Bebeğinizin Bağışıklığını Yazın da Destekleyin

Yaz-kış demeden bebeklerin maruz kalabileceği mikroplar çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bunu önlemek için bebeğin bağışıklık sistemine kışın olduğu kadar yazın da dikkat etmek, bebeğin vücudunun olası mikroplarla savaşmaya karşı güçlü olmasını sağlamak önemlidir.

En basit önlem olarak, yaz bebeklerinin mevsimine uygun giyinmesini ve beslenmesini sağlamak bebeği çoğu hastalıktan koruyacaktır. Bunların yanında bebeğin aşılamaları ve uykusu da bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Araştırmalara göre, bebeklerde görülen hastalıkların çoğu yetersiz ve düzensiz uyku ile doğrudan ilişkili.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Çoğu yapıda görüldüğü gibi, bağışıklık sistemi de bebek dünyaya geldikten sonra gelişmeye devam eder.
“Bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?” sorusunun cevabı aslında oldukça kolay. Mevsimine göre giydirmek ve yine mevsimine göre beslenme düzeni oluşturmak bebeği birçok hastalıktan koruyacaktır.


İlk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebeğin 2 yaşına kadar anne sütünden yararlanması gerektiği uzmanlar tarafından önerilir. Anne sütü yetersizliğinde ise yine uzman doktorlara danışılarak prebiyotik içerikli bir çocuk devam sütü ile beslenme desteklenmelidir.

Bebek beslenmesi ve bağışıklık sistemi denilince karşımıza çıkan “prebiyotik” kelimesi bebeğin gelişimi ve bağışıklık sistemi için oldukça yararlı. Prebiyotik; bağırsak sisteminin bir parçası olan ve çeşitli enfeksiyonlara karşı bebeğin vücudunu koruyan yararlı, dost bakterilerin sayısını ve etkilerini güçlendiren bir maddedir.

Beslenme konusuna ek olarak bebeğin uyku düzeni ve hijyeni de bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Bebeğin hijyenik ortamda büyümesi mikroplardan uzak kalmasını ve olası hastalıklara karşı korunmasını sağlarken, uykusunun düzenli ve yeterli olması bebeğin gelişimi açısından oldukça faydalıdır.

image_print