Bebek ve Çocuklar Neden Organik Gıda ile Beslenmeli?

Canımızdan bir parça olan bebeklerimizin ve çocuklarımızın en iyi şekilde beslenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki ek gıdaya geçilmesiyle alınan ilk besinler, bebeklerin gelişiminden çocukluk dönemindeki bağışıklık sistemine kadar etkili oluyor. Bebek ve çocukların sağlıklı bir şekilde beslenmesi için organik gıdalara mutlaka yer verilmesi gerekiyor.

Organik gıdaların yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, genetik mühendislik, yapay gübreler, tarım ilaçları, böcek ilaçları, hormonlar, antibiyotikler, koruyucu ve renklendiriciler, katkı maddeleri ve kimyasal ambalaj malzemeleri kullanılmamaktadır. Organik gıdalar sadece bitkisel ya da hayvansal içeriklidir. Bu bakımdan organik beslenme özellikle ek gıdaya başlayan bebeklerde, çocukların gelişiminde, yaşlılıkta ve özel diyet uygulayanlarda sağlığın korunması açısından önemli bir yere sahiptir. Bilimsel çalışmalar; günümüzde bebeklerin ve çocukların gelişimine en iyi şekilde destek olmak için beslenmede mutlaka organik gıdalara yer verilmesini ve bebeklerin en az 3 yaşına kadar sadece organik gıda ile beslenmesini önermektedir. Çünkü;

  • Organik gıdalarda GDO yoktur.
  • Organik gıdalarla beslenen bebekler toksinlerden korunur.
  • Organik gıdaların besin değerleri yüksektir.
  • Organik gıdalar sayesinde bebekler hastalık risklerinden korunur.
  • Organik gıdalar lezzetlidir.

Anne sütünden sonra ek gıdaya başlayan bebeğinize ve çocuğunuza verebileceğiniz en doğal besinler organik besinlerdir.

Gıdanın organik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Gıdaların organik olup olmadığını anlamak için ürün ambalajına bakmak yeterlidir. Çünkü; organik tarım yapan firmalar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmıştır ve sertifika bilgileri ürün ambalajında yer almaktadır. Bu sertifikayı gördüğünüzde ürünün ambalajında “%100 organik” ifadesi de yer alıyorsa bu besinleri bebeğinize ve çocuğunuza güvenle verebilirsiniz.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de organik beslenmek gerekiyor

Bebeğinizin sağlıkla dünyaya gelmesi için tarım ilaçları ve tarımda kullanılan böcek ilaçlarından uzak, hava ve su kirliliğinden etkilenmemiş meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekir. Sağlığı olumsuz bir şekilde etkileyen bu faktörlerin bebeğinize geçmemesi için hamilelik ve emzirme dönemlerinde de organik beslenmenizde fayda var. Bebeğinizin ilk 3 yılında mutfağınızda organik gıdalara yer vererek çevresel toksinlerle karşılaşmalarını önemli ölçüde engelleyebilirsiniz. Çünkü; geleneksel tarımda kullanılan kimyasallar, insan vücudunda yağ dokusuna depolanır ve anne karnındaki bebek 3 yaşına gelene kadar bu kimyasallara maruz kalır. Sonuç olarak bebeğin sağlığı ileriki dönemde ciddi oranda etkilenebilir.

Organik gıdalar lezzetlidir

Organik gıdaların zengin besin değerleri lezzetlerine yansır. Organik domatesin kokusu, organik ıspanağın lezzeti geleneksel tarımda yetişen sebzelere göre çok farklıdır. Sağlıklı topraklarda yetişen sebze ve meyveler vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Ayrıca organik otlarla beslenen bir hayvanın eti ile kapalı alanda tahılla beslenen hayvanın eti arasında da besin değeri ve lezzet farkı da vardır.

Bebek ve çocuklarınız için organik gıdalarla beslenme programı oluşturduğunuzda iştahla yemek yediklerini görebilirsiniz.

Ek gıda organik olmalı

Ek gıdaya geçen bebeklerde yoğurt, meyve püresi, sebze çorbası ve sebze yemekleri, yumurta, kuru baklagiller, etler, balıklar, peynirler ve sütler organik olmalıdır. Dilerseniz bu ürünleri sırasıyla inceleyelim…

Organik sebze ve meyve
Bebeğiniz ve çocuğunuz için sebze ve meyvelerde her zaman, organik olanları tercih edin. Çünkü organik olmayan sebze ve meyvelerde bir takım zararlı kalıntılar vardır ve minik bedenler bu kalıntılara karşı korunmasızdır. Bebeğinizi mevsiminde üretilmiş organik sebze ve meyvelerle büyütürseniz, vitamin ve mineral açısından da zengin bir beslenme programı uygulamış olursunuz.

Organik süt ve süt ürünleri
Bebeğinizin ve çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için üzerinde “organik” ibaresi bulunan süt, yoğurt ve organik peynir çeşitlerini tercih edin. Organik süt sadece doğal bir ortamda ot yiyen ineklerden üretilmektedir. İneğin yediği ot herhangi bir gübre veya kimyasalla muamele görmemektedir. Organik süt ürünleri de bu sütlerle işlenmektedir.

Organik yumurta ve organik et
Bebeğiniz ve çocuğunuz için satın alacağınız organik yumurta ve organik et ürünlerinde patentli ve ambalajlı ürünleri tercih edin. Özellikle emzirme ve hamilelikte beslenme programınıza da bu ürünleri ekleyin.

Bebeğinize ve çocuklarınıza katkısız gıdalarla yemekler hazırlamak, çocuklarınızın gelişimine en iyi şekilde destek olmak, hamilelik ve emzirme dönemlerinde sağlıklı beslenmek için mutfağınızda mutlaka organik ürünlere yer verin. Mutfağınızın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı onaylı organik ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print