Balık Nasıl Temizlenir?

Alınan balıkların mümkünse balıkçıda temizletilmesinde fayda var. Özellikle de pullu balıklar temizlenirken pullar etrafa saçılacağı ve kirleteceği için balık satın alınan yerde temizlik işlemi de yapılıyorsa bu iş ehline bırakılmalı. Balık alındığı yerde temizletilemiyorsa bu durumda iş başa düşecektir. Tam da böyle bir durumla karşı karşıya iseniz işte size pratik balık temizleme yöntemi.

Balığın kuyruğu ve yüzgeçleri diplerinden kesilir. Solungaçları çıkarılır iyice temizlenir. Eğer balığın pulları var ise, yönlerinin aksi tarafa doğru, bir bıçağın ters yüzü ile kazınarak pullar temizlenir. Arzu edilirse bu işlem ilk aşamada da yapılabilir. Balığın karnı ikiye yarılır ve tüm iç organları çıkarılır. Tüm bu temizleme aşamalarından sonra balık soğuk su ile iyice yıkanarak temizlenme işlemi bitirilir.

Balık temizleme konusunda daha geniş kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız “Balık Seçmenin ve Balık Temizlemenin Püf Noktaları” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

CarrefourSA balık reyonundan her zaman mevsimin en taze balıklarını temizlenmiş bir şekilde satın alabilir, dilediğiniz gibi dilim veya fileto yapılmış şekilde özenle hazırlatabilirsiniz.

image_print