Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağı sizde nasıl hisler uyandırıyor? Büyük, kalın kabuklu, çekirdekli, turuncu ve tatlı. Balkabağı, tam da mevsiminde sonbaharın renkleri ile mükemmel bir uyum sağlıyor, rengi, lezzeti ve dokusuyla soğuyan havalarda içimizi açıyor ve şifa dağıtıyor.

Sofraların en renkli meyvelerinden biri olan balkabağı, soğuyan havalarda bağışıklığı güçlendirmek, cildin genç görünmesini sağlamak, depresyonu önlemek gibi mucizevi etkilere sahip. Kalın kabukları ayıklandıktan sonra ortaya çıkan altın renkli ve bol lif kaynağı balkabakları, CarrefourSA marketlerinde dizildi mutfağınıza lezzet katmak için sizi bekliyor.

Bu yazımızda balkabağının faydaları, pişirme, saklama, balkabağı nasıl seçilir, nasıl dilimlenir ve tüketme önerileri gibi birçok faydalı bilgiyi bulabilirsiniz. Üstelik sizin için çorbalardan tatlı ikramlara kadar bu altın renkli meyveyi değerlendirmenin tariflerini de hazırladık. Balkabaklı Tarifler blog yazımızda damak zevkinize uygun yemek ve tatlı tariflerini bulabilirsiniz. Eğer bir balkabağı sever değilseniz, bu inanılmaz derecede lezzetli yemekler sayesinde balkabağının en büyük hayranı olacaksınız.

Balkabağının faydaları

Mevsim değişimlerinde sağlığınızı balkabağına borçlusunuz. Çünkü balkabaklı yemekler yiyerek vücut direncinizi kuvvetlendirdiğiniz ve enfeksiyonlarla savaştınız. Üstelik cilt sağlığınız da yaşınıza göre bir hayli canlı görünüyor. Günlük beslenme listenize balkabağını ekleyerek kendinize başka hangi iyilikleri yaptığınızı merak ediyorsanız, yapılan bilimsel araştırmalar bize şunları söylemektedir:

 • A vitamini kaynağı olan balkabağı göz sağlığını korur.
 • 100 gr balkabağı ile günlük C vitamini ihtiyacı karşılanabilir.
 • Yüksek oranda lif içeren balkabağı, sindirim sistemini düzenler, tokluk sağlar. Bu özelliğiyle balkabağı ideal bir diyet yemeğidir.
 • Kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır, demir ve fosfor deposu balkabağı, kemik dokularındaki hasarı iyileştirir.
 • Balkabağı kan basıncını düzenler.
 • Kanser hastalıklarına karşı korur.
 • Yapısında B1, B3, B6 ve folik asit vitaminleri bulunduran balkabağı bağışıklığı güçlendirir.
 • Hücreleri yeniler. Böylece cildin sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Balkabağı aynı zamanda omega 3 deposudur.

Balkabağı nasıl seçilir, nasıl dilimlenir?

İyi kabak nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını biliyoruz. Eğer dilimlenmiş balkabağı seçecekseniz, dilimlerin lif lif ayrılmaması ve etli kısmına parmağınızı bastırdığınızda çok sert olmaması gerekir. Olgunlaşmamış balkabağı çok serttir. Bunu anlamanın en iyi yolu kabağa bir toplu iğne batırmaktır. İğneyi zorlanmadan çıkarıyorsanız kabak olgun demektir. Dilimlenmiş kabağın kabukları temizlenmişse yeşil yerinin hafif bir şekilde kalmış olması da önemlidir. Bu şekilde kabak daha lezzetli olacaktır.

Dilimlenmemiş bütün kabak seçmeniz gerekiyorsa, büyük kabakları tercih edin. Çünkü büyük kabaklar tatlı ve etlidir. Üstelik çok az su bırakır. Alacağınız bütün kabak, boyutlarına göre hafif olmamalı, yumuşak olmamalı ve kabağın rengi lekesiz olmalıdır.

