Baharın Müjdecisi Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre düşmesiyle hava ısınmaya başlar. Peki nedir cemre? Cemre düştüğünde bahar mevsimi geldi diyebilir miyiz?

“Kar ne zaman yağacak? Havalar ne zaman soğuyacak?” sorularını sorarken bahar ayları geldi çattı ve baharın müjdecisi cemresinin düşmesi bekleniyor. Peki cemre gerçekte nedir? Halk arasında sırasıyla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan cemrenin ne gibi etkileri vardır? Cemre düştüğünde gerçekten baharın geldiğini söyleyebilir miyiz? Bahar ayları yaklaşırken hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz? Bahçe işlerini bu dönemde yapmak doğru mudur? Cemre düşmesi hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.

Cemre Kelime Anlamı

Arapça kökenli bir kelime olan cemre, “kor halindeki ateş” anlamına gelmektedir.

Cemre Ne Zaman Düşer?

Cemre 7 gün arayla sırasıyla hava, su ve toprağa düşer. İlk cemrenin 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, 26-27 Şubat tarihlerinde suya ve 5-6 Mart tarihlerinde ise toprağa düştüğüne inanılmaktadır. Halk arasında “doğanın uyanışı” olarak da bilinen cemre düşmesi, doğanın yeşil örtüsüne tekrar kavuşması, bahar çiçeklerinin açması, meyve fidanlarının topraktan suyunu çekmesi demektir.

Cemre düşmesi ile bahçe sezonu da açılmış demektir. Evdeki saksılarda, bahçedeki bitkilerde yenileme çalışmalarına son cemre toprağa düştükten sonra başlanmaktadır. Cemre düştüğünde bahçeler ve saksılar yenilenir, sezon çiçeklerinin soğanları toprağa ekilir, bahçe bol bol sulanır ve toprağın beslenmesi sağlanır.

Eski Takvime Göre Cemre Düşmesi

Yüzyıllardır halk tarafından deneyimlenmiş bir olay olan cemre düşmesi, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Eskiden yıl Kasım ve Hızır ayları ile ikiye bölünürdü. “Bölen” anlamına gelen Kasım 180 gün, Hızır ise 185 gündü. Bizim bildiğimiz Kasım; o zaman Kasım ayının 8’inde başlar, 46. günde Erbain, 86. günde Hamsin dönemi girerdi. Bu süreden sonra, Kasım ayının sekizinde başlar, 46’sında erbain, 86’sında da hamsin girer, kışın en soğuk 90 günü böylece geçerdi. Öncelikle havaya düşen cemre, Kasım ayının 105. gününde, suya düşen cemre Kasım ayının 112. gününde, üçüncü cemre ise Kasım ayının 119. gününde toprağa düştüğüne inanılırdı. “Geldik yüze, çıktık düze” deyişi de Kasım’n başından itibaren 100 gün geçtiği ve soğuk günler bittiği için söylenmiştir.

Cemre halk arasında “Cemile kadın” olarak da bilinmektedir.

Bitkilerinizin Bakımını Yaparken Bunları Bilmelisiniz

İlk cemre havaya düşer ve önce hava ısınır. Baharın müjdecisi cemre, suya ve ardından toprağa düştüğünde ise hava git gide ısınır ve tam anlamıyla bahar yaşanır. Son cemre toprağa düştüğünde toprak uykusundan yeniden hayat bulur. Bu dönemde ekilen fidanlar ve tohumlar canlanır. Son cemre düştüyse artık evinize baharı getirebilirsiniz:

  • Kuru yaprak ve dallar ile dolu bahçenizdeki bahçe çöpünü kaldırabilirsiniz.
  • Toprağı çapalayabilirsiniz.
  • Bahçenize çiçek soğanları ve fidanlar ekebilirsiniz.
  • Meyve fidanlarını ekebilirsiniz.
  • Toprak bakımını tamamladıktan sonra bahçenizi düzenli olarak sulayabilirsiniz.
  • Balkonunuz için rengarenk saksılar satın alarak çiçek tohumlarını ekebilirsiniz.
  • Orkidelerinizin bakımını yapabilirsiniz.

