Balık Pişirmenin 7 Püf Noktası

Balık çeşitleri sezonun açılmasıyla tezgahlarda yerini aldı. Diğer et ürünlerine göre daha narin ve dağılmaya müsait bir yapıda olduğu için balıklar en doğru pişirilmeyi hak ediyor. Öncelikli adım, balığı alışverişinizin sonunda eve dönerken almanız. Çünkü balık oda sıcaklığında uzun süre bekleyebilecek bir ürün değil. Balığınız tazeyse kısa sürede tüketmeniz daha iyi olur. Normalde en fazla 2 saat olan marine süresi, taze balıklarda 1 saati geçmemeli. Yoksa balığınızın eti dağılabilir.

Balığınızı en doğru şekilde pişirmek istiyorsanız 7 önemli püf noktasına dikkat edin. En doğru ve sağlıklı balık tarifleri nelazimsa.carrefoursa.com blog sayfasında pişirilmeyi bekliyor.

1- Her Yer Balık Kokmasın

Balık pişirmenin tedirgin edici tek yanı ise eve sinen balık kokusu. Hem kokusunun bütün eve yayılacağından endişe ediyorsunuz hem de kızartması fırındakinden daha lezzetli oluyor diyorsanız, evinize kızarmış balık kokusunu sindirmemek için kızartma tavasına birkaç yaprak defne yaprağı atabilirsiniz. Nasıl olduysa yine de mutfağınız balık koktu. Mutfağa sinen bu kokuyu gidermek için bir kapta 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatarak kokuyu giderebilirsiniz. Ocakta yakacağınız limon da koku giderici bir özelliğe sahiptir.

Balığı kızarttıktan sonra bir kap suda kaynatacağınız, limon, karanfil, tarçın, defne yaprağı karışımı da hoş kokulu bir çözüm olabilir. Mis kokulu bir sonuç için kaynayan suyun içine vanilya koymak da denenebilir. Bunun dışında:

 • Kızgın yağa 4 – 5 damla limon damlatmak
 • Izgaradaki balıkların arasına defne yaprağı koymak
 • Kızartma yağının içine 1 dal maydanoz atmak
 • Teflon tavada kuru çay ya da kuru kahve kavurmak gibi yollara başvurabilirsiniz.

Ayıkladığınızda ellerinize, doğradığınızda bıçağınıza sinen balık kokusunu çıkarmak için öncelikle soğuk su ile yıkayın ve daha sonra sirke veya limon ile ovun. Limon hem hoş kokusuyla hem de ferahlatıcı etkisiyle hem de dezenfektan özelliğiyle mutfağınızda güvenle kullanabileceğiniz bir besin. Kaplarınızı sinen balık kokusundan kurtarmak için sirkeli suya batırarak yok edebilirsiniz.

2- Bütün Balıklar Aynı Davranışı Hak Etmiyor

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi her balığın da pişirilmesi farklıdır demek yanlış olmaz. Bazı balıklar kızartılmayı bazı balıklar bol limonlu buğulamayı ister. Yağlı balıklar ızgaraya, beyaz etli balıklar haşlamaya, küçük balıklar kızartmaya yakışır. Yağlı balıklar kızartılmamalı, ızgarada yapılmalıdır. Balıklar genellikle mevsiminde yağlı oluyor. Balığın yağlılık durumuna göre pişirme teknikleri de değişkenlik gösterir. Bu nedenle balıkların mevsimini de iyi bilmeniz gerekiyor.

3- Izgara İçin Yağlı Balık Olmalı

 • Lüfer, sarıkanat, çinekop, çupra, palamut.
 • Balığın iri ve yağlı olması gerekir. Yağsız ve büyük bir balık ızgaranızın tellerine yapışacaktır ve pişirme sırasında zorluklar yaşamanıza, balığın parçalanmasına neden olacaktır.
 • Izgara yapmadan önce balıkları bez ya da kağıt havlu ile kurulamak ve tuz, karabiber ve zeytin yağı karışımına bulamak balığın ızgaraya yapışmasını ve daha lezzetli olmasını sağlar.
 • Pişerken üzerine ara sıra yağ sürülen ızgara balıklar parlak ve yumuşak olur.
 • Izgarada fileto balık yapacaksanız, aynı karışımın içine un ilave edebilir ve balıklarınızı buna bulayarak pişirebilirsiniz.

