Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

İlkbahar geldi çattı. Güneş gözlerimizi kamaştırıyor, ağaçlarda çiçekler açıyor, toprak uyanıyor ve doğa yeşil örtüsüne bürünüyor. O halde bahçenizdeki ve balkonunuzdaki çiçekleriniz için bakım zamanı da gelmiş demektir.

Bahçenizde ve balkonunuzun en keyifli köşesinde rengarenk çiçekler için zaman geldi. Çünkü bahar geldi. İlkbaharın içimizi ısıtmaya başladığı, güneşin pırıl pırıl parladığı şu günlerde bahçeniz ve saksı bitkileriniz için bakım yapmanın tam da zamanı. Kış boyunca çöken ve sertleşen toprağı havalandırmak, bitkilere besin takviyesi yapmak, yıpranan ve rengi solan saksıları yenilemek, saksılara toprak takviyesi yapmak, budama yapmak ve doğru zamanda doğru çiçekleri ekmek için önerilerimizi inceleyin. Bahçe alışverişinden önce çiçek ekim takviminiz, orkide bakımı ve gül bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Çiçeklerle bezeli bahçe keyfi sizin için vazgeçilmezse Bahçe Dekorasyonunuz İçin Öneriler blog yazımızı da mutlaka incelemelisiniz.

Çiçek ekim takvimi

Hangi çiçek ne zaman ekilir hiç merak ettiniz mi? Karanfil, gül, lavanta, hercai menekşe, begonya, mine ve daha fazla çiçek türü için uygun ekim zamanını bilmeniz çiçeklerinizin bakımını daha kolay yapmanızı sağlar.

Ocak: Karanfil, Cezayir Menekşesi, Hercai Menekşe, Begonya

*Ocak ayının çiçekleri gölge alanlarda bakılmalıdır.

Şubat: Menekşe, Şebboy

*Şubat ayında çiçek vermeyi kesen bitkiler ve gül fidanları budanmalıdır.

Mart: Papatya, Fulya, Kadife Çiçeği, Peygamber Çiçeği, Hüsnüyusuf, Itırşahi, Lavanta, Gül

*Mart ayında bahçe çöpü kaldırılmalı, saksılardaki toprak yenilenmeli ve beslenmelidir. Mart ayının çiçekleri bol güneş ışığı isteyen çiçeklerdir. Mart ayında ekeceğiniz çiçekler aynı zamanda yaz mevsiminde açan çiçekleridir.

Nisan: Petunya, Mine Çiçeği, Ateş Çiçeği, Begonya, Gündüz Sefası

*Nisan ayında narin çiçeklerin ekili olduğu saksıların üzerine gölgelik yapılmalıdır. Şeffaf muşamba bu iş için oldukça uygundur.

Mayıs: İnci Çiçeği (Müge)

*Mayıs ayından itibaren bitkiler artık aşırı güneşli saatlerde sulanmamalıdır.
*Haziran ve Temmuz aylarında gübreleme işlemleri yapılmalıdır.

Ağustos: Glayöl

*Ağustos ayında çimler her gün sulanmalı, haftada bir kez kesilmelidir.

Eylül: Yıldızpat

*Eylül ayında yaz bitkilerinin yaprakları ve kuru dalları budanmalıdır. Toprak bolca sulanmalıdır.

Ekim: Aynısefa

*Ekim ayında toprakta belleme, çapalama yapılmalı, saksı toprağı havalandırılmalıdır. Gübreleme unutulmamalıdır.

Kasım: Kasımpatı (Krizantem)

*Kasım ayında toprak kışa hazırlanmalı, yabani otlar temizlenmelidir.

Aralık: Nergis

*Aralık ayında çiçeklerde yeni sürgünler varsa budama yapılmalıdır.

Doğru çiçek bakımı nasıl olur?

Her çiçeğin su, güneş ışığı, besin ihtiyacı farklıdır. Bunun için bahçe ve balkonda bitkilere uygun alanlar oluşturulmalı, bitkilerin su ihtiyacı takip edilmelidir.

