Çocuklara Tasarruf Öğretmenin 20 Yolu

Çocuklarınıza daha iyi bir gelecek bırakmak için onlara tasarruflu hayatı öğretebilirsiniz. Çocuğunuz sizden öğrendiklerini arkadaşları ile paylaştıkça ne kadar faydalı bir iş yaptığınızı göreceksiniz.

Gelecek için daha iyi bir dünya bırakmak amacıyla tasarruf etmek gerekir. Yaşamın vazgeçilemeyen maddelerinin gelecek nesillere aktarılması için sağlıklı bir şekilde tüketim yapması, ihtiyaçlarını kısmadan ama var olanı mümkün olduğunca ziyan etmeden kullanmayı öğrenmesi tasarrufun temel prensibidir. Doğal kaynakların yıldan yıla azalması, yaşam şartlarına karşılık olarak kazancın zaman zaman yetersiz gelebilmesi günümüzde tasarrufun kişisel ve toplumsal açıdan bir görev haline gelmesinde etkili olmuştur. Bu nedenle de geleceğe daha yaşanır bir dünya bırakmak için tasarruf bilinci oluşturulmalı ve çocuklara bu konuda roller verilmelidir.

Çocuklara tasarruf öğretebilmek için onları sadece sözlü bir eğitimle bilgilendirmek değil, gıda tüketiminde, su ve elektrik kullanımında, alışverişte gözlemleyici ve uygulayıcı olmasına izin verilmelidir. Örneğin; boş yere yanan ışığı kapattırmak, alışverişte ihtiyacı olmayan ürünleri alamayacağını söylemek ve alışveriş sepetini birlikte doldurmak gibi roller çocukta kalıcı bir tasarruf bilincinin oluşmasında en etkili yöntemlerden birkaç tanesidir.

Çocuğunuza tasarrufu öğretmek için aşağıdaki 20 öneri size yol gösterecektir:

