Çocuklara Kahvaltıyı Sevdirmenin Püf Noktaları

Kahvaltı günün en önemli öğünü ve bir kahvaltı tabağı, günü enerjik geçirmek için zenginleştirilmeli. Peki, kahvaltı yapmayı sevmeyen ya da kahvaltıda en faydalı besinleri reddeden çocuklara bu öğün nasıl sevdirilebilir?

Kahvaltı güne sağlıklı ve enerjik bir şekilde başlamak için atlanmaması gereken en önemli öğünlerden biri. Kahvaltı menüsü; özellikle büyüme çağındaki çocuklar için meyve, sebze ve kahvaltılıklarla hazırlanmış olmalı, besinler çocuğun ilgisini çekebilecek şekilde tabaktaki yerini almalı. Bu anlamda eğlenceli tabaklar, kahvaltıyı sevdirmek için en iyi yollardan biri.

Sömestr ve hafta sonu gibi ara tatiller çocuklara faydalı alışkanlıklar kazandırmak için bir fırsattır. Aşağıdaki önerilerimizle tatil günlerinde çocuklarınız için lezzetli ve eğlenceli kahvaltı tabakları hazırlayabilirsiniz.

Çocuklar kahvaltıyı neden sevmez?

Sabah olduğunda iştahsızlık yaşayan, kahvaltı masasına hemen gelmek istemeyen çocukları yemek yemeye zorlamak doğru bir davranış değildir. Çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırmak için öncelikle neyi sevip sevmediğini, neden kahvaltı yapmayı sevmediğini bilmeniz gerekir. Sonrasında kahvaltı menüsünü ilgi çekici hale getirmeye başlayabilirsiniz.

Çocuklar uyandıklarında iştahsız olabilirler ve açlık hissetmeleri zaman alabilir. Eğer sizin çocuğunuz kahvaltıda çok az besinle karnını doyuruyor ve kahvaltıdan 1 saat içinde acıkıyorsa uyandığında iştahsız demektir. İştahlı bir şekilde kahvaltı yapması için onun uyanır uyanmaz kahvaltı sofrasında tabağını bitirmesini beklemeyin. Onu kahvaltıdan en az 30 dakika önce uyandırın, o günün planlamasını yapmasını isteyin. Geçen zaman diliminde ise siz de kahvaltıyı hazırlayın.

Öneri: Çocuklar, sıradan bir şekilde doğranmış çiğ sebze ve meyvelerle barışık değildir. Onlar için resim tablosunu andıran bir kahvaltı tabağı daha ilgi çekici ve iştah kabartıcıdır.

Masada özel renk ve desenleri kullanın

Sizce bir çocuk sütünü su bardağında mı, yoksa neşeli bir kupada mı içmeyi tercih eder? Tabii ki sadece ona ait, kendi seçtiği eğlenceli desenlere sahip bir bardakla süt içmek onun için daha keyiflidir. Üstelik buna benzer tabak, çatal, peçete seçimleri de iştahın artmasında en önemli etkenlerdir. Bir peçetenin nasıl bir etkisi olabilir? demeyin. Farklı desenlerde, sevdiği çizgi film kahramanları ile renklenmiş bir peçete ile ağzını silmek için öncelikle tabağındaki omletten yemesi, sütünden içmesi gerekir. Kahvaltıya teşvik için kahvaltılıkları hazırlamadan önce tabak, bardak, çatal ve peçeteyi özenli bir şekilde masaya yerleştirirseniz çocuğunuzda heyecan ve merak uyandırırsınız.