Baharın gelişi ile çiçek ekme zamanı da gelmiş demektir. Saksı, toprak, sulama hortumu, saksılarınız için el sulağı, bahçe el aletleri, bitki besini çeşitleri gibi tüm ihtiyaçlarınızı CarrefourSA marketlerinden karşılayabilirsiniz.

Bitkilerinizin bahar bakımında aşağıdaki bilgilere fazlasıyla ihtiyacınız var:

Orkide Torfu

Hassas bir süs bitkisi olan orkide, doğru bakım yöntemleri uygulandığında çiçek verir. Orkide bitkisinin özel orkide torfu vardır. Orkide torfunda; odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit, pomza, eğrelti otu, ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifleri, ezilmiş şişe mantarı, köpük yer almaktadır.

Orkide Saksısı

Orkide köklerinin gün ışığı alması gerektiği için orkide saksıları şeffaftır. Orkidenin doğrudan güneş ışığı almasına gerek yoktur. Aydınlık bir köşede yer alması yeterlidir.

Orkide Çubuğu

Çiçek vermek için büyüyen orkidenin destekli durabilmesi için orkide çubuğu kullanmalısınız. Orkide çubuğu, çiçek dalının kırılmadan sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Tohum Setleri

Tohum setleri sayesinde evinizde pratik bir şekilde bitki yetiştirebilirsiniz. Çiçek, sebze ve aromatik bitki tohumlarını saksıda dikime hazır tek paket olarak satın alabilirsiniz.

Bahar Çiçek Soğanları

Cemre 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşer. Bu tarihten sonra çiçek soğanlarını saksıya ya da bahçenize ekebilirsiniz.

Meyve Fidanı

Cemre 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşer. Bu tarihten sonra meyve fidanlarını bahçenize ekebilirsiniz.

Toprak

Baharda saksıdaki bitkilerinizin sağlıklı büyümesi ve bahçenizdeki toprağın besleyici olması için taze toprak ihtiyacı duyabilirsiniz. Evdeki bitkilerinizin bakımını yaparken 5-10 litrelik paketler fazlasıyla işinizi görecektir. Bahçe işlerinizde ise 20 ve 40 litrelik toprak çeşitlerinden satın alabiliriniz.

Bitki Besini

Çiçeklerin sağlıklı kalması ve böceklenmemesi için bitki besinine ihtiyacı vardır. Bitki besinlerini ambalaj üzerinde belirtilen miktarda ve önerilen uygulama şekliyle sulama esnasında verebilirsiniz.

Saksı

Rengarenk saksı çeşitleri CarrefourSA’da. Baharın gelişini kutlarken, bahçeniz, balkon çiçekleriniz ve evinizdeki süs bitkileriniz için dekoratif saksı çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

El Sulağı ve Sulama Hortumu

Yeni ekilen meyve fidanları ve çiçek soğanları bol su ister. Sulama yaparken tohumların ve soğanların toprak yüzeyine çıkmaması için öncelikle el sulağı ile narin bir sulama yapmalısınız. Filizlerin kırılmaması için de aynı şekilde sulamaya devam etmelisiniz. Bitki güçlendiğinde ise artık sulama hortumu kullanabilirsiniz.

El Aleti

Baharda özenle ekip büyüttüğünüz bitkilerin sağlıklı kalabilmesi için çapa, tırmık, kürek gibi el aletlerine ihtiyacınız var. Kürek ile toprağı havalandırabilir, fidanlarınız için çukur kazabilirsiniz. Çapa ile toprağı havalandırabilir, çiçek tohumları ve soğanları için oluklar açabilirsiniz. Tırmık sayesinde toprağı düzleyebilir, yaprak ve dal parçalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Dizlik ve Eldiven

Saatlerce bahçe ile ilgilenmek insana huzur verir. Ancak toprak üzerinde uzun zaman geçiriyorsanız dizlerinizi ve ellerinizi korumalısınız. Dizlik sayesinde topraktaki taşlar dizinizi zedelemez, eldiven sayesinde ise elleriniz yıpranmaz ve soğuktan korunmuş olur.

Bahçe bakımında ve saksı bitkilerinizin bakımında ihtiyacınız olan her şey CarrefourSA’da. Bahçe Dekorasyonunuz İçin Öneriler blog yazımızda bahçe bakımından kullanışlı bahçe dekorasyonu önerilerine kadar her detayı bulabilirsiniz.

image_print