Çocuğunuz Neden El İşleri İle İlgilenmeli?

Çocukların yaratıcılığını geliştiren etkinlikler nelerdir? Çocuk gelişiminde anne ve babalara düşen görevler ve sanatsal faaliyetlerin çocuk gelişimindeki önemi konularında faydalı bilgiler bu yazımızda.

El işleri çocuk gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Evde basit malzemelerle yapılan “kendin yap” fikirleri, çocuklarda düşünme, bağlantı kurma, renkleri ayırma, özgüven gibi becerilerin gelişmesini sağlar. Özellikle anne ve babaların katılımıyla gerçekleşen etkinlik saatleri, çocukların güçlü bir aile içi iletişim geliştirmesinde etkilidir. Çocuklarda oturma, yürümeye başlama, dengede durma gibi büyük motor becerileri ile başlayan, ileriki dönemlerde resim çizme, giyinme gibi küçük kas gruplarını ilgilendiren küçük motor becerileri sanatsal faaliyetler sayesinde daha sağlıklı gelişebilmektedir.

Çocukların yaratıcılığını geliştiren etkinlikler okul öncesinde başlamalı, çocuğun motor becerileri geliştiği sürece devam etmelidir. Bu süreçte çocuk, karalamalar ve çizimler yaparak, kağıt ve boyaları kullanarak, basit maketler tasarlayarak becerilerini geliştirmeye yönlendirilmelidir. Eğer gelişim çağında çocuğunuz varsa, bu yazımızdaki önerilerimizi mutlaka uygulamanızı öneririz. Çocuğunuzun etkinliklerden kopmaması, ilgisini başka yönlere dağıtmaması için Çocuğunuzun Eğlenerek Öğrenmesi İçin Öneriler blog yazımızda da faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Anne ve babaların dikkat etmesi gerekenler

Çocuklar gelişim süreçlerinde algılarını açar ve çevrelerini sürekli gözlemler haldedir. Büyük kişileri kendilerine model alır ve davranışları taklit ederler. Bu nedenle olumsuz tutumlardan kaçınmak gerekir. Eğer çocuğunuz faydalı şeyler öğrensin, etkinliklerden keyif alsın, dikkatleri dağılmasın, kötü alışkanlıklar edinmesin istiyorsanız anne ve baba olarak şunları yapmamanızı öneririz.

 • Boyama, kesme, kağıt kırpma faaliyetlerinde aşırı titiz davranıp ortalık kirlenecek diye dert etmeyin. Çocuğunuzu sanatsal faaliyetlerde kısıtlarsanız kendini net olarak ifade edemez, dikkat dağınıklığı ve güven problemi yaşar.
 • Sanatsal faaliyetler sırasında çocuğunuzu yönlendirmeyin. Siz sadece uygun ortamı ve malzemeleri sağlayın, gerisini ona bırakın. “Öyle yapma, sana gösterdiğim gibi yap” gibi ifadelerden uzak durun. Çocuğunuz özgür, özgüven sahibi, girişimci olsun istiyorsanız portakalı kahverengi, güneşi kırmızı boyamasına, evleri arabalardan küçük çizmesine, kaplumbağa oyuncağın tavşan oyuncaktan daha hızlı koşmasına izin verin.

Mutlaka yapın
Çocuğunuzu doğru ya da yanlış yapsın her faaliyetinde övmeyi ihmal etmeyin. Ona güven veren bir dokunuş, birkaç sevgi dolu cümle, başarının ödüllendirilmesi sanatsal faaliyetlerin her aşamasında olmalıdır.

Çocuğunuzla evde hangi el işlerini yapabilirsiniz?

