Kış Mevsiminde Cildinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Cildiniz Kışa Hazır Mı
Cildiniz Kışa Hazır Mı

Soğuk havalar cildinizin kurumasına ve erken yaşlanmasına neden olabilir. Başta nemlendirme olmak üzere yüzünüz, elleriniz, vücudunuz ve ayaklarınızın bakımında yapmanız gerekenler bu yazımızda.

Kış boyunca nemli kalan bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Ama kış aylarında cildi nemli tutmak biraz daha zorlaşır. Soğuyan havanın etkisiyle cildin kendini koruma ve yenileme gücü zayıflar. Tabii ki alınacak bazı önlemlerle kış aylarında çatlamış, acı veren ve kötü görünen bir cildin önüne geçmek mümkündür.

Kış aylarında giyiminize gösterdiğiniz özeni, cildiniz için de göstermeli, cilt tipinize uygun temizleyici ve kremlerle cilt bakımınızı gerçekleştirmelisiniz. Özellikle yüzünüzde nemlendirmeyi ihmal etmemeli, kış soğuklarında cildinizi soğuk yanıklarına karşı korumalısınız.

Cildiniz için biraz huzur!

Cildiniz Kışa Hazır Mı

Dirsekler ve diz kapakları gibi çok kuru bölgeleri kış aylarında nemlendirmek oldukça zordur. Vücudunuzdaki bu gibi bölgeler normal nemlendiricinizden biraz daha yoğun bir nemlendiriciye gereksinim duyabilir. Kış aylarına özel yoğun bakım içeren nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Yine bu bölgelere ara sıra uygulayacağınız peeling de ölü hücrelerin atılıp nemlendiricinin daha iyi emilmesini sağlar. Hindistan cevizi yağı cilt bakımında tercih edilebilecek doğal ürünler arasında yer almaktadır.

Öneri: Kış aylarında el ve yüzde nemlendirme amacıyla kullanılabilen hindistan cevizi yağını sıvı el sabunu içine bir miktar ilave edebilir, her daim bakım yapabilirsiniz.

Ellerinizin kıymetini bilin

Cildiniz Kışa Hazır Mı 3

Kış aylarında ellerin bakımı oldukça zorlaşır. Bu sebeple her bölgeden biraz daha fazla bakım ister. Soğuk havalarda ellerinizi olabildiğince ılık suda ve nemlendirici içeren sabunlarla yıkamalısınız. Tabii temizliğin ardından nemlendirici sürmek kış mevsiminin altın kuralıdır. Bunun yanı sıra, dışarıda kullanmak üzere çantanızda her zaman bir el temizleme jeli bulundurmanız da cildiniz için yapabileceğiniz bir iyiliktir. Kış boyunca çantanızdan nemlendirici kreminizi ihmal etmemeli, ellerinizin kurumasına izin vermemelisiniz. Çünkü soğukta kuruyan ellerde çatlamalar ve kaşıntı meydana gelir ve bu da hem canınızın yanmasına hem de cildinizin erken yaşlanmasına neden olur.

Öneri: Her el yıkama işleminden sonra el kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Ellerinizin nemlendirilmesinde el kremi, vazelin, hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Pamuk eller eldivene

Cildiniz Kışa Hazır Mı 4

Eldiven takmadan dışarı çıkmanız ellerinizin soğuk havadan çok daha hızlı etkilenmesine sebep olacaktır. Evden çıkmadan önce ellerinize nemlendirici krem hatta vazelin sürüp hemen ardından eldivenlerinizi takarsanız ellerinizdeki rahatlık hissini hemen fark edeceksiniz.

Öneri: Karlı ve yağmurlu havalarda su geçirmeyen eldivenlerle ellerinizi maksimum derecede koruyabilirsiniz.

Cilt bakımı banyoda başlar

Cildiniz Kışa Hazır Mı 5

Nemlendirici içeren duş jelleri ya da banyo yağları kullanmanız soğuk havalarda cildinizi nemlendirmenizde yardımcı olur. Banyodan çıkmadan önce ıslak teninize uygulayabileceğiniz banyo yağları ve losyonları sayesinde nemlendirmeye ek olarak güzel ve kalıcı bir koku elde edebilir, evde büyüleyici kokular yayarak dolaşabilirsiniz.

Öneri: Soğuk havalarda kalın giysiler giydiğiniz için cildiniz uzun süre havasız kalır ve kuruyarak pullanır. Bunun için tüm vücudunuzda nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü kuruyan ve nemlendirilmeyen bir ciltte erken yaşlanma izleri görülür, ciltte çatlaklar oluşur.

Baştan ayağa nemlendirme

Cildiniz Kışa Hazır Mı 6

Yaz aylarında olduğu gibi soğuk havalarda da ayakları nemli ve bakımlı tutmak gerekir. Evinize gidip kalın çoraplarınızı çıkarttığınızda ayaklarınızı ılık sabunlu suyla yıkamalı ve nemlendirmelisiniz. Bu sayede ayaklarınız ferahlar, aynı zamanda topuk çatlağı ve nasır oluşumu da önlenmiş olur. Kış aylarında pamuklu ve yünlü çoraplar giymeli, naylon çoraplardan uzak durmalısınız. Hava almayan bir çorap içinde, ayaklarda mantar, egzama oluşma riski yüksektir. Ayrıca naylon çoraplar ayaklarınızı ısıtmayacağı için

Öneri: Evde olduğunuz zamanlarda ayaklarınıza ayak nemlendiricisi ya da vazelin sürüp üzerine çorap geçirin ve 1-2 saat bu şekilde bekleyin. Bir hafta içerisinde farkı göreceksiniz, ayaklarınız yumuşacık olacak.

Cildinize iyi gelecek cilt bakım ürünlerinizi ve evde uygulayacağınız cilt bakım kürlerinin hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı ve doğal ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print