Bebeklerin İhtiyaç Duyduğu Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

İnsan vücudu tarafından üretilemeyen bileşiklerden olan vitamin ve mineraller, bebeklerin sağlıklı büyüyüp gelişmelerinde önemli rol oynar. Peki bebeklerin bağışıklık sistemini desteklemek için gerekli olan vitamin ve minerallerin hangileridir? Gelin birlikte öğrenelim.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve bebeklerin enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasında önemli rol oynayan vitamin ve mineralleri bebek; ilk 6 ay anne sütünden, 6. aydan sonra ise anne sütü yanında doktor gözetiminde ek besinlerden karşılamaya devam eder. Anne sütü yetersizliğinde çocuk devam sütleri tercih edilmelidir. Çocuk devam sütleri içerisindeki vitamin ve minerallerle bebeklerin günlük besin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılamaktadırlar.

Peki bağışıklık sistemini desteklemek için gerekli olan, bebeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin hangileridir?

D Vitamini

Bebeğin kemiklerinin güçlenmesine neden olan kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayan D vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bebekte D vitamini eksikliği başta raşitizm olmak üzere birçok kemik rahatsızlığına yol açabilir. Çocukların büyüme ve gelişmesine katkıda bulunurken alerjik hastalıkların da önüne geçer. En büyük kaynağı güneş olan D vitamini, ek gıdaya geçen bebeklerde balık gibi besinlerle sağlanabilirken çocuk devam sütlerinde de bulunur.

A Vitamini

A vitamini bebeklerin viral enfeksiyona yakalanmaması için büyük önem taşır. Bu yüzden bağışıklık sistemi için de oldukça önemlidir. A vitamini, savaşçı hücrelerin (akyuvar) güçlendirilmesi, antikor tepkisinin artırılması dahil pek çok açıdan bağışıklık sürecini destekler. Ayrıca bu vitamin grubu, gelişme çağındaki bebeklerin doku ve hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

Bol A Vitamini içeren besinler: Kayısı, havuç, domates, ıspanak, brokoli ve şeftali doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

C Vitamini

1-3 yaş arası bebekler, günde ortalama 100 mg kadar C vitaminine ihtiyaç duyar. C vitamini, demir emilimini artırır, kırmızı kan hücrelerinin ve dokuların oluşmasına ve onarılmasına yardımcı olur.

Bol C Vitamini içeren besinler: çilek, kivi, kavun, portakal, mandalina ve greyfurt, yeşil sebzeler, limon, zerdeçal ve zencefil doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

B6 Vitamini

Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında etkili olan B6 vitaminin eksikliği bağışıklıkta baskı oluşturur.

Bol B6 Vitamini içeren besinler: Et, balık, tam buğday ekmeği, yeşil yapraklı sebzeler doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

B12 Vitamini

B12 vitamini, bebeklerde sinir ve kan hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlar. B 12 vitamin eksikliği ek gıdaya geçişin ertelenmesinden ya da emzirme döneminde annenin yetersiz beslenmesinden dolayı oluşabilir.

Demir

Kandaki oksijenin dokulara ulaşmasını sağlayan demir minareli, bebeğin bağışıklığı için belki de en önemli mineraldir. Demir, vücutta oluşan karbondioksitin akciğerlere taşınıp solunumla atılmasını sağlar.

Bol Demir içeren besinler: Kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, kuru baklagiller, börülce, ıspanak, havuç, patates, kuru meyveler doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

Selenyum

Selenyum, antioksidan özellikleriyle vücudun bağışıklık sistemine yarar sağlar. Kasların ve kan hücrelerinin korunmasında da önemli bir mineral olan selenyum, gıda yoluyla alınabilir. 1 – 3 yaş arası çocukların günlük alması gereken selenyum miktarı 20 mg’dır.

Bol Selenyum içeren besinler: Süt ve süt ürünleri, siyah üzüm, brokoli, tam buğday, ceviz ve tahıllar doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

Çinko

Çinko, enfeksiyonla mücadele sürecinde antikorların üretimine yardımcı olur. Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve yaralarının çabuk iyileşmesinde etkilidir. 1-3 yaş arasındaki bebeklerin doktora danışarak; günde almaları gereken çinko miktarı 3 mg’dır.

Bol Çinko içeren besinler: Tavuk, kırmızı et, fasulye, peynir, yoğurt ve tam tahıllı ekmekler doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

Omega 3

Vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan Omega 3; çoklu doymamış yağ asitleridir. Yağ asitleri vücut tarafından üretilemeyeceği için bebeklerin bağışıklık sistemi, gıda yoluyla alınan Omega 3’ler ile güçlendirilmelidir.

Bol Omega 3 içeren besinler:
Yağlı balıklar (özellikle somon), semizotu, ceviz, badem, fındık, keten tohumu, kivi, kuru fasulye, nohut, mısır, çörekotu yağı, soya yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler doktor gözetim ve tavsiyeleriyle çocukların günlük rutinlerine eklenebilir.

(Ek gıdalara 6. Aydan sonra ne zaman başlayacağınızla ilgili doktorunuza başvurmanızı öneririz.)

*Bilgi niteliğindedir. Detaylı bilgi için doktorunuza danışınız. Alerji riski olan bebeklerde ek gıdaya geçişte lütfen doktorunuza danışın.

image_print