Balığı Sağlıklı Tüketmeniz İçin Tüyolar

Balığa limon sıkılır mı? Balık buharda pişirilir mi? Balık türleri için en sağlıklı pişirme teknikleri, diyette tüketilebilecek balık önerileri ve daha fazlası…

En sağlıklı besinler arasında yer alan balık, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından zengindir. Balığın yapısındaki vitamin ve minerallerin yanında sağlıklı pişirme tekniklerinin uygulanması ve balığın yanında servis edilecek diğer yemekler de balığın lezzetini, faydalarını etkilemektedir. Örneğin; balığı buharda ve buğulama pişirmek, balığın yanında taze sebze ve salata servis etmek, kilo vermek için az yağlı balıkları tercih etmek gibi püf noktalarını bilmek gerekir.

Taptaze balıkları en sağlıklı şekilde tüketmek için bu yazımızda ihtiyacınız olan tüm püf noktalarını bulabilirsiniz.

Damak zevkinize uygun pişirme yöntemi

Balığı sağlıklı bir şekilde tüketmek için öncelikle doğru pişirme yöntemi uygulamak gerekir. Buharda pişirme, buğulama, fırınlama gibi yöntemler balık pişirmek için en sağlıklı yöntemlerdir. Ayrıca; yarım kilo istavriti 3 yemek kaşığı gibi az miktarda bir yağ ilavesiyle balık tavasında ters yüz ederek pişirmek de balık için en sağlıklı yöntemdir. Bu noktada doğru kızartma yağını kullanmak önemlidir. Balık tavasında kızartma yaparken fındık yağını tercih etmek gerekir. Çünkü fındık yağı ısıya en dayanıklı yağdır ve bu sayede kanserojen tehlike oluşturmaz. Az miktarda fındık yağı ile kızartılan balıklar hem sağlıklı hem de lezzetli olur.

Uyarı: Kremalı, bol yağlı soslar balıkta besin kaybına neden olur. Kalorili bir balık sofrası kurmak istemiyorsanız, taze sebze ve salatalar tercih edin.

Balığın yanında ne yenir?

Balık sofrasındaki ideal beslenme; “önden bir çorba, yanında salata” şeklinde olmalıdır. Balık sofrasında mercimek çorbası, ezogelin çorbası, balık çorbası ve sebze çorbasıdır. Balıktan önce içeceğiniz bir kase çorba hem midenizi rahatlatır hem de balığın sindirimini kolaylaştırır. Aynı sofrada yeşil salata ya da patates salatası gibi hafif yemekler tercih ederek sevdiklerinize oldukça doyurucu bir menü sunabilirsiniz. Hazırladığınız balık ve yanındaki yardımcı yemekler ne kadar hafif ve sağlıklı olursa sofradan kalktığınızda hazımsızlık yaşamazsınız.

Kilo kontrolü sağlamak için diyet yapıyorsanız, spor yapıyorsanız, diyabet ya da kalp hastalığınız varsa diyet balık yemekleri tüketebilirsiniz. Diyette tüketebileceğiniz balıklar ve pişirme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Diyette az yağlı balıklar tercih edilmelidir. Çipura, mezgit, levrek, alabalık, morina ve dil balığı diyet için en ideal balıklardır.
  • Çipura balığını fırında kağıda sararak ya da ızgarada pişirebilirsiniz. Çipura büyük bir balık olduğu için yanında çorba ve patates salatası fazla gelecektir. Bu balığın servisinde bol yeşil salata yeterlidir.
  • Karadeniz mezgitini az yağda balık tavasında kızartabilir ya da buğulama yapabilirsiniz. Kızartma balığı daha az yemek için önden bir sebze çorbası ve balığın yanında patates salatası hazırlayabilirsiniz.
  • Hamsi balığını sağlıklı şekilde pişirmek istiyorsanız buğulama yapabilirsiniz. Fırın tepsisinin altına soğanları ve sırasıyla balık, domates ve limon dilimlerini dizip yarım su bardağı su ekleyin ve tepsiyi pişirme kağıdı ile kapatıp fırınlayın. 170 derecede 30 dakikada nefis sağlıklı hamsi buğulamanız hazır olacak.
  • Levrek balığını ızgara ya da buğulama yapabilirsiniz. Çipura gibi iri bir balık olan levrek, yanında köz patlıcan ve biber ile hazırlayacağınız meze ile iyi gider.
  • Beyaz etli ve az yağlı balıklar olan alabalık, morina ve dil balığını ızgara ya da haşlama yapabilirsiniz.

Balık hücre yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin ve kemik sağlığının korunmasında, beyin damarlarının güçlü ve sağlıklı kalmasında yediden yetmişe herkes için faydalı bir besindir. Bu nedenle her beslenme programında mutlaka balık yemeklerine yer verilmelidir.

Üzerine limon sıkın

Balığın üzerine limon sıkmak sadece lezzetini değil, balığın besin değerlerini de artırır. Limondaki C vitamini ve antioksidanlar, balığın besin değerlerinin daha fazla açığa çıkmasını sağlar. Balık yerken limonu nasıl kullanabilirsiniz, işte püf noktaları:

  • Balığı pişirirken tavaya limon dilimi koyarsanız balık daha lezzetli ve faydalı olacağı gibi mutfağınızda yoğun bir balık kokusu da olmaz.
  • Balığı servis yaparken sofrada limon dilimlerine ya da taze sıkılmış limon suyuna da yer verebilirsiniz. İri balıklara 5-6 damla limon sıkmanız yeterli olacaktır.
  • Fırında buğulama yaparken tepsideki en üst katmana limon dilimleri koyarsanız balıklarınız ve diğer sebzeleriniz yanmaz. Servis sırasında limon dilimlerini atabilirsiniz.

Balık sofranız için en taze limonları, CarrefourSA’nın narenciye çeşitleri arasında bulabilirsiniz.

Balık buharda pişirilir mi?

Buharda pişirme en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Tencerelerin üzerine yerleştirilebilen buharda pişirme aparatı ya da bunun için özel olarak üretilmiş tencerelerden satın alarak büyük balıkları ve filetoları buharda pişirebilirsiniz. Balık yanına garnitür olarak brüksel lahanası, brokoli ve karnabaharları da ekleyerek pratik bir yemek hazırlayabilirsiniz. Balık kendi suyunu hapsedip, vitamin ve mineralleri herhangi bir pişirme suyuna karışmayacağı için buharda daha sağlıklı pişecektir.

Mevsimin en taze balıkları, balığın yanında servis edebileceğiniz sebzeleriniz, balık tavası gibi ekipmanlarınızı CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Eksiksiz bir balık sofrası kurmak mı kurmak istiyorsunuz? O halde balığın yanına hazırlayacağınız mezeleri, çorbaları, salataları ve balık pişirme tekniklerini iyi bilmeniz gerekir. Hangi balık nasıl pişirilir, Balığın yanına hazırlayabileceğiniz sebzeli tarifler, çocuklara balık yemeyi sevdirmenin yolları, balık pişirmenin püf noktaları, evdeki balık kokusunu gidermenin yolları gibi balık konusunda en çok merak ettiğiniz konularda bilgi sahibi olmak için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print