Kışın Vazgeçilmezi Battaniyeleri Nasıl Yıkamalıyız?

Soğuk kış günlerini iyice hissetmeye başladığımız şu günlerde battaniyeleri daha sık kullanıyor olduk. Sık sık kullandığımız battaniyeleri temizlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kimi zaman televizyon izlerken, kimi zaman kahvenizi yudumlarken kimi zaman da kitabınızı okurken üzerinize aldığınız rengarenk ve yumuşacık battaniyeniz kirlendiğinde dokusu bozulmadan nasıl yıkamanız gerektiğine gelin birlikte hatırlayalım.

Kuru temizleme
Battaniyenizin oldukça hassas bir yapıda olduğunu düşünüyorsanız bu konuda en garantili yol kuru temizlemeye vermek olacaktır. Özel yöntemlerle yıkanan ve farklı kurutma teknikleri ile kurutulan hassas ürünler için kuru temizleme yaptırmak her zaman sağlıklı bir yöntemdir.

Çamaşır makinesinde yıkama
Çamaşır makinenizin yıkama kapasitesi yüksekse yünlü, pamuklu, polar veya keçe türü battaniyeleri hassas ayarda ortalama 30-40 derecede yıkayabilirsiniz. Bu tür ürünleri çamaşır makinesinde yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu yüksek ısıda yıkma yapılmaması ve bol su ile durulanmasıdır. Eğer makinenizde ekstra durulama seçeneği yoksa bu işlemi düşük devir hızında tekrar etmenizi tavsiye ederiz.

Battaniyeler nasıl kurutulmalı 
Battaniyenizi çamaşır makinesinde yıkarken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise makinenin sıkma devrinin yüksek olmaması, ortalama 500-600 devir arasında olmasıdır.  Yüksek devirde sıkma yapıldığında battaniyeniz tüylenebilir, yumuşaklığını kaybedebilir ve hatta boyutunun küçülmesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Makineden çıkardığınız battaniyenizi gergin bir şekilde asarak ara ara yönünü değiştirerek kurutabilirsiniz.

* Evinizde kurutma makinesi kullanıyorsanız battaniyenizi kurutma makinesine atmamamızı tavsiye ederiz. Yükse ısı ile havalandırma yapılan kurutma makinelerinde yünlü, keçe türü veya özel dokunmuş kumaşlar çekme yapabilir. 

Battaniyelerinizi kaldırırken
Mevsim geçişlerinde yıkayıp, kuruttuğunuz tertemiz battaniyelerinizi katlayıp kaldırırken  arasına küçük sabunlar koyun. Aylar sonra kullanmak istediğinizde örtülerinizin yeni yıkanmış gibi tertemiz sabun koktuğunu göreceksiniz.

Battaniyenizi yıkamadan önce eğer bir lekesi varsa ve o lekeyi nasıl çıkarabileceğinizi bilmiyorsanız “Zor Lekeleri Çıkarmak İçin Doğal Yöntemler” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ev ve çamaşır temizliğinde kullanabileceğiniz en ideal temizlik ürünlerini, tasarruflu alışverişin adresi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print