Sunumlarda hayal gücünüzü kullanın

Renkli sunumlar, tablo gibi tabaklar, eğlenceli figürler haline getirilmiş sebzeler ve peynirler her zaman için çocukların ilgisini çeker. İşte çocuğunuzun tabağında uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

  • Peynirli omleti herkes yapar ama herkes peynirli omleti kurabiye kalıbıyla kesmez.
  • Maydanozu her çocuk yemez ama ev şekli verilmiş reçelli ekmeğin yanında maydanoz ağacını yeme ihtimalleri daha yüksektir.
  • Her çocuk domates yemeyi sevmeyebilir ama tek lokmalık çeri domatesler maydanoz sapları ile dev bir balon öbeğine dönüştüğünde cazip hale gelebilir.
  • Zeytin, ikiye bölünmüş domates dilimi ve damla çikolata ile kahvaltı tabağına bir uğur böceği kondurabilirsiniz. Damla çikolataları kırmızı kanatların üzerindeki benekler olarak hayal edin ve zeytin de uğur böceğinin başı olsun.
  • Her anne çocuğunun haşlanmış yumurtayı kaşık kaşık yediğini hayal eder. Oysa haşlanmış yumurta ikiye bölündüğünde sevimli bir tavşan olabilir. İncecik kesilmiş havuç dilimleri de tavşanın kahvaltı menüsü olarak tabaktaki yerini alabilir. Yumurtayı ikiye bölün. Yarısı tavşanın başı olsun, diğer yarısı da 2 parça tavşan kulağı… Tavşanın gözleri küçük siyah zeytinler, dişleri de 2 minik beyaz peynir.
  • Havuç belki de çocukların en sevmediği sebze. Kahvaltı tabağında peynir sürülmüş kare sandviç ekmeğinin çatısındaki kiremitleri yarım ay şeklinde kesilmiş havuç dilimleri ile tamamlayabilirsiniz.
  • Çocuklar için zeytin çekirdeklerini ayırmak zor olabilir. Çekirdeklerinden ayrılmış siyah ve yeşil zeytinleri ikiye böldükten sonra haşlanmış yumurta etrafına dizebilir, salatalık dilimini de çiçeğinizin sapı olarak tabağa yerleştirebilirsiniz.
  • Kahvaltı tabağının bir köşesine nar taneleri ve ikiye bölünmüş üzüm tanesiyle kedi patileri yapabilirsiniz.
  • Dağıtmadan iki yumurta ile pişirdiğiniz omlet, bir hayvan ya da insan yüzü olmak için idealdir. Maydanoz saçlı, kırmızı biber dudaklı, havuç burunlu bir insan mı yoksa havuç kulaklı, peynir dişli, zeytin burunlu bir tavşan mı yapmak istediğinize siz karar verin.

Çocuklara kahvaltıyı sevdirmek için yukarıda size önerdiğimiz eğlenceli kahvaltı tabaklarını hayal gücünüzü kullanarak zenginleştirebilirsiniz. Ancak bu tabakları mutlaka besin değerleri yüksek yiyeceklerle hazırlamalı, çocuğunuzda gün içinde hazımsızlığa neden olacak, midesini rahatsız edecek besinlerden uzak durmalısınız. Yumurta, beyaz peynir, keçi peyniri, lor peyniri, zeytin, domates, maydanoz, havuç, bal, ev yapımı ve organik reçel, tam buğday ekmeği, tahıllı ekmek, portakal suyu, süt, kara üzüm, hurma, elma suyu, ananas bir çocuğun kahvaltı sofrasında bulunması gereken en önemli besinlerdir. Bunlar arasından seçimlerinizi yaparak tatil günlerinde çocuğunuza eğlenceli kahvaltı tabakları hazırlamanızı öneririz. Bu sayede çocuğunuz okula gitmesi gereken günlerde de kahvaltı yapmakta zorluk yaşamayacaktır.

Çocuğunuzun kahvaltısı için sağlıklı ve organik kahvaltılık çeşitlerini, mevsimin en taze sebze ve meyvelerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Minikler için pratik yemek tarifleri, pratik fikirler ve püf noktaları, sağlığınız için öneriler, güzellik ve bakım tüyoları ve daha fazlasını bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print