Çocuğunuzun Okula Dönüş Motivasyonu İçin Tavsiyeler

Okul başladığında çocuğunuzun okula gitmek, ders çalışmak, ödev yapmak, sınavlara hazırlanmak konusunda stres yaşamasını istemiyorsanız, çocuğunuzun okula dönüş motivasyonunu artıracak püf noktalarımız blog yazımızda.

Okullar açılmadan önce çocuğunuzun okula motivasyonu için bir şeyler yapmanız gerekebilir. Çünkü ders zili çaldığında çocuklar; yeni sıra arkadaşım kim olacak? İstediğim sırada oturabilecek miyim? Sabah erken kalkmam gerekecek mi? İstediğim defterleri, kalemleri, okul çantasını alabilecek miyim? gibi daha birçok konuda stres yaşabilir, mutsuz bir şekilde okula başlayabilir ve okula uyum konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu durumda okula hazırlık alışverişinin birlikte yapılması, çalışma masası ve ortamının ailece hazırlanması çocuğun okula motivasyonunu artırabilmektedir. Eğer çocuğunuz açık bir şekilde okula gitmek istemediğini söylüyor ve aksi davranışlar sergiliyorsa, onu aşağıdaki yöntemlerle okul fikrine alıştırabilirsiniz:

 • Yaz boyunca görüşemediği arkadaşları ile görüşeceğini söyleyin.
 • Yeni arkadaşlar edineceğini söyleyin ve okul başlamadan önce yakınlarınızın çocuklarıyla iletişim kurmasını sağlayın.
 • Baskıcı bir ses tonu kullanmayın, sevginizi gösterin.
 • Okul alışverişini birlikte yapın.

Okul heyecanı yaşayan çocuklar ve kırtasiye malzemelerini yenilemek isteyen öğrenciler için püf noktalarımızı Okul Alışverişinin Zamanı Geldi blog yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun çalışma odası nasıl olmalı?

Çocuğunuzun çalışma odası sizin isteğinize göre değil, çocuğunuzun beğenisine uygun olacak şekilde dizayn edilmelidir. Eğer çalışma odası ve çalışma masasının düzeni konularında onu özgür bırakırsanız, çocuğunuzun ders çalışma isteği artacaktır. Örneğin; kitaplarını, defterlerini, kalemliğini istediği gibi yerleştirmezine izin verebilirsiniz. Eğer, masa üzerine dikkatini dağıtabilecek aksesuarlar koymak istiyorsa, bu aksesuarları bir kutuya koyup, sırasıyla masasında yer verebileceğini söyleyebilirsiniz. Çalışma odasının dizaynı konusunda şunlara dikkat etmenizi öneririz:

 • Çalışma masasını kalorifer yanına koymayın. Aşırı sıcak çocuğunuzun ders çalışırken dikkatini dağıtabilir.
 • Çalışma masasının altında parke ya da taş zemin varsa küçük bir halı koyarak, çocuğunuzun ayaklarını soğuktan koruyabilirsiniz.
 • Çalışma masasına çocuğunuzun gölgesi düşüyorsa ışık ters geliyor demektir. Masanın yerini değiştirmeniz mümkün değilse, LED ışık yayan bir masa lambası ile bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Çalışma odasında pastel tonlar ve aydınlık renkler kullanın. Karanlık renklerden kaçının.
 • Çocuğunuzun yatağı ile çalışma masası ile mesafe bırakın. Mümkünse çalışma masasına oturduğunda yatağını görmesin.

Çocuk odası mükemmel bir şekilde dizayn edildi, çocuğunuz için konforlu bir çalışma ortamı yaratıldı. Peki ya ev ortamı? Çocuğunuz ders çalışmak için odasına gittiğinde, verimli bir çalışma ortamı yaratmak için evde yüksek sesli film, müzik sesi olmamasına dikkat edin. Ancak tamamen sessiz bir ortam da yaratmayın. Evde sohbet edin, normal bir ses düzeyinde televizyon seyredin, rutin işleri yapın.

Birlikte alışveriş yapın

Çocuğunuzun okul motivasyonu için ailecek okul alışverişine çıkabilirsiniz. Beden eğitimi dersi için yeni eşofman takımı ve spor ayakkabı, kırtasiye malzemeleri, okul üniforması, okul çantası ve beslenme çantası, kalemlik, resim defteri, boya kalemleri, okul ayakkabısı ve kız çocuklar için yeni saç tokalarını ne kadar erken alırsanız çocuğunuz okul hayatına o kadar ilgi duyacaktır. Okul alışverişini kısıtlı bir zamanda yapmaya çalışırsanız ve çocuğunuzun istemediği kırtasiye malzemelerini alırsanız okul hayatına olan ilgisi azalacaktır.

Okul alışverişini birlikte yapmak, okula başlayacak bir çocuğunuzun okulu sevmesi, yeni çevresi için heyecan duyması ve kendine güveninin artması açısından faydalı olacaktır.

Hedeflerini dinleyin

Çocuğunuz “büyüdüğümde doktor olmak istiyorum, öğretmen olmak istiyorum, astronot olacağım” gibi geleceğe yönelik hayaller kuruyorsa mutlaka dinleyin. Unutmayın ki onun en yakınında siz varsınız ve size güveni tam. Çocuğunuza okul başlamadan önce bu yılki hedeflerini sorabilir, eğitime karşı ilgisini öğrenebilirsiniz. Örneğin;

 • Matematik dersinde hedeflerin neler? Birlikte yeni ders konularına bakmak ister misin?
 • İngilizce çalışırken yardıma ihtiyaç duyuyor musun?
 • Hangi dersleri daha çok seviyorsun?
 • Ders çalışmak istemediğinde neler yapmak istersin?

Bu soruların yanıtları, yıl boyunca çocuğunuzun ders çalışma planı konusunda da size yol gösterecektir. Örneğin; ek bir İngilizce eğitimi almasını sağlayabilir, matematiği seven çocuğunuza eğitimi pekiştiren eğitim setleri satın alabilir, ders çalışmanın dışında hem eğlenceli hem de eğitici aktiviteler düzenleyebilirsiniz.

Okul öncesi ilk hazırlıklar

Okulun ilk haftası her öğrenci için bir “okula uyum” haftasıdır. Bu süreçte eğitimciler hemen derslere ağırlık vermektense, sınıfta tatil anılarını dinler, öğrencileri yakından tanır, eğitim yılının planını yapar ve en önemlisi öğrencilerin birbirleri ile iletişim kurmalarına izin verir. Bu durumda evde çocuğunuza sıkı bir ödev, ders baskısı oluşturmamanız gerekir.

Okulun ilk haftasına hazırlanırken çocuğunuzun okul çantasını birlikte hazırlamanızı öneririz. “Babanın aldığı kalemliğe silgi ve kalemlerini koy” ya da “yeni suluğunu birlikte yıkayalım”, “okulun ilk günü okulda ne yemek istersin, beslenme çantana ne koyalım?” gibi çocukta okula ilgi uyandıracak olumlu ifadelerle süreci eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Okul hazırlıklarında çocuğunuzun kırtasiye malzemelerinin Sağlık Bakanlığı onaylı, TSE, CE ve İSO belgeli olmasına dikkat edin. Okula hazırlık alışverişinde ve eğitim-öğretim yılı boyunca çocuğunuzun ihtiyacı olan kırtasiye ürünlerini CarrefourSA reyonlarında bulabilirsiniz.

image_print