmalısınız. Öğle saatlerinde yapılan sulama ile bitkilerin köklerindeki su giderek ısınır ve kaynar ve bu da bitkilerinizin çürümesine neden olur.
 • Püskürtmeli hortum tabancası aynı anda geniş bir alanı sulayabildiği için ciddi oranda su tasarrufu sağlar. Evinizin tasarrufu için püskürtmeli bir su tabancası tercih edebilirsiniz.
 • Bahçenize yeni tohumlar ektiyseniz püskürtmeli sulama yapmalısınız. Doğrudan dökülen su, tohumların yerlerinden oynamasına ve toprakta oyukların oluşmasına neden olabilir.
 • Özellikle geniş bahçelerde bahçe fıskiyeleri, eşit ve tasarruflu bir sulama yapılmasını sağlar.

Bahçe mobilyası seçimi

En güzel havalarda bahçe keyfini doyasıya yaşamak için rahat bir oturma grubunuz olmalı. Bahçe oturma grupları geniş teraslarda da konforu yaşatıyor. Bahçe mobilyalarınız mangal davetlerinizde ve ailenizle keyifli anlar yaşarken size konforu yaşatabilmeli. Bahçe mobilyası seçiminizde aşağıdaki püf noktaları işinize yarayabilir:

 • Hafif malzemeden dizayn edilmiş bahçe mobilyaları mevsim değişimlerinde kolaylıkla taşınabilir ve bu ürünleri deponuzda yer sorunu yaşamadan saklayabilirsiniz.
 • Kullanışlı ve geniş bir sehpaya sahip olan bahçe oturma grupları, barbekü partilerinin tüm yükünü taşıyabilir.
 • Kış bahçelerinde ya da yeşil alanlarda ahşap bahçe mobilyaları dekoratif görüntüleriyle dikkat çeker. Açık alan mobilyalarında su ve dik güneş ışınlarına dayanıklı boya ve malzemeleri kullanılmaktadır.
 • Katlanır mobilyalar, özellikle depolama alanı olmayanlar için büyük kolaylık sağlar. Kapanır sandalye ve masalarınızı balkon, teras ve bahçenizde kullanabilirsiniz.
 • Bahçe mobilyanız rattan, ahşap ya da kaliteli bir plastik malzemeden üretilmiş olsun, bahçe konforunda mutlaka minder olmalıdır.

Doğal bir dekorasyon için “rattan”

Dış mekanlarda ortama doğal ve estetik bir görünüm kazandıran rattan mobilyalar, kolay temizlenebilir, güneş ışınlarına, darbelere ve çürümelere karşı dayanıklıdır. Rattan sıklıkla bahçe mobilyalarında kullanılmaktadır. Rattan uzun ömürlü bir malzemedir. Rattan üzeri cam ilaveli masalar, rattan sandalye ve rattan koltuklar farklı renk ve formlarda üretilmektedir. Bahçenizde doğal bir dekorasyon elde etmek istiyorsanız, son yıllarda moda olan rattan mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Bahçe mobilyası bakımı

Bahçe mobilyalarında teak ağacı ve rattan gibi yoğun dokulu, su ve dik güneş ışınlarına dayanıklı malzemeler ve boyalar kullanılmaktadır. Ancak ekstra koruma sağlayarak bahçe mobilyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz:

 • Bahçe mobilyalarını yağmur, çiğ ve tozdan korumak için naylon mobilya koruma örtüsü kullanın.
 • Mobilya minderlerinin renkleri güneş ışığında solabilir. Güneş ışığının dik geldiği saatlerde mobilya minderlerini gölge alana çekin.
 • Açık alan ısıtıcıları rattan bahçe mobilyasının erimesine neden olabilir. Bu tür mobilyalarınızı ısıtıcıların yakınında kullanmayın.
 • Rattan bahçe mobilyalarınızı uzun süre kullanmayacaksanız, nemli olmayan kapalı bir ortamda muhafaza edin.
 • Teak ağacından üretilmiş bahçe mobilyası teak yağı ile yağlanmalı ve mobilyanın üzeri koruma örtüsü ile kapatılmalıdır.

Teak ağacı nedir? Teak bakımı nasıl yapılır?

