Çocuğunuzun Okul Çantasında Olması Gereken Hijyen Ürünleri

Koronavirüs ile mücadeleye devam ettiğimiz şu günlerde okula başlayacak olan öğrencilerin çantasında bulundurması gereken hijyen ürünlerine gelin birlikte göz atalım.

Okula dönüş, bu yılki öğretim dönemi için herkes açısından farklı bir anlama sahip. Bir süre çevrimiçi ders alan, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından ayrı kalan çocuklar, okula dönüş için hazırlıklara başladı. Bu zorlu süreçte çocuklarımızın okul derslerinde başarılı olmaları, güven kazanmaları ve pandemi dönemini en iyi şekilde atlatmaları için dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar söz konusu.

Bunlardan en önemlisi de hijyen… Çocuğunuz, gün içinde okulda uzun bir zaman harcayacak ve bu sürede hijyen kurallarına uyması gerekiyor. İhtiyaç duyduğu tüm materyaller yanında olduktan sonra hijyen kurallarına uymak ve sağlıklı bir eğitim süreci geçirmek kolaylaşacak. Peki, çocuğunuzun okul çantasında mutlaka bulunması gereken hijyen ürünleri neler? Gelin listeye birlikte göz atalım!

Çocuğunuzun kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi, sağlıklı kalmasına, hastalıklara yakalanma riskinin azalmasına ve daha iyi öz farkındalık edinmesine yardımcı olur. Bu alışkanlıkların bir rutin olduğunu öğrenen çocuk, okulda da aynı işlemleri uygular.

El Hijyeni İçin Gereken Malzemeler

Öncelikle çocuklar yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra ellerini en az 20 saniye yıkaması gerektiğini alışkanlık haline getirmeli. Keza arkadaşlarıyla oyun oynayan çocuğun da aynı şekilde ellerini yıkaması gerekir. Bunun için okulda sabun ve su olmasına karşın siz her ihtimale karşı çocuğunuzun çantasına küçük bir sabun veya antiseptik jel bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Öksürme ve hapşırma sırasında her zaman bir mendile ihtiyaç duyulur. Ağzını mendille kapatan ya da ellerini yüzünü ıslak bir mendil ile silen çocuk, mikropları çevresindekilere ulaştırmaz. El dezenfektanı ve kolonya ise bakterileri arındırmaya yardımcı olur. Koronavirüs sonrasında el hijyeninin önemi daha da arttığı için aşağıdaki ürünler çocuğunuzun çantasında mutlaka olmalı:

· Sabun
· Antiseptik Islak mendil
· El dezenfektanı
· Kuru mendil
· Çocuk kolonyası

Yüz Koruma İçin Gereken Malzemeler

Normal şartlarda yüz koruyucu siperlik ve maske kullanımı, okula giden çocuklar için gerekli değildi. Okulların açıldığı zaman bu konuda yetkili mercilerin alacağa karar bağlı kalınarak bu konuda alınabilecek önlemler arasından en önemli tedbirin coronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla çocuğunuzun maske takması olacaktır.

Bu yüzden okul çantasında en az iki adet koruyucu maske ve bir adet koruyucu siperliğin olması, zorunlu olduğu süreçte çocuğunuzun sağlığını koruyacaktır. Bu iki ürünü çocuğunuzun çantasından eksik etmemelisiniz:

Unutmayın!

· Kötü kişisel hijyen, çocuklarınızın sağlığını ciddi yönde etkiler. Hijyen kurallarına uymak, daha az hastalık ve daha iyi sağlıkla doğrudan bağlantılı.
· Hijyen alışkanlığı olmayan çocuğun vücut kokusu kötüleşir. Bu durum hem kendisini hem de çevresindekileri rahatsız edebilir.
· Ellerini sık olarak yıkamayan çocuk, mikropları ve bakterileri ağzına ya da gözlerine aktarabilir. Tüm bunlar birçok hastalığı tetikler.

Çocuğunuz okul ihtiyaçları için gerekli olan pek çok kırtasiye ve hijyen ürünlerini CarrefourSA marktelerinde bulabilirsiniz.

image_print