Çipura Balığının Mevsimi, Özellikleri ve Faydaları

Akdeniz’in en değerli deniz ürünlerinden olan Çipura, şefler tarafından büyük değer gören, evlerimizde ise sofralarımıza lezzet katan bir balık çeşidi. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmenin en kolay yollarından biri de çipura tüketmektir. Çipura balığı hakkında diğer detaylar yazımızın devamında!

Ağızda kadifemsi ve pürüzsüz bir tat bırakmasıyla bilinen, en lezzetli balıklardan çipura, olağanüstü balıklardan biri. Modern çağın süper gıdaları arasında sayılan bu balık, çeşitli vitaminlerin, minerallerin ve omega-3 yağ asitlerinin benzersiz bir karışımıdır. Sağlıklı yaşam tarzının bir parçası olarak haftada en az 2 defa çipura tüketebilir, daha uzun ve sağlıklı bir hayatın keyfini çıkarabiliriz.

Çipura Balığının Özellikleri

Tropikal, yarı tropikal ve ılıman iklimleri seven çipura, tipik bir Akdeniz balığıdır. Çoğunlukla çamurlu ve kumlu alanlarda yaşamayı sever. Kimi zaman akarsuların başlangıç alanlarında da bu balıklara rastlanabilir. Ülkemizde en çok Ege ve Akdeniz kıyılarında yaşar. Elips vücutlu çipuraların genişliği, çoğu balığa göre daha fazladır. Baş bölgesi iri, burnu küt ve ağzı düz bir şekilde olan çipuraların, göz kısımlarında ise V harfini andıran bir kısım bulunur. Çipuraların çenesi oldukça kuvvetlidir. Bu nedenle kabuklu deniz canlılarıyla bile beslenebilirler. Etçil bir balık olan çipura, omurgalı ve omurgasız canlıları yiyebilir.

Çipura balıkları, 2 yaşlarını doldurmalarının ardından daha derin sulara doğru göç ederler. Bu balıkların yumurtalama zamanı Eylül ile Aralık ayları arasında gerçekleşir. Çipura balıklarının kılçık sayısı az, et oranı fazladır. Eti sert olmasına karşın, oldukça lezzetli ve doyurucudur.

Çipura Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Çipuranın mevsimi sonbahar aylarıdır diyebiliriz. Sonbahar bittikten sonra çipuraların yumurtalama dönemi başlar. Bu nedenle, çipuranın en tazesini, balık sezonunun en canlı zamanlarından olan Eylül ve Ekim aylarında tüketebiliriz. Pişirme yöntemi olarak en çok fırında çipura tercih edilir.

Çipura Balığının Faydaları Nelerdir?

Çipura, bizlere en kaliteli protein maddelerini sunmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığımızı korumaya yardım eder. Düzenli çipura tükettiğimiz zaman omega-3 yağ asitleri, temel vitaminler ve minerallerle beslenerek daha da güçleniriz. Çipura, diğer balık çeşitlerinden farklı olarak daha düşük yağ oranına sahiptir ve kalorisi de oldukça düşüktür. Kilo vermek istiyorsak, çipurayı tercih edebiliriz. Çipura balığının diğer faydaları:

 • Zihinsel sağlığımıza iyi gelir.
 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardım eder.
 • Bağışıklık sistemini düzenler.
 • Enerji verir ve yorgunluğumuzu azaltır.
 • Saçları ve cildi sağlıklı tutar.

Çipura Nasıl Temizlenir?

Çipurayı temizlemek için şu adımları takip edebiliriz:

 • Öncelikle çipuranın pullarını ayıklayalım. Herhangi bir özel aparat kullanmıyorsak, bıçakla pul ayıklama işlemi yapabiliriz.
 • Balığımızın yüzgeçlerini ve solungaçlarını temizleyelim. Aksi halde, piştikten sonra acı bir tat bırakabilir.
 • Çipuraya baştan sona çizik atalım ve iç organlarını alalım. İçindeki siyah noktaları da temizleyelim.
 • Son olarak balığımızı suyla iyice yıkayalım.

Çipura Nasıl Pişirilir?

Çipurayı istediğimiz pişirme yöntemiyle hazırlayabiliriz. Ancak, çipuranın en çok ızgarası tercih edilir. Böylece lezzetinden bir şey kaybetmez. Çipurayı ızgara yapmak için şunları uygulayabiliriz;

 • Temizlediğimiz çipuranın her iki yanına da ikişer çizik atalım.
 • İki yemek kaşığı zeytinyağına bulayalım ve tuzlama işlemi yapalım.
 • Balığımızı bir saat kadar buzdolabında dinlenmeye alalım.
 • Sonrasında ızgarada pişmeye bırakalım.
 • Her iki tarafını maksimum 15 dakika pişirdikten sonra servis yapabiliriz.

Mevsimin en taze balıklarını CarrefourSA hiper marketlerinin balık reyonlarında bulabilir, satın aldığınız balığı temizletip, dilediğiniz gibi kestirebilirsiniz.

image_print