Çocuk Odasında Doğru Işık Seçimi Nasıl Olmalı?

Çocuk odaları uyuma, ders çalışma, oyun oynama gibi faaliyetlerin bir arada yapıldığı mekanlardır. Hal böyle olunca aydınlatma ürünlerinde farklı ışık renkleri tercih edilebiliyor. Bu çeşitlilikte çocuğun göz sağlığı için doğru ışık seçimi oldukça önemlidir.

Bir çocuk odasında gece lambası, masa lambası, avize gibi birbirinden farklı aydınlatma ürünleri kullanılır. Sadece avize kullanımının yanında aplik gibi dekoratif aydınlatma ürünlerinin kullanımına da yer vermek doğru bir aydınlatma elde edilmesini sağlar. Kullanılan ışıkların göz yormaması için tasarruflu LED lambalar tercih edilmelidir.

Avize ve ışık seçimi

Çocuk odasındaki avize küçük boyutlu olmalıdır. Avizenin fazla girintisinin olmaması ve malzemenin kolay temizlenebilir olması avize seçiminde önemlidir. Çocuk odasında avize ışığının çok parlak olmayan gün ışığı renginde olmalıdır. Aydınlatmanın çok yüksek ya da çok düşük bir güçte olmaması gerekir. Odanın doğru bir şekilde aydınlatılmasında lambader, aplik ya da abajur gibi dekoratif aydınlatma ürünlerinden yararlanılabilir.

Avizede gün ışığı rengin kullanılmasının nedeni, renkleri daha net gösterebilmesidir. Özellikle çocuk odalarında, renklerin doğru algılanması için gün ışığı ampul kullanımı önemlidir. Klasik ampullerde bu rengi bulmak mümkün değilken, LED ampullerde bulabilirsiniz.

Dekoratif aydınlatma ürünleri

Çocuk odası için dekoratif aydınlatma ürünleri seçerken çocuğunuzun yaşını, oda büyüklüğünü ve aktivitelerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer çocuğunuzun yaşı küçükse ya da oda küçükse lambader ve abajur gibi aydınlatmaları devrilme tehlikesine karşı tercih etmeyin. Bu ürünler mekanı daraltabileceği için aplikler daha kullanışlı olacaktır.

Çocuk odasındaki aplik, abajur ya da lambaderde kullanılan ışık rengi sıcak bir renk
olmalıdır. Bu ışık rengi, sıcak bir ortam yaratır ve çocukları güvende hissettirir.
Masa lambası seçimi

Ders çalışan bir çocuğunuz varsa, masa lambası kullanabilirsiniz. Masa lambası karanlık bir ortamı aydınlatmak için değil, daha iyi bir okuma yapılabilmesi için tercih edilir. Işığın yetersiz olduğu bir ortamda gözler çabuk yorulur. Tavan aydınlatması ve masa lambasının bir arada kullanılması ve lamba ışığının çocuğunuzun sol ya da sağ arka yanından çalışma alanına düşmelidir.

Masa lambası ışığının göz yormaması için tasarruflu LED ampuller kullanılmalıdır. LED ışık çalışma alanında dengeli bir aydınlatma sağlar ve kaliteli bir okumada etkilidir. Günümüzde birçok okuma lambasında LED ışık teknolojisi kullanılmasının nedeni göz yormamasıdır. LED lambalar ısınmaz ve çocuğunuza rahatsızlık vermez.

Floresan gibi titreşim yapan aydınlatma çeşidi çocuğunuzun ilgisini dağıtabilir. LED lambalar ise titreşim yapmaz ve konsantrasyon dağınıklığına neden olmaz.

Aydınlatma ürünlerinin bir arada kullanımı

Tavan aydınlatması, oyun oynarken ve çalışma masasında ders çalışırken açık olmalıdır. Masa lambası ders çalışırken tek başına yeterli değildir. Karanlık bir odada sadece masanın aydınlık olması, çocuğunuzun gözlerini yorar ve dersine odaklanamamasına neden olur.