  • Soğuk havalarda saksılardaki ve bahçelerdeki bitkiler sulanmamalıdır. Kış aylarında sıcaklık 10 dereceyse ve kuru bir hava hakimse az miktarda sulama yapabilirsiniz.
  • Kış mevsiminin son aylarında balkon ve bahçe düzenlenmeli, bahçe aletleri temin edilmelidir. Böylece bahar aylarında eksiksiz bir şekilde çiçek bakımı yapabilirsiniz.
  • Sonbaharda ya da kış mevsiminde tohumdan yetiştirdiğiniz çiçekleri Mart ayında toprağa ekebilirsiniz.
  • Günlerin kurak geçtiği yaz aylarında gölgedeki çiçekler dahil olmak üzere tüm bitkiler öğle sıcağından sonra sulanmalıdır. Bu dönemde sulama suyu aşırı soğuk ya da aşırı sıcak olmamalı, bitkilerin yaprakları da ıslatılmalıdır.
  • Güneşi seven çiçekleri yaz aylarında şemsiye, tente ile korumak gerekir.
  • Çiçekleri, yaprak biti gibi asalaklardan korumak ve oluşan asalakların diğer bitkilere geçmemesi için için bitki besini kullanmalı, düzenli gübreleme yapılmalıdır.
  • Ağustos ayında çim ekilecek alan toprağı hazırlanmalıdır. ,
  • Bitkinin çiçek açma dönemi geldiyse budama yapılmalı, yapraklar 5-6 günde bir ıslatılmalı, haftada en az dört kez kökten sulama yapılmalı ve çiçekli bitkilere özel bitki besini kullanılmalıdır.
  • Saksıların altında fazla suyun çıkışını sağlayan delikler olmalıdır. Aksi takdirde toprak devamlı nemli kalır ve çürümeler meydana gelir.

Gül bakımı

Gül saksıya ekilecekse toprak saksıya ekilmelidir. Bahar ve yaz döneminde güllere iki günde bir defa 1 çay bardağı su verilmelidir. Bahçedeki güllerin toprağı aşırı kuru yada aşırı ıslak olmamalıdır. Toprak nemi kontrol edilerek sulama yapılmalıdır.

Orkide bakımı

Orkide, yaşam alanlarını renklendiren hassas bir bitkidir. Doğru bakım yöntemlerini uyguladığınızda orkide çiçek verir ve orkidenin ömrü uzar. Sarı, beyaz, fuşya, pembe renklerde olabilen orkide için orkide torfu tercih etmeniz gerekir. Orkide torfunda; odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit, pomza, eğrelti otu, ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifleri, ezilmiş şişe mantarı, köpük yer almaktadır. Ayrıca orkide toprağının ışık alması da gerekir. Orkide saksıları işte bu yüzden şeffaftır.

Orkide bakımında bir diğer önemli aksesuarınız ise orkide çubuğu. Bu aparat, çiçek vermek için büyüyen orkidenin destekli durabilmesini ve çiçek dalının kırılmadan sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Orkide nasıl sulanır?

Orkide sularken toprağın tamamen ıslatılması gerekir. El sulağı ile yukarıdan bolca sulama yaptıktan sonra, suyun tamamen süzülmesi beklenmelidir. Sulama bittikten sonra saksının altında su birikintisi olmamalıdır.

Orkidenin doğru sulama zamanı

Orkidenin doğru sulama zamanını anlamak için saksıyı elinizle tartın. Eğer saksı suya doygunsa henüz sulama zamanı gelmemiş demektir. Saksı hafifse ve toprak susuz görünüyorsa sulama yapabilirsiniz.

Saksı, toprak, sulama hortumu, saksılarınız için el sulağı, bahçe el aletleri, bitki besini çeşitleri, bitki tohumları gibi tüm ihtiyaçlarınızı CarrefourSA marketlerinden karşılayabilirsiniz.

image_print