Alerjik Bebeklerde Beslenme ve Ek Gıdaya Geçiş

Bağışıklık sisteminin bir maddeyi; vücut için zararlı olarak algılaması, vücutta alerjinin ortaya çıkmasına neden olur. Bebeklerde alerjinin sıkça görülmesinin nedeni, bağışıklık sisteminin henüz yeni gelişiyor olmasından kaynaklanır.

Bebeklerde en çok karşılaşılan ve son yıllarda görülme oranı giderek artan alerji türü ise besin alerjisidir. Bu nedenle alerjik bebeklerde beslenme ve ek gıdaya geçiş sürecinde daha hassas davranılması ve bazı konulara özenle dikkat edilmesi önem taşır.

Peki bebeklerde besin alerjisi neden oluşur? Bunun temelinde, bebeğin bağışıklık sisteminin, bir besine karşı normalin dışında tepki vermesi yatar. Çocuklarda besin alerjisine en çok neden olan yiyeceklerin başında inek sütü, yumurta, fıstık, çilek, bal, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri gelir. Bebek bu besinleri direkt tüketmese bile anne sütünden alabilir. Bu da bebekte dolaylı olarak alerjiye neden olabilir.

Besin alerjilerinin çoğu, yaşamın ilk yılında ortaya çıkar ve zamanla kaybolur. Ancak bir besine alerjisi olan çocuklarda, ileride diğer besinlere karşı da alerji gelişme riski yüksektir.

Alerji riski yüksek olan gıdaları bebeğe verirken son derece dikkatli olunmalıdır. Bebeği yakından gözlemlemek ve alerji oluşması halinde doktora danışmak gerekir. Hangi durumlar alerji belirtisi olabilir?

· Kızarıklık, döküntü, kaşıntı
· Deride şişme
· Kakada mukus & kan görülmesi
· Sindirim Sistemi Problemleri (ishal, kusma gibi)
· Kilo alamama
· Nefes darlığı gibi belirtiler bebeğinizde görünürse; hiç beklemeden hemen doktora danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Alerjik bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalıdır?

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmenin, riskli bebekleri alerjik hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Bu dönemde annenin alerjiye neden olabilen besinlerden kaçınması; kendi diyetine de önem vermesi ve bebeğini 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmesi önerilir. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda alerji riski taşıyan bebeğinizin bağışıklığını güçlendirmeye destek olmak için doktorunuzun tavsiyesiyle prebiyotik ve probiyotik kaynaklı devam sütü içirerek bebeğinizi alerji riskine karşı koruyabilirsiniz.

Bebeğinizin inek sütü, keçi sütü gibi proteinlere alerjisi varsa; anne sütü eksikliğinde, doktorunuza danışarak reçeteli temin edebileceğiniz kısmi hidrolize devam sütleri ile bebeğinizin besin ihtiyacını karşılamanızı öneririz.

Alerjik bebekler için ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bebeklerde ek gıdaya 6. aydan itibaren yavaş yavaş geçilir. 1 yaşına kadar ana öğün anne sütü olmalıdır. Bu süreçte hangi besinler ile ek gıdaya geçildiği önemlidir. Ek gıdaya geçerken bebekler için alerji oluşturma riski en az olan besinlerin özellikle tercih edilmesi gerekir.

Ek gıdaya geçilirken her yeni besin için bebeğin vücudunun vereceği tepki gözlemlenmelidir. Yeni gıdalar bebeğe yavaş yavaş ve az miktarlarda verilmelidir. Bunun için “3 Gün Kuralı”na uyacak şekilde planlama yapılabilir. Her yeni gıdanın bebekte herhangi bir reaksiyona yol açıp açmadığını anlamak için o gıdayı; 3 gün boyunca sadece o gıdayı bir yemek kaşığı- iki yemek kaşığı şeklinde az miktarlarda vermelisiniz.

Yeni verilen gıda ilk üç günde bebekte alerjik bir reaksiyona neden olmazsa, o besin ek gıda beslenme programına eklenebilir.

İlk ek gıdaya geçerken; elma, şeftali, armut gibi meyveler ile patates, havuç ve kabak gibi sebzeler tercih edilebilir.

Kivi, nar ve çilek alerjen etkisi nedeniyle 1 yaşına kadar önerilmemektedir.

Yoğurt da ek gıdaya geçerken bebeğinizin seveceği alternatiflerden biridir. Meyveleri yoğurtla da karıştırıp bebeğinize verebilirsiniz. Alerjisi olan bebeklerde yoğurdu inek sütü ile mayalamak yerine anne sütü veya anne sütü almıyorsa kısmi hidrolize devam sütleri ile mayalayabilirsiniz.

Ek gıda miktarı 6 ile 9 ay arasında günde toplam 2 bebek kavanozunu / çay bardağını geçmeyecek miktarda; 9 ile 12 ay arasında ise günde toplam 3 bebek kavanozunu / çay bardağını geçmeyecek miktarda olmalıdır. Bebeğinizin beslenmesinde ilk 1 yıl; ana öğünler anne sütü olmalıdır.

Herhangi bir alerjik reaksiyon gördüğünüzde veya bebeğinizin beslenmesiyle ilgili aklınıza takılan her soruda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bebek ve çocuk gelişimi hakkında diğer yazılarımızı bloğumuzda okumaya devam edebilirsiniz.