Cildinizi Kışa Hazırlayan Doğal Kürler

Cildinizin kış mevsiminde de sağlıkla ışıldaması için önerilere mi ihtiyacınız var? Peeling uygulamaları, doğal nemlendiriciler, leke ve kırışıklık giderici çözümleriniz bu yazımızda.

Cildinizi kış şartlarından olumsuz etkilenmemesi için kuruma ve çatlamalara karşı korumanız gerekir. Soğuk hava, stres, yorgunluğun etkisiyle göz altı morlukları ortaya çıkar, ciltte pullanmalar meydana gelir. Ayrıca yaz aylarından sonra doğal rengine geri dönen ciltte güneş lekeleri de belirginleşir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise mutsuz ve yorgun görünmeniz kaçınılmazdır. Oysa havalar soğuduğunda cildinizin ışıl ışıl görünmesini ve pozitif bir enerji ile dolu olmanızı sağlayacak pratik cilt bakım önerileri ile cilt sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. İşte hindistan cevizi yağından bal mucizesine, doğal leke giderici tüyolardan kırışıklık azaltıcı karışımlara kadar cildinizi kışa hazırlayabileceğiniz cilt güzelleştirici önerilerimiz…

Cilt kurumalarına karşı neler yapabilirsiniz?

Cilt kuruluğu, kırışıklıkların daha da belirginleşmesine ve ciltte erken yaşlanmasına izlerinin görünmesine neden olur. Bu belirtilerin önüne geçmenin tek yolu ise iyi bir nemlendirmedir. Evde zeytinyağı, bal, yoğurt, tatlı badem yağı, gül suyu gibi kolay malzemelerle cildinizi nemlendirici karışımlar hazırlayabilirsiniz. Tabii ki önemli olan bu karışımları düzenli olarak uygulamak ve beslenme düzenine dikkat etmektir. Bol su içerek, sebze ve meyve tüketerek, C ve E vitaminleri yönünden zengin besinler tüketerek cildinizin nem dengesinin korunmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunların yanında cildinizin doğal nemlendirici kürlerine ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız şunları yapabilirsiniz:

 • Cildinize ince bir tabaka zeytinyağı sürebilirsiniz. 20 dakika sonra cildinizdeki yağ tabakası gözle görülür bir azalma göstermediyse ılık suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.
 • Cildinize bal sürüp 20 dakika bekledikten sonra cildinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Kırışıklık izlerini gizleyen bu formül özellikle makyaj yapmadan önce oldukça etkilidir.
 • Sabah uyandığınızda cildiniz geriliyor ve cilt kuruluğu sizi rahatsız ediyorsa yatmadan önce doğal gül suyu sürebilirsiniz. Gül suyu aynı zamanda iyi bir temizleyici, doğal bir toniktir.
 • Sade yoğurdu cildinize sürün ve 10 dakika bekleyin, ardından ılık su ile yıkayın. Yoğurt; tahrişte ve kaşıntıya neden olan cilt kuruluğunda yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir.
 • Her gün cildinizi E vitamini yönünden zengin tatlı badem yağı ile nemlendirebilirsiniz. Tatlı badem yağı kırışıklık görünümünü azaltmada etkilidir.
 • Hindistan cevizi yağı çok iyi bir nemlendiricidir. Özellikle kış aylarında el ve yüzde nemlendirme amacıyla kullanılabilir.

Cildinize uygulayacağınız nemlendiricinin daha iyi bir şekilde nüfuz edebilmesi için peelingi ihmal etmeyin.

Peeling ile daha sağlıklı bir cilt

Peeling, ciltteki ölü derinin temizlenerek, alttaki temiz ve sağlıklı derinin ortaya çıkmasını sağlayan bir uygulamadır. Peeling uygulaması siyah noktaların ortadan kalkmasında, gözeneklerin temizlenerek ciltteki renk eşitliğinin sağlanmasında, cildin nefes almasında etkili bir yöntemdir. Peeling cilt için bir çeşit aşındırma işlemi olduğu için bu uygulamanın her gün değil, ayda bir kez yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ciltte kızarıklıklar, tahrişler meydana gelebilir. Evde deneyebileceğiniz peeling uygulamaları şunlardır:

 • En bilinen peeling uygulaması Türk kahvesinin telvesidir. Kahve telvesini yüzünüze ve ellerinize dairesel hareketlerle uyguladıktan sonra yıkayın. Kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayın.
 • Lavanta ya da zeytinyağı sabunu gibi doğal bir sabunla vücudunuzu yıpratmadan keseleyebilirsiniz. Yüzünüzü asla keselemeyin.
 • Hassas bir cildiniz varsa 2 çorba kaşığı yağsız yoğurt ve 1 silme tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak cildinize sürüp 10 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.
 • Un haline getirilmiş yumurta kabuğunu 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı vazelin ile karıştırın. Karışımı 15 dakika cildinizde bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Hindistan cevizi yağı her aşamada sizinle

Cilt bakımınızda hindistan cevizi yağı kullanımını alışkanlık haline getirerek;

 • Yaşlanma izlerinden kurtulursunuz.
 • Cildinizin nem dengesini korursunuz.
 • Kalça ve meme bölgesindeki çatlak görünümünü azaltırsınız.
 • Akne oluşumunu önlersiniz.
 • Sıvı sabun içine bir miktar hindistan cevizi yağı karıştırarak ellerinizi soğuk havanın neden olduğu çatlamalardan korursunuz.
 • Hindistan cevizi yağının ferahlatıcı etkisi de vardır. Cildinize hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda stresinizi de alır.
 • Hindistan cevizi yağı kaş ve kirpiklerinizi besler. Makyaj temizliğini hindistan cevizi yağı ile yapabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı cilt bakımında tercih edilen en doğal antioksidan ve E vitamini kaynağıdır.

Doğal bir leke giderici: Bal

Tüm cilt tipleri için bal, ideal bir leke gidericidir. Güneş lekelerinizden şikayetçiyseniz size önereceğimiz aşağıdaki ballı karışımı haftada bir kez uygulayarak hem lekelerinizin yok olduğunu hem de cildinizdeki renk eşitliğinin sağlandığını fark edeceksiniz.

Leke giderici maske için malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı bal
 • 1 limonun suyu
 • ¼ su bardağı yağsız yoğurt

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri karıştırın ve maskeyi dairesel hareketlerle cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Maskedeki limon suyu lekelerin giderilmesinde; bal, cildinizin nemlenerek kırışıklık görünümünün azalmasında; yoğurt ise renk eşitliğinin sağlanmasında görevini başarıyla yerine getirecek.

Cildinize iyi gelecek cilt bakım ürünlerinizi ve evde uygulayacağınız cilt bakım kürlerinin hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı ve doğal ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print