Balkabağını dilimlerken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Kabağın altında bir kesme tahtası ve tahtanın altına silikon kaydırmaz koyun.
 • Balkabağını girintili kısımlarından kesin ve dilimler çıkarın.
 • Kabak çekirdeklerini bir kenara ayırın.
 • İç kısımda kalan kaba yerleri yemek kaşığı ile sıyırarak atın.
 • Kabağın dışındaki kalın kabuğu soyacak yardımıyla soyun.
 • Kalın kabukların altında kalan yeşil kısımlarını ince bir tabaka halinde bırakın.
 • Kabak tatlısı yapacaksanız en fazla 2 parmak kalınlığında küp küp kesin.

Öneri: Balkabağının içinden çıkan çekirdekleri yıkayıp kuruttuktan sonra yapışmaz bir tavada kavurun. Evinizde sinema keyfi yaparken kendi kavurduğunuz kabak çekirdeklerini afiyetle yiyin.

Balkabağı nasıl muhafaza edilir?

Ayıklanmamış bütün bir balkabağını mutfağınızın ışık almayan serin bir köşesinde 2 aya kadar muhafaza edebilirsiniz. Dilimlenmiş balkabağını ise buzdolabı poşetinde 1 haftaya kadar buzdolabınızın sebzeliğinde saklayabilirsiniz. Eğer mevsim dışında da tüketmek istiyorsanız balkabağını derin dondurucunuzda da muhafaza edebilirsiniz. Ancak bunun için şoklama yapmanız gerekir. Balkabağını derin dondurucuda saklamak için sırasıyla şunları yapın:

 • Soyup temizlediğiniz balkabaklarını dilimledikten sonra kaynayan suya atın.
 • 5 dakika beklettikten sonra balkabaklarını buzlu soğuk suya atın.
 • 1-2 dakika buzlu suda beklettikten sonra kabakları süzgece alın ve iyice kuruduktan sonra buzdolabı poşetine doldurun.
 • Dondurulmuş balkabaklarını 9 ay kadar derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

Öneri: Dondurulmuş balkabağını çözdürdükten sonra bebek maması, kabak tatlısı, balkabağı çorbası, kabaklı cheesecake yapmak için kullanabilirsiniz.

Balkabağı pişirme önerileri

Balkabağının vitamin ve mineral değerlerini kaybetmemesi için tüketileceği zaman soyulup doğranması gerekir. Ayrıca balkabağını uzun süre pişirmek, bol suda haşlamak da besin değerlerinin yitirilmesine neden olur. Bu nedenle fırında ya da buharda pişirme yapılmalıdır. Sevdiklerinize balkabağı pişirirken şu önerilerimizi uygulamanızı öneririz:

 • Buharda pişireceğiniz balkabaklarını iri iri parçalayın ve durulayın. Süzdürdüğünüz kabakları tencereye yerleştirin ve üzerine 1 fincan su koyun. Tencerenin kapağını kapatın ve 20 dakika pişirin. Pişip pişmediğini çatal batırarak kontrol edin. Buharda pişirdiğiniz kabakları ezerek püre yapabilir, suyunu çorbalarda kullanabilirsiniz.
 • Balkabağını püre haline getirdikten sonra saklama kabına koyarak 1 yıla kadar derin dondurucunuzda muhafaza edebilirsiniz.
 • Balkabağını fırında pişirecekseniz balkabaklarını dilimleyin. Bir fırın tepsisine dilimleri dizin ve yumuşayana kadar 200 derece fırında pişirin. Pişen kabakları et yemeklerinin yanında garnitür olarak kullanabilir, üzerine bal ya da pekmez gezdirerek tatlı olarak servis yapabilirsiniz.
 • Balkabağını mikrodalga fırında da pişirebilirsiniz. Kabakları parçalara ayırdıktan sonra mikrodalgada kullanıma uygun bir kaba yerleştirin. Yüksek ısıda max. 20 dakika mikrodalgada pişirin.

Kış mevsiminde doya doya balkabağı yemek için önemli nedenleriniz var. Balkabaklı tarifler ve balkabağının faydalarını bloğumuzdan takip etmeye devam edebilirsiniz.

Mevsimin taptaze balkabaklarını CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print