Çocuğunuzun Kırtasiye Ürünleri Sağlıklı Mı?

Çeşit çeşit rengarenk silgi, kalem gibi kırtasiye ürünleri okula hazırlık alışverişinde çocukların oldukça ilgisini çekiyor. Peki çocuğunuzun okula giderken yanından ayırmadığı kırtasiye malzemelerini satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Okul sezonu açıldı ve çocukların hayalini süsleyen, sırt çantalarından ayıramadıkları kırtasiye ürünleri için alışveriş yapmanın zamanı geldi. Çocuklar açısından renkleri ve popülerliği ön planda tutulan kırtasiye ürünleri, ebeveynler tarafından da işlevsellik bakımından değerlendirilmektedir. Oysa en önemli konu, kırtasiye ürünlerinde kullanılan boyalar ve diğer malzemelerin sağlıklı olmasıdır.

Kırtasiye malzemelerinin işlevselliği kadar uzun ömürlü ve sağlıklı olması da gerekir. Çünkü kalem, silgi, yapıştırıcı gibi ürünlerde sağlıklı malzeme kullanımının dışına çıkılabilmekte, kanserojen ve alerjen riskler görülebilmektedir. Bu nedenle sağlığı tehdit eden kırtasiye ürünlerinden uzak durmak için ambalaj üzerindeki bilgiler incelenmelidir. Yeni eğitim öğretim döneminde çocuğunuz için Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı kırtasiye ürünlerini her zaman olduğu gibi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Kırtasiye Malzemesi Alırken Hangi Kimyasallara Dikkat Etmelisiniz?

Kırtasiye ürünlerinde renk verici olarak kullanılan azo boyar maddeler ve plastik ürünlere esnekli kazandıran fitalat türevlerinin yüksek oranda kullanılması kanserojen etkilere neden olabilmektedir. Vücut tarafından kolaylıkla emilebilen bu maddeler çocukların sinir sistemi ve zihinsel gelişimi üzerinde de olumsuz etkilere yol açabiliyor. Ayrıca fitalat türevleri cinsiyet hormonlarının dengesini bozabilmekte, çocuklarda fiziksel cinsel gelişimi olumsuz etkileyebilmektedir.

Kırtasiye malzemelerinde kullanılmaması gereken ve çocuklar için oldukça zararlı olan bir diğer madde grubu ise ağır metallerdir. Eğer ürün ambalajında antimon, arsenik, baryum, kadmiyum, krom, kurşun, cıva ve selenyum gibi maddelerden herhangi biri yazıyorsa çocuğunuzun böbreklerinde hasar oluşumu ve sinir sisteminde toksisite gibi olumsuzluklardan etkilenme riski vardır.

Kırtasiye malzemelerinde kullanılması sakıncalı olan bir diğer madde ise uçucu organik bileşiklerdir. Ürün ambalajında VOC olarak geçebilen bu bileşikler, solunum yoluyla vücuda girebilmekte ve akciğer, kan hücreleri, sinir sistemi, kemik iliği ve böbreklerde toksik etkilere, çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.

Kırtasiye Ürünlerinde Solvent Olmamalı

Endüstride yaygın olarak kendine yer bulan solvent, tehlikeli atık kategorisinde yer alan bir kimyasaldır. Özellikle boya, yapıştırıcı, mürekkep, plastik ve metal eşya üretiminde kullanılabildiği gibi böcek ilacı imalatında da solvent sıkça kullanılmaktadır. Solvent bulaşmış ellerle yenilen yemek ya da doğrudan solvent bulaşmış yiyeceklerin tüketilmesi sindirim yolu rahatsızlıklarına neden olur. Deri tarafından kolaylıkla emilen solvent alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Çocuklarınızın Yaşına Uygun Ürünler Tercih Edin

Kırtasiye ürünleri denince ilk akla gelenler defter, kalem, silgi gibi malzemeler olsa da sadece okul çağındaki çocuklar değil, okul öncesi eğitimi verilen merkezlerde ve oyun evlerinde kalem silgi yanında farklı kırtasiye ürünleri de kullanılmaktadır. Okul öncesi dönemindeki küçük yaştaki çocuklar kullandıkları her malzemeyi çiğneme eğiliminde bulunabileceği için bu kırtasiye malzemelerinin yutma ve yeme gibi risklere karşı sindirim yoluyla dışarı atılabilmesi ve kimyasal olarak hiçbir zararlı madde içermemesi gerekir. Makaslar, küt uçlu makaslar tercih edilmeli. Sağ el sol ele yatkın, stoplu makaslar olmalı.Yapıştırıcılar, solvent içermemesi gerekiyor.

Yuva, anaokulu, oyun evi gibi yerlerde kullanılacak kırtasiye malzemeleri şu şekilde olmalıdır:

  • Stop özellikli ve küt uçlu makaslar
  • Çabuk kurumayan oyun hamurları
  • El işi kağıtları, sulu ve kuru boyalar azo boyar madde içermemeli
  • Solvent içermeyen yapıştırıcılar ve sulu boyalar
  • Sağlam kıl yapısına sahip sulu boya fırçaları
  • Yumuşak uçlu ve solvent içermeyen kuru boyalar

Çocuğunuz hangi yaşta olursa olsun kullandığı kırtasiye ürünleri mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı ve TSE, CE, İSO belgeli olmalıdır. Ürün üzerinde sağlık ve kalite güvencesi mutlaka belirtilmiş olmalıdır. Çocuğunuzun bu yıl kullanacağı azo boyar madde içermeyen, sağlıklı malzemeden üretilmiş tüm kırtasiye ürünlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

CarrefourSA İle Çocuklar Güvende

CarrefourSA çocukların sağlığını korumak için onların tüm kırtasiye ihtiyaçlarını özel olarak test ettiriyor. Türkiye’nin en büyük kırtasiye marketi CarrefourSA, yeni başlayacak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesinde öğrencilerle aileler için okul alışverişinde akredite laboratuvarlar tarafından test edilip Ege Üniversitesi tarafından onaylanan kaliteli ve güvenli kırtasiye ürünlerini, en uygun fiyatlarla sizlere sunuyor.

Ailenizin sağlığı için merak ettiğiniz tüm soruların cevapları, güzellik ve bakım tüyoları, nefis yemek tarifleri, dekorasyonda son trendler ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print