Masa lambası açık konumdayken diğer dekoratif aydınlatmaların açık kalmaması gerekir. Farklı ışık renklerinin bir arada kullanımı çocuklarda konsantrasyon dağınıklığına neden olur.

Gece lambası seçimi

Çocuklar, gece uykudan kalkarak tuvalete gitmek isteyebilir ya da karanlıkta uyumak istemeyebilirler. Uyandıklarında güvende yürüyebilmeleri için gece lambası kullanılmalıdır.

Gece lambası ışığının çocuğunuzun doğrudan gözüne gelmemesi, ortamda görüş sağlayacak aydınlığı sağlaması yeterlidir. Gece lambasının ışığı kırmızı ya da kırmızıya yakın bir renkte olmalıdır.

Çocuk odasında gece lambası kullanmak istemiyorsanız, oda kapısına yakın bir konumda koridor üzerinde de aydınlatma yapılabilir. Gece boyunca açık kalacak gece lambasında tasarruflu LED lambalar tercih edilebilir.

Çocuk odalarında bu uyarıları dikkate alın

Çocuk odasında kullanılan ampuller tasarruflu LED ampullerden seçilmesinin en büyük avantajı, bu lambaların kullanıldığı süre boyunca ısınmamaları ve göz yormamasıdır. Isınan ampuller çocuk odasındaki mobilyalarda renk değişikliklerine neden olur.

Işık, bebeklerin ilgisini çeker. Özellikle bebek ve çocuk odalarında düşük yoğunlukta ışık yayan LED ampul kullanımı göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Isınan klasik ampuller ortamın da ısısında değişikliklere neden olur ve düzensiz ısı değişikliği çocuk odalarında istenen bir durum değildir.

Çocuk odaları için aydınlatma önerileri

 • Büyük odalarda çoklu avizeler kullanmak, çocukların merak duygularını canlı tutar.
 • Küçük odalarda küçük bir avize ya da aplik tercih edilebilir.
 • Çocuk odalarında spot ışık kullanımı uygun değildir. Spot ışıklar küçük bir noktadan ışık yaydığı için çocukta konsantrasyon dağınıklığına neden olabilir.
 • Lambader ya da abajur kullanılıyorsa, lamba kablolarının oda geneline yayılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Prizler çocukların ulaşamayacağı yükseklikte yer almalıdır.
 • Bebekler ve küçük çocuklar kabloları ısırabilir ya da takılıp düşebilirler. Kablolar, kablo kanalları ile ortadan kaldırılabilir.
 • Çocuk odasındaki ve tüm evdeki prizler çocuk korumalı ürünler olmalıdır.
 • Lambaderlerin devrilerek düşme riski daha fazladır. Küçük çocukların odasında berjer arkasında ya da kısa bir dolabın arkasında kullanılabilir, zemine sabitlenebilir.
 • Çocuk odası duvarlarında koyu renk tercih edilmemelidir. Kullanılan ışık rengi ve ampul ne kadar kaliteli olursa olsun koyu renk ışığı emer ve ortam karanlık görünür.
 • Çocuk, odasında bilgisayar kullanılıyorsa tavan aydınlatması da açık bırakılmalıdır. Genel aydınlatma tam açık olmasa da dimmer bağlantı ile yarı yarıya kısılarak kullanılmalıdır.
 • Çocuk odasında gece lambası takılacak uygun yükseklikte bir priz yoksa, tavan aydınlatmasında dimmer bağlantı ile ışığın gerektiğinde kısılması sağlanabilir.

Çocuğunuzun renkleri doğru algılayabilmesi, dikkat eksikliği yaşamaması ama en önemlisi göz sağlığı için tasarruflu LED lambalar kullanmanızda fayda var. Onun odası için en doğru ışık rengi yayan ve aydınlatma ürünleri ile uyumlu lamba çeşitlerini Philips Essential serisinde bulabilirsiniz. Philips Essential tasarruflu LED lamba ürünlerine CarrefourSA hipermarketlerinden ulaşabilirsiniz.

Yatak odalarında aydınlatma önerileri, mutfağınız için dekorasyonda aydınlatma trendleri, evinize şıklık katacak aydınlatma ürünleri için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print