Carrefour Bergama Tulum Peyniri

Carrefour tam yağlı olgunlaştırılmış Bergama tulum peyniri en az 120 gün olgunlaştırılarak eşsiz lezzet ve aromaya sahip olur. Bergama yöresine özgü CarrefourSA güvencesi ile hiçbir katkı maddesi içermeden üretilir.

Ülkemizin peynir kültüründe önemli bir yeri olan Bergama tulum peyniri, global olarak da tanınan, lezzetiyle ve yapımıyla öne çıkan eşsiz bir peynir türüdür. Özellikle haftasonu kahvaltıların olmazsa olmazı Bergama tulum peynirini neden sofralarınızdan eksik etmemeniz gerektiğini gelin birlikte öğrenelim.

Tüm dünya mutfaklarının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olan peynir, birçok besin maddesini yapısında barındırır. Sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olan bu yiyecek, kalsiyum, vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için oldukça faydalıdır. Bütün peynirler aynı koşullarda üretilmez, bu yüzden eş değer olmadıklarını söyleyebiliriz. Bergama tulum peynirinin yöreye özgü üretimi, doğallığı ve sayısız faydaları nedeniyle diğer peynir çeşitlerinden bir adım önde olduğunu söylememiz mümkün.

Kahvaltılarımızı taçlandıran, mezeleri, salataları, hamurlu yiyecekleri tamamlayan Carrefour Bergama tulum peyniri, enfes lezzetiyle CarrefourSA marketlerinde sofralarımıza geliyor.

Bergama Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Bergama’nın havasından, suyundan ve toprağından mıdır bilinmez ama bu peynir çeşidi, güçlü kıvama ve zengin bir tada sahip. Elbette üretim aşaması da Bergama tulum peynirini farklı kılan bir faktör.

Bu tulum peynirinin nasıl yapıldığından söz edelim. Uzun yıllardan bu yana orijinalliğini koruyan Bergama tulumu, olgun bir peynir türüdür. Sadece koyun sütünden üretilir. Yapımında hazır maya değil, Bergama’ya özel olan doğal mayalama yöntemi tercih edilir. Bergama tulumu, üretim aşaması tamamlandıktan sonra, hava almayan özel muhafaza kaplarına basılıp, yaklaşık 3-6 ay boyunca bekletilir. Bu sürede olgunlaştırılmış olur.

Bergama Tulum Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Günün herhangi bir saatinde simite, kızarmış ekmeğe, meyvelere ve salataya en iyi şekilde eşlik edebilen tek yiyecek, bir dilim tulum peyniri olur. Bazen tek başına, kimi zaman da çayla birlikte tükettiğimiz tulum peyniri, her zaman beklentilerinizin üzerinde bir lezzet sunar. En önemli özelliğinin ise sert bir formda olmasına rağmen, şaşırtıcı şekilde ağızda dağılmasıdır. Tadı tuzludur, fakat bu tuz kıvamı bizi rahatsız etmez. Protein, kalsiyum ve vitaminler bakımından oldukça zengin olan tulum peyniri, kemik gelişimini destekler.

Bergama Tulum Peynirinin Diğer Tulum Peynirlerinden Farkı Nedir?

Tulum peynirini, Orta Asya’dan İzmir’in Bergama ilçesine göç eden Yörükler üretmeye başlamıştır. O günden bu yana Bergama tulumu, doğallığını korumayı başaran nadir peynir türlerinden biridir. Bergama tulumunu diğer tüm peynirlerden ayıran en belirgin özelliği, 120 gün boyunca olgunlaştırılmış olmasıdır. Tam yağlı olan Bergama tulum peyniri, tamamen doğaldır ve hiçbir katkı maddesi içermez. Yapısında %45 süt yağı bulunur.

Carrefour olgunlaştırılmış tam yağlı Bergama tulum peyniri CarrefourSA marketlerinden alınır alışverişte ne lazımsa önce Carrefour etiketi aranır… Doyurucu ve enfes tadıyla damakları şenlendiren Bergama tulum peynirini sofralarınızdan eksik etmeyin

image_print