4- Küçük Balıkları Kızartıyoruz

 • İstavrit, hamsi, kalkan, palamut, barbunya, mezgit
 • Kızartılacak büyük balıkların dilimlenmesi, küçük balıkların ise bütün pişirilmesi gerekir.
 • Balığın tavaya yapışmaması için, un ve mısır unu gibi soslara bulanmalıdır.
 • Öncelikle yağ tavada iyice kızmalıdır. Una bulanan balıklar, aralarında boşluk bırakmadan dizilmelidir. Tek tek çevirebilirsiniz ancak tek bir seferde ters yüz edebildiğiniz balık tavası sayesinde balıklarınızı dağıtmadan pişirebilirsiniz.
 • Balığınızı tavada pişirmeden önce, üzerine tuz, karabiber ve limon suyu serpiştirirseniz daha lezzetli olur.
 • Tabanı düz olan bir tava, balıklarınız eşit şekilde pişmesini sağlar.

5- Beyaz Etliyse Haşlayın

 • Kefal, levrek, kırlangıç
 • Haşlama balık pişirmek istiyorsanız, beyaz etli balıkları tercih etmelisiniz.
 • Eğer çorbasını yapacaksanız, balığı önceden kaynamış suya atmamalısınız, yoksa balığınız dağılır.
 • Balık soğuk suya konmalı, kaynama sıcaklığında da pişmeli.
 • Balık suyuna soğan, havuç, kereviz atmak daha lezzetli olmasını sağlar.
 • Tam olarak haşlanmış bir balığın, kılçığından kolayca ayrılıyor olması gerekir.
 • Normalde kızartması yapılan kalkan, levrek, barbunya, hamsi, yayın, tekir, palamut, mercan gibi balıklar, az yağlı olduklarında haşlanarak pişirilebilir.

6- Balığı Fındık Yağında Kızartın

Kızartmanın en sağlıksız pişirme şekli olduğu biliniyor. Bunun nedeni yağın kızartma işlemi sırasında yanması ve kanserojen etki oluşuyor. Bu nedenle balıkları 3 – 4 kaşık yağda kızartmak hem balığın lezzetini korumasını hem de sağlıklı bir tüketimi sağlıyor. Bol yağda kızaran balık kavruluyor ve kızartırken kullanacağınız yağı seçerken de dikkat etmeniz gerekiyor. Balık kızartırken fındık yağını tercih ederseniz daha sağlıklı bir pişirme yapmış olursunuz. Çünkü fındık yağı ısıya dayanıklı ve kanserojen tehlike oluşturmuyor. Az yağda fındık yağı ile kızartacağınız balıklar hem sağlıklı olur hem de fazla yağ kullanmadığınız için kızartma sonrası mutfağınızda temizlik işleri daha kısa sürede biter.

7- Balığı En Doğru Pişirme Şekli “Buğulama”

Birçok yiyecekte olduğu gibi balıkta da en doğru pişirme şekli buğulama. Çünkü buğulamada, balık kendi suyu ve yağı ile pişiyor ve kimi zaman yanına ilave edilen sebzelerin suları sayesinde daha sağlıklı bir yemek haline geliyor. Ancak bu yöntemle balığı folyoya sarmamak gerekiyor. Folyodaki alüminyum pişme sırasında balıkla bütünleştiğinde sağlık için tehlikeli bir hale gelir. Folyo sadece fırın kabının ağız kısmını kapatmak için kullanılabilir. Balığı doğrudan sarabileceğiniz ürün ise fırın kağıdı olmalıdır.

Hazır balık mevsimindeyken sağlığınız için haftada 3 kez balık yemeyi unutmayın. Balığın yanında lezzetli yemek tarifleri ve faydalı bilgiler için yazılarımızı takip etmeye devam edin.

image_print