Evdeki sanatsal faaliyetleri çocuğunuzun yaşına ve el becerilerine göre seçmelisiniz. “Buna nasıl karar verebilirim?” diye sorarsanız, işte size birkaç tüyo:

 • 2 ve 4 yaş aralığındaki çocuklar karalamalar yapar. Boyama kitabındaki şekilleri taşırarak boyarlar. Makas ile çalışma becerileri tam olarak gelişmemiştir. Renkli kağıt ve kartonlar ile renkleri öğrenebilir, hazır kesilmiş şekillerden nesneler tasarlayabilirler.
 • 4 yaşından itibaren çocukların resim çizme becerileri gelişmeye başlar. Örneğin çöp adam ve hayvan figürleri çizebilir, boyama kitabındaki şekilleri taşırmadan boyayabilirler. Ebeveyn kontrolünde olmak şartıyla makas ile çalışabilir ve basit maketler tasarlayabilirler. Oyun hamurunu da bu dönemde faaliyetlerinize ekleyebilirsiniz.
 • 5 yaşına kadar çocuklar parmak boya ile boyama yapabilirler. Fırça kullanma becerileri tam olarak gelişmediği için parmak boya ile kendilerini daha özgür hissederler.
 • 5 yaşından itibaren çocuklar belli bir kompozisyonda resim çizebilirler. Çoğunlukla insanlar, arabalar, evler, çiçekler ve ağaçlar çizmek isterler. Çocuğunuz artık anne, baba ve kardeşlerini ön planda tutan resimler çizmeye başlamıştır.
 • 5 yaşından itibaren çocuğunuza kağıtları ve makası emanet edebilirsiniz. Korumalı çocuk makası çocuğunuz güvenle sanatsal faaliyetlerini yerine getirebilir.
 • Her yaştaki çocuk oyun hamuru ile oynamayı çok sever. Oyun hamuru ile şekiller oluşturur, bu şekillerle konuşur, renkleri öğrenir. CarrefourSA marketlerinin kırtasiye reyonlarında zararlı maddeler içermeyen, oyun hamuru çeşitleri bulabilirsiniz. CarrefourSA çocukların sağlığını korumak için onların tüm kırtasiye ihtiyaçlarını özel olarak test ettirmektedir.

Çocuğunuzla birlikte mutfakta pratik yemekler hazırlamak, kurabiye yapmak de birer etkinliktir. Onun fiziksel ve duygusal becerilerinin gelişmesi açısından bir diğer önemli etkinlik ise evde oyun hamuru hazırlamaktır.

Evde oyun hamuru nasıl yapılır?

Çocuğunuzun zararlı maddeler içermeyen sağlıklı oyun hamurunu CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Oyun hamurunu daha keyifli bir hale getirmek için dilerseniz evde basit malzemelerle oyun hamuru yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1,5 su bardağı un
 • ½ su bardağı su,
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı
Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve yoğurun. Hamurdan istediğiniz büyüklükte parçalar koparın ve her parçayı farklı renkte gıda boyaları ile yoğurun. Hamuru hazırlarken çocuğunuzun malzemeleri karıştırmasına izin verebilirsiniz. Hamuru renklendirirken çocuğunuz renkleri öğrenecek, hayal gücünü geliştirecek, bu hamur parçaları ile hangi şekilleri yapacağına karar verecek. Belki de bu işbirliğiniz onun çok hoşuna gidecek ve size hamurdan çiçekler yapacak.

Dikkat: Oyun hamurunu yaparken çocuğunuzun hamur parçalarını yutmamasına dikkat edin. Yutma tehlikesine karşı bu etkinliği 2 yaş altı çocuklarda uygulamamanızı öneririz. Çünkü 2 yaşına kadar çocuklar nesneleri ağız yoluyla keşfetme eğilimi gösterebilmektedir.

Çocuğunuzla hem bağ kurmak hem eğlenmek hem de onun duygusal ve fiziksel gelişimini desteklemek için birlikte el işi kağıtları ile şekiller kesebilir, kağıttan kar taneleri, pamuktan kardan adam, yumurta kartonundan tırtıl, soda şişesinden kurbağa, süt ve meyve suyu kutularından ev yapabilirsiniz. Evde kuracağınız mini bir sanat atölyesi için ihtiyacınız olan tüm kırtasiye malzemelerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Anne çocuk iletişimini ve çocuk gelişimini ilgilendiren bir çok konuda bilgi sahibi olmak için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print