Banyoda Temizlik Tüyoları

Temizlik denilince aklınıza çeşit çeşit mis kokulu deterjanlar geliyor olabilir. Ancak biz size bu yazımızda hemen hemen her evde bulunan sirke, limon ve karbonat gibi doğal malzemelerin temizlikteki gücünden bahsedeceğiz…

Evde en çok kullandığımız ve en temiz olarak görmek istediğimiz alanlardan biri de banyo. Özellikle kalabalık ailelerde gün içerisinde banyo kullanım oranı daha fazla oluyor. Hal böyle olunca, hijyen açısından mikropların çok daha kolay ürediği banyoların temizliğinin sık ve iyi yapılması gerekiyor. Kıyı, köşe temizlik yapayım, lavaboyu, tuvaleti, fayansları temizleyeyim derken bitkin düştüğümüz anlar ise hiç de az değil.

Mükemmel ve daha hızlı temizlik yapabilmek adına bazı pratik bilgileri uygulamak işimizi çok daha kolaylaştıracak. Böylelikle hem zamandan hem de giden enerjimizden tasarruf edebilmemiz mümkün.

İşte size banyo temizliği yaparken işinizi kolaylaştıracak 5 öneri;

  1. Banyoda her gün temizlenmesi gereken alanlardan biri en sık kullanılan lavabolardır. Biraz bulaşık deterjanı ve bir bardak karbonata ılık su ilave ederek karıştırdıktan sonra, bu karışım ile lavabonuzu ovabilirsiniz.
  2. Banyoda kullanılan diğer önemli alanlardan biri de tuvaletler. Sirke ve karbonatın mucizevi etkilerinden faydalanarak tuvalet temizliğini kolayca yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yarım bardak sirke ve yarım bardak karbonatı tuvaletinizin iç kısmına dökün ve fırça ile tuvaletinizin içini fırçalayın. Kovaya koyduğunuz kaynar suyu tuvaletinize dökün. Hem kokudan arınacak hem de temizlenecektir. Klozetlerinizin çok daha temiz olmasını istiyorsanız, ayda bir kere uygulayabileceğiniz bir yöntemi deneyebilirsiniz. Sifon kısmına bir su bardağı kadar karbonat atarak bir gece bekletin. Ertesi gün sifonu birkaç kez çekin. Böylelikle tuvaletinizin çok daha temiz olmasını sağlayabileceksiniz. Aynı şekilde sifon kısmına bir adet bulaşık makinesi tableti atarak da bu işlemi yapabilmeniz mümkün.
  3. Duşakabinlerin ve küvetlerin temizliği de lavabo ve tuvalet temizliği kadar önemli. Haftada iki kere bu alanları temizlemekte fayda var. Her ne kadar duşakabinlerin camlarını silmek yorucu bir iş olsa da, kolayca temizleyebilmeyi sağlayan bir yöntem paylaşalım sizlerle. Karbonat ile camları silip duruladığınızda çok daha harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Küvetleri ovarken ise lavabo temizlerken kullandığınız karışımı kullanabilir, bulaşık deterjanı ve bir bardak karbonatı ılık su ile karıştırarak bu karışımla küvetinizi süngerle ovabilirsiniz.
  4. Lavabonuzun ve küvetinizin gider kısımlarının tıkanmasından mutsuzsanız, ısıttığınız sirkeye bir fincan karbonat atarak bu alanlara dökebilirsiniz.
  5. Fayanslar zamanla kirlenir ve hoş olmayan bir görüntü oluşur. Uzun zaman temizlenmeyen fayanslarda kir iyice yerleşir ve temizlemek çok daha zor hale gelir. Fayansları temizlerken çok daha etkili bir sonuç almak istiyorsanız, sirke ile silebilirsiniz. Fayans aralarına giren kirlerin temizlenmesi de can sıkıcı bir durumdur. Evde hızlıca hazırlayabileceğiniz bir karışımla işiniz oldukça kolaylaşacak. Fayansları sirke ile sildikten sonra bir çay bardağı kabartma tozunu, bir fincan limon suyunu ve biraz tuzu bir kapta karıştırın. Kıvamını aldıktan sonra eskimiş ve atacağınız bir diş fırçasına bu karışımdan sürerek fayans aralıklarını ovun. Sonuç oldukça hoşunuza gidecek.

Yaşam alanınızda sevdiklerinizde hijyenik bir ortam sağlamak için ihtiyacınız olan tüm temizlik malzemeleri uygun fiyatlarla CarrefourSA marketlerinde sizleri bekliyor. Dilerseniz alerjik ve hassas yapıdaki aile üyelerine özel organik ve doğal içerikli temizlik malzemeleri ile sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz.

image_print