Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Adımları

Soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklar için alınacak en iyi önlem, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Hastalıklara karşı bir korunma yolu olan bu sistemin güçlü olması, özellikle bebek ve çocuklar için son derece önemli. Hastalıklara neden olan mikroplara karşı birer kalkan görevi üstlenen bağışıklık sistemini yakından tanımanızda ve güçlendirme dinamiklerini bilmenizde yarar var.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Neden Önemlidir?

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı bakterilere ve enfeksiyonlara karşı korumak için değişik organlarda bulunan bir doku ve hücreler düzenidir. Bağışıklık hücrelerinin %70’i bağırsaklardadır ve bebeği hastalıklara karşı koruyan yararlı bakterilerin çoğu burada bulunur. Bağışıklık sistemi zararlı bakterileri tanır ve yeniden karşılaştığında bu bakterileri vücuda sokmaz veya vücuda giren bakterileri yok eder. Doğumdan sonraki ilk yıl, hastalıklara daha kolay yakalanma ihtimalleri bulunan bebekler için bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük önem taşır.

Bağışıklık sistemi bebekler kadar bebeklik çağını aşmış çocukların da sağlığını direkt etkiler. Çocuklar 12-36 ayları arasında artık yürümeye ve etrafını keşfetmeye başlar. Bu dönemdeki çocuklar hem meraklı hem de hareketli olduklarından daha önce girmediği köşelere girer, daha fazla insanla ve eşya ile temas eder. Yine bu dönemde çocuklar gruplar halinde oynamaya başlar. İşte tüm bu faktörler çocuğun her gün daha fazla mikrop ile karşılaşmasına sebep olur. Bu mikroplardan korunmak için bebeklik çağını aşmış çocuklar için de bağışıklık sistemi çok önemlidir.

Peki bebeklerin hastalıklardan korunması için bu kadar önemli olan bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutmak gerekir?

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Adımları Nelerdir?

  • İlk 6 ay anne sütü çok önemlidir. 6. aydan sonra da 2 yaşına kadar anne sütünün verilmeye devam edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Anne, sütünü pompalayıp uygun şartlarda saklayarak bebeğin yanında olmadığı zamanlarda dahi sağlıklı beslenmesini sağlayabilir.. Çünkü bebeğin bağışıklık sistemi sürekli gelişme halindedir ve 1 yaşından sonra da bağışıklığı desteklemek için anne sütü alımı çok önemlidir.
  • Eğer anne sütü yetersiz ise bu durum göz ardı edilmemelidir ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Gerekli durumlarda doktorun önereceği prebiyotik içerikli çocuk devam sütleri ile beslenme desteklenmelidir.
  • D vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Bebeğin haftada en az 3 kere birkaç dakikalığına korumasız şekilde güneş ışığı görmesini sağlanmalıdır. Soğuk havalarda da dışarı çıkarıp 15-20 dakika da olsa hava almasını sağlayabilirsiniz. D vitamini ihtiyacının bir kısmını çocuk devam sütlerinden de karşılayabilirsiniz.
  • Düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden bebeğini uykusunu yeteri derecede aldığından emin olunmalıdır.
  • Eğer bebek 6 aydan büyükse ve ek gıdalara geçtiyse; günlük beslenmesinde doktora danışılarak vitamin mineral içeren meyve ve sebzeleri, demir ve çinko açısından zengin tahıl, kırmızı et ve deniz ürünleri ihmal edilmemelidir. Fakat bir kez daha hatırlatalım, ek gıdalara başlansa bile bebeğin anne sütüne ihtiyacı vardır. Düzenli olarak emzirmeye devam edilmelidir.
  • Hijyen; hastalıkların önüne geçmek için çok önemlidir. Oyuncakların ara ara yıkanması gerekir. Oyuncaklar, yıkama işleminin sonrasında bol su ile durulanıp kurulanmalıdır.
  • Anne, tuvaletten veya alt değiştirdikten sonra ellerini yıkadığından emin olmalıdır. Sağlıklı ve temiz bir el yıkama için minimum 40 saniye sürecektir.
  • Çocuklar ve bebekler, hasta insanların çok olabileceği kalabalık yerlere (hastaneler, sağlık ocakları) mümkün olduğunca götürmemelidir.
  • Fakat hijyenin abartılması, çocuğun bünyesini olması gerekenden daha hassas hale getirebilir.
  • Geçirilen her enfeksiyon ve sonrası, çocuğun bağışıklık sistemi yorgun düşer. Bu dönemlerde onun hastalıklardan korunmasına daha fazla özen gösterilmelidir.

Bebek ve çocuk gelişimi hakkında diğer yazılarımızı bloğumuzda okumaya devam edebilirsiniz.

image_print