Bir Kozmetik Mucizesi: Bebek Yağı

Bebeklerin hassas cildi için formüle edilmiş olan bebek yağı, cilt bakımında da kullanılabilen harika bir kozmetik üründür. Makyaj çıkarmada, topukları yumuşatmada, saçları canlandırmada, cildi nemlendirmede etkili bebek yağının mucizeleri…

Bebekleri rahatlatmak için masaj yaparken kullanılan, onların hassas ciltlerini koruyan bebek yağı, başta bebeklerin olmak üzere herkesin cilt bakımında kullanabileceği bir ürün. E vitamini, badem yağı, jojoba yağı gibi hem saç hem de cilt için faydalı yağlar içeren ve adeta bir kozmetik mucizesi olan bebek yağı, cilt kuruluğunu önlemek, epilasyon sonrası cildi rahatlatmak ve yıpranan saç tellerini canlandırmak konusunda bebek yağı kusursuzdur.

Bebeklerin banyo sonrası ciltlerini nemlendirmesi amacıyla kullanılan bebek yağının faydaları arasında;

 • Bebeğin cildinin kurumasını önler.
 • Bebek cildindeki pullanma, kızarıklık ve çatlakları giderir.
  bebek yağı ile yapılan masaj, bebeğin kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
 • Banyo sonrası bebek yağı ile yapılan masaj, bebeğin rahatlamasına ve rahat bir şekilde uyumasını sağlar.

Öneri: Hamilelikte bebek yağını göbeğinize sürerseniz cildinizin gerilmesini önleyebilirsiniz.

Kadınların kullanabileceği en sağlıklı kozmetik ürünlerden biri olan bebek yağı; cilt bakımı konusunu önemseyenlerin vazgeçemediği iyi bir nemlendirici, iyi bir makyaj temizleyici, çatlak oluşumunu önleyici, saç kırıklarını onarıcı, ölü derilerin yumuşatılarak atılmasını sağlayan bir yardımcıdır. İsterseniz gelin, bebek yağının kozmetikteki faydalarını ve uygulama metodlarını birlikte inceleyelim:

Makyajınızı temizleyin

Cildinizdeki makyajı ve kiri cildinize zarar vermeden çıkarmak için bebek yağını kullanabilirsiniz. Suya dayanıklı makyaj ürünlerinde de etkisini gösteren bebek yağını aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz:

 • Göz makyajınızı temizlerken pamuğun üzerine az miktarda bebek yağı damlatarak makyajınızı temizleyin.
 • Yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için bebek yağını yanaklarınıza, alın, burun ve çenenize az miktarda uyguladıktan sonra kısa bir masaj yapın, cildinizi temiz bir bez yardımıyla silin.
 • Bebek yağıyla makyajınızı temizledikten sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Cildiniz hem yumuşacık hem de tertemiz olacak.

Bebek yağı ile saç bakımınızı yapın

Saçlarınızda kırılmalar mı var? Saçlarınızın kuru olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ya da bu sorunları yaşamamak için saç tipinize uygun bir ürün mü arıyorsunuz? O halde saç tipiniz ne olursa olsun nemli saçlarınızın uçlarına bebek yağını masaj yaparak yedirin. Bu şekilde 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. 1 hafta boyunca her gün bu bakımı yaparsanız saç uçlarındaki kırıkların onarıldığını göreceksiniz.

Bebek yağı saçlarınızı besler, hacimlendirir, saçlarınıza sağlıklı bir görünüm verir. Ayrıca yaz günlerinde kuruyan ve kış günlerinde hava almayan saçların nem dengesini korumaya da yardımcıdır.

Öneri: Bebek yağını saç şekillendirmeden önce kuru saçınızı hafifçe nemlendirip uygularsanız, saçınızda elektriklenmeler olmaz.

Cildinizi nemlendirin

Bebek yağı hem bebeklerin hem de yetişkinlerin cildini nemlendirme için doğal bir üründür. Kuru cildinizi ve güneşlenme sonrası gerilen cildinizi nemlendirmek için banyo sonrasında tüm vücudunuza bebek yağı ile masaj yapabilirsiniz. Özellikle nemli cildinize uygularsanız, bebek yağının etkisini artırabilirsiniz. bebek yağının cilt nemlendirmek için tercih edilebilecek uygulama yolları şu şekildedir:

 • Epilasyon sonrasında cildinize bebek yağı uygularsanız hem kalıntıları temizlersiniz hem de ölü derileri yumuşatarak kıl dönmesi sorununu önlersiniz.
 • Kış mevsiminde bebek yağını 1’e 1 ölçü uygulayarak su ile seyreltir ve her gün cildinize bu karışımı masaj yaparak uygularsanız, cildinizde pullanma olmaz ve yumuşacık bir tene sahip olursunuz.
 • Güneşlendikten sonra cildinize bebek yağı sürerseniz, güneş yanıklarından kaynaklanabilecek soyulmaları önlersiniz.

Bebek yağının kullanım alanını sadece bu başlıklarla sınırlandırmak yanlış olur. Cilt ve saç bakımda zararsız bir ürün olan bebek yağını kişisel bakımınızda aşağıdaki amaçlarla da kullanabilirsiniz:

 • Cildinizi nemlendirmek için bebek yağı ile masaj yaptığınızda kaslarınız gevşediği için stresiniz de azalır.
 • Duş jelinize birkaç damla bebek yağı damlatırsanız, her banyoda cildiniz yumuşacık olur.
 • Tıraştan önce cilde bebek yağı sürmek teni yumuşattığı için tıraşı kolaylaştırır.
 • Ciltteki ağda kalıntısını, boya lekelerini zahmetsizce, cilde zarar vermeden çıkarır.
 • Yara bandını acısız bir şekilde çıkarmak için bölgeyi bebek yağı ile ovabilirsiniz. Bant kayıp gidecektir.
 • Bakımını ihmal ettiğiniz ve çatlayan dudaklarınıza bebek yağı ile eski sağlığını verebilirsiniz. Bir kaşık bebek yağına birkaç damla limon suyu ve bir tutam toz şekeri atıp karıştırın, dudaklarınıza masaj yapın. Böylece hem ölü deriden kurtulacaksınız hem de dudaklarınız nem kazanacak.
 • Topuk çatlaklarını bebek yağı ile hazırlayabileceğiniz özel bir kür yardımıyla giderebilirsiniz.

Topuk çatlakları nasıl gidecek?

Yaza hazırlanırken topuk çatlaklarından kurtulmak mı istiyorsunuz? Topuklarınızın bebek teni gibi yumuşacık olması için doğal tarifler mi arıyorsunuz? Yatmadan önce topuklarınıza bebek yağı sürüp çorap giyerseniz, sabah uyandığınızda topuklarınızın yumuşadığını fark edebilirsiniz.

Hem bebeğinizin hem de kişisel bakımınızın sağlıklı ürünlerini, en uygun bebek yağı fiyatları ve bebek yağı çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Makyaj teknikleri, saç ve cilt bakımı her kadının bildiği, uygulamaktan asla üşenmeyeceği şeylerdir. En popüler cilt bakım tüyolarını, doğal ürünlerle cilt bakımı yapmanın yollarını, tepeden tırnağa güzellik için yapılmaması gereken makyaj hatalarını ve makyajda en doğru teknikleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print