Atta Çantasında Neler Olmalı?

Bebeğinizle 1 saatliğine de olsa dışarı çıkmanız gerekiyorsa o atta çantası eksiksiz yanınızda olacak. Anne ve bebek ihtiyaçlarını bir araya getiren o çantada olması gereken en önemli eşyalar nelermiş bir bakalım…

Bebeklerle dışarı çıkarken ciddi bir hazırlık yapmanız gerekir. Tüm bebekli annelerin taşımak zorunda olduğu, bebeğin yaşına göre temel eşyaların gün boyu annenin elinin altında olmasını sağlayan atta çantası, küçük bir bavuldan farksız oluyor. Bebek bezi, pudra, pişik kremi, anne ve bebek için yedek kıyafet, biberon, önlük, oyuncak gibi birçok şeyin bulundurulması gereken atta çantası, bebek büyüdüğünde hafifler ve hayat anneler için daha da kolaylaşır.

Bebeğin yaşı atta çantasının içeriğini oldukça değiştirir. Örneğin; anne sütü ile beslenen bir bebeğin atta çantasının olmazsa olmazı emzirme önlüğü, süt saklama poşeti olurken ek gıdaya başlayan bir bebeğin atta çantasında mama kavanozu, mama kaşığı, biberon olmalıdır.

Atta çantasına konulması gereken bir şeyleri unuttuğunuzda eliniz ayağınız birbirine karışsın istemiyorsanız aşağıdaki eşyaları yanınıza mutlaka almanızı öneririz:

 1. Dayanıklı, iç hacmi geniş, kullanışlı gözleri olan bir atta çantası seçin.
 2. Bebeğinizi dışarıda rahatlıkla emzirebilmeniz için emzirme önlüğü ve yedek göğüs pedlerinizi alın.
 3. Bebeğiniz büyük annesinde kalacaksa süt sağma makinenizi ve süt saklama poşetlerinizi unutmayın.
 4. Bebeğiniz ek gıda alıyorsa severek yediği evde hazırladığınız bebek maması ya da kavanoz mamayı, mama kabı, mama kaşığı, temiz su ve biberonu alın. Gideceğiniz yerde sıcak su bulamayacağınızı düşünüyorsanız mama hazırlamak için bir termosa sıcak su doldurun.
 5. Su içen bebeğiniz ayrı bir biberonda su taşıyın.
 6. Kusan bebeğiniz için ağız bezlerini unutmayın.
 7. Bebeğiniz için en az 6 saat dışarıda kalacaksanız üç takım alt üst yedek giysi, yedek çorap, yaz mevsimi de olsa ince bir hırka bulundurun.
 8. Bebeğiniz için çıtçıtlı body, zıbın alın.
 9. Bebeğinizle en az 6 saat dışarıda kalacaksanız yanınıza en az 4 adet bez alın. Islak mendil, pudra, pratik bir alt açma örtüsü, pişik kremi almayı unutmayın. Dışarıda kullan at alt açma bezlerini tercih edebilirsiniz. Islak mendili sadece alt açmada değil mama yedirdikten sonra el ve ağzını silmek için ya da bebeğinizin üzeri kirlendikten sonra temizlemek için de kullanabilirsiniz.
 10. Çantanızda bebeğinizin ihtiyacına göre diş kaşıyıcı bulundurun.
 11. Bebeğinizin bezini değiştirirken tahriş ettiğini düşünerek ıslak mendil yerine pamuk ve su kullanıyorsanız, kare kesilmiş pamuk ve temiz su almayı unutmayın.
 12. Çantanızda kuru mendil bulundurun.
 13. Kirli bezleri koymak için atta çantasında poşet olsun.
 14. Bebeğinizi oyalamak için çantanıza onun en sevdiği oyuncağı da atın. Hatta birkaç oyuncak alın ki bebeğiniz sıkıldıkça oyuncakları değiştirerek ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.
 15. Çocuklar için de atta çantası hazırlanır. Karnı acıkan ve dışarıda sağlıksız şeyler yemesini istemediğiniz çocuğunuz için çantanıza meyve, kuruyemiş, kuruyemiş, basit bir sandviç gibi atıştırmalıklar alabilirsiniz.
 16. Terleyen bebeğiniz ya da çocuğunuz için pamuklu bir sırt havlusu alabilirsiniz.
 17. Atta çantasına mevsime uygun bir battaniye atın. Özellikle bebeğinizin o olmadan uyuyamadığı bir uyku battaniyesi varsa o battaniyeyi mutlaka alın.
 18. Mama ya da anne sütü ile beslenen bir bebeğin kıyafetlerinin temiz kalması için mama önlüğüne de ihtiyacı vardır.
 19. Bebeğinizin evde kullandığı emziğin aynısından bir tane de atta çantasına koyun. Gerekirse yere düşürdüğünüz emziği yıkayamacağınızı düşünerek 2 adet yedek emzik almanızda fayda var.
 20. 2 yaş ve üzerindeki çocuklar için boyama kitabı ve boya kalemlerini atta çantasında bulundurmak hayat kurtarır.
 21. Bebeğinizin bebek arabasında, araba koltuğunda rahat etmesi için yatırdığınız yere serebileceğiniz 2 adet müslin bez alın. Nefes alan, yumuşak bir dokumaya sahip olan müslin bez, bebeğinizin rahatlığı için önemlidir. Dışarıda bebeğinizi uyutmak için müslin bez ile kundak da yapabilirsiniz.
 22. Güneşli havalarda dışarı çıkıyorsa yanınızda hem kendiniz hem de bebeğiniz için şapka bulundurun.
 23. Ev gezmesine gidiyorsanız bebeğinizin evde giyebileceği ilk adım ayakkabılarını ya da ev ayakkabılarını almayı unutmayın.
 24. Bebeğinizin kullandığı ilaçları ve minik bir ilk yardım çantası almayı unutmayın.
 25. Cep telefonu, tabletiniz için şarj cihazı alın.
 26. Bebeğinizi emzirirken, çocuğunuzu parkta oyalarken üzerinizin kirleneceğini düşünerek yedek üst giysi alabilirsiniz.
 27. Kendiniz için el dezenfektanı taşıyın.

Bebeğinizin bakım çantasını hazırlarken ihtiyacınız olabilecek eşyaları eksiksiz bir şekilde tamamlamakta zorlanıyorsanız, CarrefourSA reyonları bu konuda size yardımcı olacaktır. CarrefourSA’nın anne bebek reyonlarında dolaşırken bebeğinizin en çok ihtiyaç duyacağı ürünleri bir arada görebilirsiniz.

Her annenin bilmesi gereken temel konuları ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını bloğumuzun Anne Çocuk sayfasında takip etmeye devam edin.

image_print