Ciltte Oluşan Siyah Noktalar İçin 6 Limon Kürü

Cilt üzerindeki ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucu oluşan siyah noktalar, yaygın bir cilt sorunudur. Genelde burun, yanak ve alın bölgesinde görülen bu ufak lekeler cildin düzenli temizlenmemesi ve aşırı yağlanması sebebi ile oluşur. Uygulayacağınız limon kürleri sayesinde cildinizin siyah noktalardan kısa sürede arındığını göreceksiniz.

Çoğu kadının kabusu olan siyah noktalar, yağlı ciltlerde ve temizliği ihmal edilen ciltlerde daha sık görülür. Siyah noktaların önüne geçebilmek için cilt temizliği ve bakımına özen göstermeli, cildin yağ dengesi kontrol altına alınmalıdır.

Siyah noktaya iyi gelen birçok ürün olsa da, bunlar arasında en etkilisi limondur. Birçok hastalığa ve cilt problemine faydası olan limon, yağ arındırıcı özelliğiyle tam bir siyah nokta düşmanı.

Cilde yerleşmiş veya yeni çıkmaya başlamış siyah noktalarınız varsa, doğanın mucizesi limon ile yapacağınız etkili maskelerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Sizler için evde yapabileceğiniz doğal ve pratik birkaç tarifi bir araya getirdik.

Bal ve Limon Karışımı
Bal, antibakteriyel ve iyi bir temizleyici olmasıyla limonla uyumlu bir ikili olacaktır.
1 tatlı kaşığı balı, yarım limon suyu ile karıştırın. Cildinizde siyah nokta olan bölgelere bu karışımı sürüp ovalayın. 5-10 dakika bekledikten sonra soğuk suyla iyice yıkayın.
Yarım limonun üzerine bal döküp sorunlu bölgeyi direk limonla da ovabilirsiniz. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda cildiniz temiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşacak.

Yoğurt ve Limon Mucizesi
Bir kabın içine 3 yemek kaşığı yoğurt koyun, üzerine yarım limon suyu dökün. Malzemeleri iyice karıştırıp cildinize sürün. Karışım 10-15 dakika yüzünüzde beklesin, ardından cildinizi soğuk suyla durulayın.

Limon Karbonat Maskesi
Bu tarifte yağ azaltıcı limona karbonat eşlik ediyor. Karbonat gözeneklerin açılmasına yardımcı oluyor. 1 yemek kaşığı karbonat ile tuzun üzerine yarım limon suyu sıkın. İyice karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Bu karışımı sorunlu bölgeye parmaklarınızla ovalayarak sürün. İyice yedirip 15-20 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Soğuk su cildi gerginleştirerek gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur.

Yumurta ve Limon Karışımı
1 yumurtanın akına yarım limon suyu döküp küçük bir kapta 1 dakika kadar ısıtın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekleyin.

Limon ve Tuz Karışımı
Siyah noktalara iyi gelen ikililerden biri de limon ve tuz. Birkaç damla limon suyu ile bir tutam tuzu karıştırın. Karışımı önceden temizlenmiş burnunuza dairesel hareketlerle uygulayın. Birkaç dakika ovaladıktan sonra ılık suyla durulayın. Bir iki uygulama sonrası değişimi fark edeceksiniz.

Şekerli Limon Maskesi
1 adet limonun suyu ile şekeri ezin ve maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı problemli bölgeye ovalayarak sürün. 3-5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Doğal bir peeling etkisi olan şeker ciltteki ölü hücreleri temizlerken, limon cildinizdeki yağ miktarını dengeleyecektir.

* Şekerli Limon Maskesi hassas ve sivilceli ciltler için uygun değildir.

Siyah noktalarınızdan şikayetçiyseniz, bu pratik ve etkili formüllerle onlara dur demek için sitemizde yer verdiğimiz güzellik bakım önerilerini takip etmeye devam edin. Unutmayın, sağlıklı cildin yolu iyi bir bakımdan geçer.

image_print