Carrefour Hellim Peyniri

Uluslararası standartlar çerçevesinde CarrefourSA tarafından denetlenen tesislerde üretilen Carrefour Hellim Peyniri katkı maddesi içermez. Kıbrıs’ın yöreye has tat ve aroması olan bitkileriyle beslenen koyun, keçi ve inek sütleri kullanılarak özel yöntemlerle elde edilen Hellim peyniri Carrefour markası ile sofralarınızda…

Kıbrıs’ın yüzlerce yıllık Hellim peyniri, dünyanın dört bir yanında popülerliğini koruyor! Diğer birçok peynirden daha yüksek erime noktasına sahip olan Hellim peyniri, şeklini kaybetmeden kızarabilmesiyle öne çıkıyor! Kıbrıs’ın özel peyniri Hellim ile ilgili diğer detayları hep birlikte inceleyelim.

Hellim peyniri iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı sağlar. Düzenli Hellim peyniri tükettiğimiz zaman kemik sağlığımız güçlenir. Hellim peyniri hakkında ilgi çekici bir başka nokta ise kas yoğunluğunu artırmaya yardım ediyor olması diyebiliriz. Tabii ki, tadının muazzam olması ise apayrı bir konu!

Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Carrefour Hellim peyniri, uluslararası standartlar çerçevesinde CarrefourSA tarafından denetlenen tesislerde hiçbir katkı maddesi içermeden üretilir. Kıbrıs’ın yöreye has tat ve aroması olan bitkileriyle beslenen koyun, keçi ve inek sütleri kullanılarak özel yöntemlerle elde edilen Hellim peynirinin lezzetinin olağandışı olmasının bir diğer sebebi ise asit üreten bakterilere ihtiyaç duyulmadan elde edilmesidir. Güçlü aroması ve tadının hafif tuzlu olmasının sebebi de yapım aşamasında salamura tekniğinin uygulanmasından kaynaklanır.

Hellim Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Kıbrıs’a özgü Carrefour Hellim peyniri katkı maddesi içermez. Yapısında %45 oranında süt yağı barındırır. Yöreye özel olan bitkilerle beslenen keçi, koyun ve ineklerden elde edilen süt, Hellim peynirinin kendine has tadı olmasını sağlar. Yarı sert bir formda olan Hellim peyniri kızartılabilir ya da ızgara yapılabilir. Hellim peynirine kahvaltı sofralarında ya da atıştırmalık bir başlangıç olarak menünüzde yer verebilirsiniz. Hellim, zengin bir lezzete ve yoğun bir dokuya sahip. Her iki tarafını 2-3 dakika kadar kızarttığımızda, şekli değişmeden hoş bir renk ve görünüme bürünebilir. Hellim peynirinin tuzlu tadı, zeytinyağı ile hafifletilebilir.

Hellim Peyniri Neden Kıbrıs’ta Üretilir?

Hellim kelimesi, tuzlu anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir. Uzun yıllardan bu yana adada üretilen Hellim, geleneksel beyaz bir peynir türüdür. Kıbrıs’ın sıcak iklimine rağmen, Hellim peyniri uzun süre saklanabilir. Hellim peyniri, Kıbrıs’ın bir ürünü olarak tescillenmiştir. Sadece Kıbrıs’ta üretilmesinin en büyük nedeni de, burada yetişen benzersiz bitkilerden beslenen koyun, keçi ve ineklerin sütlerinden yapılıyor olması. Kıbrıs’taki hayvanların beslenme şekilleri ve serbest olarak dolaşabilmeleri, süt lezzetini etkileyen unsurlar arasında.

Kıbrıs’ın meşhur hellim peyniri CarrefourSA’dan alınır alışverişte ne lazımsa önce Carrefour etiketi aranır… Unutmayın Carrefour markalı ürünler hem kaliteli hem hesaplı!

image_print