Çocuk Gelişiminde Evcil Hayvan Beslemenin Önemi

“Çocuklu bir evde evcil hayvan olmalı mıdır? Bu evcil hayvan sahibi olan ya da sahiplenmeyi düşünen ebeveynlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri. Eğer çocuğunuzun sorumluluk sahibi, sevecen, dost canlısı olmasını istiyorsanız bir evcil hayvan sahiplenmenin hiçbir sakıncası yok.

Evcil hayvan sorumluluğunun çocuklarda duygusal, sosyal ve fiziksel gelişime de yardımcı olduğu görülmektedir. Ancak, körü körü bir sahiplenme de doğru bir davranış değil. Anne ve babaların; evcil hayvanın çocukla aynı yatağı paylaşmaması, evcil hayvanın sağlık kontrollerinin yapılması gibi önemli sorumlulukları da ellerinde bulundurmaları gerekir.

Evcil hayvan sahiplenmenin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerine göz atmak gerekirse:

Çocuk sorumluluk sahibi olur

Bir hayvanı sevmek, onun mamasını ve suyunu vermek, birlikte oyunlar oynamak çocuğun sorumluluk kazanmasında çok etkilidir. Köpeğin tasmasından tutmak bir çocuğa mutluluk dışında, sorumluluk bilincinin aşılanmasını sağlar. Erken yaşta sorumluluk sahibi olan çocuklar, özgüvenli, düzenli ve güvenilir bir karaktere erişirler. Ancak evcil hayvan sorumluluğunu çocuk bilinçli olarak almalıdır. Zorla ve dayatmayla yaptırılmaya çalışılan bir görev gibi görülmemelidir.

Dil gelişimi ve fiziksel gelişim

Evcil hayvanlar çocukların birçok yönden gelişimlerini destekler. Dil gelişimi ve fiziksel gelişim bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Evcil hayvanı ile paylaştıklarını arkadaşlarıyla paylaşan çocuk, aynı zamanda yaşıtları ile sağlıklı bir iletişim kurabilir. Özellikle geç konuşan çocuklar, evcil hayvanlar sayesinde konuşma becerilerini ve kelime dağarcıklarını ciddi anlamda geliştirirler.

Evcil hayvanı ile birlikte oyunlar oynayan ve koşan çocuğun fiziksel gelişimi de olumlu anlamda etkilenir. Kedi ya da köpek besleyen bir çocuk, sevimli dostuyla birlikte koşar, zıplar, yuvarlanır ve kas gelişiminde ihtiyacı olan tüm egzersizleri yapmış olur. Bu şekilde sosyal hayata da erkenden adapte olur. Ayrıca evcil hayvan sayesinde dışarı çıkan çocuk temiz hava alır ve dışa dönük, çevresine meraklı, doğayı seven bir karaktere sahip olur.

Zihinsel gelişim

Evcil hayvan sorumluluğu çocukların zihinsel gelişiminin desteklenmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Hayvanın davranışlarını izleyen çocuk algılama, merak etme, keşfetme ve problem çözme konularında becerilerini geliştirir. Zamanını evcil hayvanı ile geçiren çocuklar, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojilerden de uzak kalır. Böylece çevresiyle ilgilenen sorumluluk sahibi bir birey olur.

Evcil hayvan olan bir evde ebeveynler nelere dikkat etmeli?

Evcil hayvan sorumluluğunun tamamen çocukta olması doğru değildir. Veteriner kontrolü, aşı takibi gibi önemli konularda sorumluluk ebeveynlerde olmalıdır. Bunun yanında;

  • Köpeği gezintiye ebeveynler çıkarmalı, ancak çocuk da bu sorumluluğu anne ve babasıyla birlikte paylaşmalıdır.
  • Kedi ve köpek yatağı, kuş ve hamster kafesi çocuğun odasında olmamalıdır.
  • Çocuk evcil hayvan ile aynı yatağı paylaşmamalıdır.
  • Kedi ve ile çocuk oyuncakları ayrı tutulmalıdır.

Evcil hayvanı ile sevgi dolu bir arkadaşlık kuran çocuklar; çevrelerindeki insanlara ve sokakta yaşayan hayvanlara karşı saygılı olur. Evcil hayvan sahibi çocuklar arkadaşlık kurmada zorluk yaşamaz, paylaşımcı ve anlayışlı olur. Eğer çocuklu evinizde tüylü bir arkadaş sahiplenme konusunda tereddütler yaşıyorsanız, olumsuz düşünceleri bir kenara atabilirsiniz. Çünkü hayvanlar çocukların en iyi arkadaşıdır ve onlara zarar vermez.

Sahipleneceğiniz evcil hayvanın tüm malzemeleri CarrefourSA mağazalarında ve web sitesinde bulabilirsiniz.

image_print