Teak ağacı 40 metreye kadar uzayabilen güçlü bir ağaçtır. Her iklim koşuluna dayanıklı olduğu için bahçe mobilyalarında en çok tercih edilen malzemedir. Teak, yağlı bir ağaçtır ve mobilyalardaki yağın dönemsel olarak geri kazandırılması için senede 1-2 defa özel bir bakım yapılması gerekir. Teak ağacından üretilmiş bahçe mobilyaları özellikle yaz ortasında ve sezon sonunda grileşir ve orjinal rengini kaybeder. Bu, mobilyanın yıprandığını değil, yağ bakımının yapılması gerektiğini gösterir. Teak yağı sayesinde mobilya eski rengine geri döner.

 • Teak bakımı için mutlaka özel olarak formüle edilmiş bakım ürünleri kullanılmalıdır.
 • Teak yağı bakım için en uygun üründür.
 • Teak, mobilyaya işlemiş olan kirleri temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar.
 • Teak, mobilya yüzeyinde zımpara ile temizlenmesi mümkün olmayan girintilere nüfuz eder, ahşapta yuvalanan haşereleri uzaklaştırarak hijyen sağlar.
 • Teak yağı sayesinde mobilyadaki ölü doku ortadan kalkar ve ahşap orjinal dokusunu geri kazanır.
 • Teak yağı ile yapılan bakım zaman, iş gücü ve maliyet açısından tasarruf sağlar.
 • Teak yağı uygulamadan önce bakım yapılacak yüzey iyice temizlenmeli ve yağ kalın bir fırça yardımıyla mobilyanın üzerine bir kat sürülmelidir. Fırçanın erişemediği girintilere teak yağı bez yardımıyla yedirilmelidir.
 • Bakım sonrasında mobilyanın üzeri koruma örtüsü ile kapatılmalı ve mobilya nemli olmayan bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Saksı ve bitki besini

Yenilenen bahçeniz ve balkon çiçekleriniz için rengarenk saksılar satın alarak dekorasyonunuza renk katabilirsiniz. Askılı saksılarınızı balkonunuzun bir köşesine asarak hem yerden kazanır hem de dekoratif bir görüntü elde edersiniz. Bitkilerinizin canlı ve sağlıklı kalabilmesi için evde hazırladığınız kompost gübreyi kullanabileceğiniz gibi bitkiler için üretilmiş besinlerden temin edebilirsiniz.

Orkide bakımı

Hassas bir süs bitkisi olan orkidenin bakımı özen ister. Orkidenin toprağı da bu bakımda özel olarak seçilmelidir. Orkidelerde sıradan çiçek toprakları yerine özel orkide toprakları tercih edilmelidir. Orkide toprağında; odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit, pomza, eğrelti otu, ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifleri, ezilmiş şişe mantarı, köpük yer almaktadır. Orkide kökleri gün ışığı almalıdır. Bu nedenle de orkide saksıları şeffaf bir malzemeden üretilmiştir. Evinizdeki orkidelerin bakımında öncelikle orkide toprağı ve orkide saksısı kullanımına özen göstermelisiniz.

Mangal keyfi

Bahçe keyfi mangalsız olmaz. Mangalınızda pişireceğiniz lezzetli et ve balık ızgara çeşitleri için farklı ızgara telleri alarak, lezzetlerin birbirine karışmasını önleyebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki davetli sayınıza göre mangal boyutları da değişir. Küçük bir mangalla konuklarınızı aç bırakmak istemiyorsanız, profesyonel bir mangal ile herkese mangal keyfi yaşatabilirsiniz.

Şemsiye ve tente

Güneş yüzünü gösterdiyse ondan faydalanmak gerek ama öğle saatlerinde dik güneş ışınlarından da korunmakta fayda var. Barbekü davetinizde tüm konuklarınızı dekoratif bir tente altında toplamaya ne dersiniz? Bahçenizin büyüklüğüne göre bir bahçe şemsiyesi ya da tente satın alarak güneşin olduğu her saatte bahçenizde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Keyfili bahçe sohbetlerinizde şıklığı ve konforu yaşatacak bahçe mobilyaları ve dekorasyon ürünlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Bahçe bakımınızda ihtiyacınız olan bahçe el aletleri de en uygun fiyatlarla CarrefourSA’da.

Hayatınızı kolaylaştıracak pratik fikirler ve püf noktaları, dekorasyon önerileri ve tasarruf hakkında her şeyi bloğumuzdan takip etmeye devam edebilirsiniz.

image_print