 1. Çocuğa; fazla elektrik tüketiminin faturaya yansıyacağını, bunun aile için olumsuz bir davranış olacağını söylemek gerekir. Bunun için boş yere yanan ışıkları kapatması, bilgisayar, tablet, televizyon gibi elektronik eşyalarını belli saat aralıklarında kullanması gerektiği söylenebilir.
 2. Doğal kaynakların yaşam için çok değerli olduğunu öğretmek çocuğu tasarrufa teşvik eder. Su, toprak, hava kirliliğinin ve bilinçsiz tüketimlerin tüm canlıların yaşamındaki olumsuz etkileri çocuklara anlatılmalıdır. Masal kitapları, okuma kitapları, eğitici filmler bu konuda en iyi yol göstericilerdir.
 3. Musluktan damlayan su miktarının, su tasarrufunda önemsenecek derecede olduğu çocuğa öğretilmelidir. Her saniye damlatan su, yılda bir ton su kaybı demektir.
 4. Çocuklar suyla oynamayı severler. Bu nedenle işin ciddiyetini kavramaları için bunun bir oyuncak olmadığı ve su tüketiminde her saniye tasarruf yapılması gerektiği öğretilmelidir. Diş fırçalarken musluğu kapatmak, banyoda boş yere musluğu açık bırakmamak ve bunları sebepleriyle söylemek gerekir.
 5. Bir kaba biriktirdiğiniz suda sebze ve meyveleri yıkadıktan sonra, çocuğunuzdan bu suyla çiçekleri sulamasını isteyebilirsiniz. Çocuğa verilen sorumluluklar, kalıcı tasarruf bilincinde çok etkilidir.
 6. Tasarrufun bir diğer konusu kağıt tüketimidir. Kağıtların birkaç satırla doldurulduktan sonra çöpe atılmaması gerektiği, kalan boşlukların mümkün olduğunca doldurulması gerektiği çocuğa söylenmelidir. Bunun, ağaçları korumanın bir yolu olduğu çocuğa öğretilmelidir.
 7. Tabağa fazla yemek almanın gıda tüketiminde tasarruf olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Çok yemek yerine, yiyebileceği kadar yemeği tabağına aldıktan sonra, istediğinde birkaç kaşık daha alabileceği söylenmelidir.
 8. Ekmeğin gerektiği kadar alınması gerektiği çocuğa söylenmelidir. Eğer evde fazla ekmek varsa, bunlarla köfte içi, ekmek tatlısı, yumurtalı ekmek gibi denemeler yapabilirsiniz ve bu sırada mutfakta çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz.
 9. Çocukla birlikte alışverişe gitmek tasarruf öğretmenin en güzel yollarından biridir. Market alışverişinden önce ihtiyacınız kadarını alacağınızı ve alışveriş sırasında hangi ürünü neden aldığınızı çocuğunuza söyleyebilirsiniz. Örneğin; “bu indirimli ve hediyeli ürünü alıyorum çünkü bunları ailece kullanıyoruz ve ihtiyacımız var” gibi.
 10. Okula giden çocuklara haftalık harçlık vererek, parasını nerede ve ne şekilde kullanacağı öğretilebilir. Çocuk deneyerek ve öğrenerek 5 gün içinde parasını nasıl kullanacağını keşfedecektir.
 11. Çocuğunuz okul çağında ise para alıp vermek ve ticaret ilişkilerini öğrenmek için hazır demektir. Monopoly gibi kutu oyunları, evdeki eşyalarla oluşturulmuş market oyunları para ve alışveriş ilişkisini öğrenmesinde oldukça etkilidir.
 12. Çocuğunuza, birlikte bir kumbara alarak haftalık harçlığından kalan paraları bu kumbarada biriktirebileceğini söyleyebilirsiniz. Biriken para ile ona istediği bir eşya ya da oyuncağı alabileceğini bilmesi, onu para biriktirmeye ve tasarruf etmeye teşvik eder.
 13. 10’lu yaşları geçen çocuğunuzu alışverişe gönderebilirsiniz. Bir tişört ya da ihtiyacı olan kırtasiye malzemesini 12-13 yaşlarında çocuğunuz tek başına alabilir, böylece piyasadaki fiyatlar ve alım gücü arasında ilişki kurmaya başlayabilir.
 14. Çocuğunuzla birlikte market alışverişine gittiğinizde, markalar, ürün ağırlıkları arasında tercih yapmasını isteyebilirsiniz ve seçimleri doğruysa onu bir aferin ile ödüllendirebilir, yanlışsa, neden yanlış olduğunu söyleyerek, doğru seçime yönlendiren bir açıklama yapabilirsiniz.
 15. Çocuklar tasarrufu öğrenirken oluşturulması gereken düşünce şekli “buna ihtiyacımız yok, bunu yaparsak boşuna para harcamış oluruz önemli şeyleri alamayız”dır. Çocuğa sadece “paramız yok” demek doğru bir davranış değildir.
 16. Tasarruf bilincinin oluşmasında tutarlı davranışlar göstermeniz gerekir. 1 paket yerine 3 paket çay almak, ihtiyaçtan fazlası kadar sebze meyve almak ve bunları tüketemeyerek çöpe atmak tasarruf eğitiminizin uçup gitmesine neden olabilir. Aile bireyleri tasarruf konusunda kararlı olmalıdır.
 17. Geri dönüşüm bilincinin çocuklara aşılanması gerekir. Bunun için, atık kağıtlar, atık piller, atık plastik malzemeler ayrı ayrı biriktirilerek ve bu konuda çocuğunuzun da yardımını alarak geri dönüşüm kutularını kullanabilirsiniz.
 18. Alışverişe çıkmadan önce çocuğunuzdan evin ihtiyacı olan malzemeleri yazmasını ve alışveriş dönüşü aldıklarınızı yerleştirmesini isteyebilirsiniz.
 19. İşe neden gittiğinizi, aileniz için para kazanmanız gerektiğini, paranın sınırsız olmadığını çocuğunuz bilmelidir. Her istediğinin alınmasını isteyen, “istiyorum” ifadesini sıkça kullanan çocuklara para kazanma zorunluluğunuzu mutlaka anlatmalısınız.
 20. Tüm bunları yaparken eğitimi birkaç güne sıkıştırmak değil, geniş bir zaman dilimine yaymak ve tekrarlamak, tasarruf bilincinin kalıcı olmasında daha etkili olacaktır.

Çocuklarınızda bilinçli harcama sorumluluğunun olması için tasarruf konusunda öğretici rol üstlenmeniz gerekir. Bu süreçte söylediklerinizle yaptıklarınızın örtüşmesi, uygulamada rol model olduğunuz için önemlidir. Birlikte alışveriş yapmak, damlatan muslukları birlikte belirlemek, evde biriktirdiğiniz atıkları ayrıştırarak geri dönüşüm kutularına birlikte gitmek gibi eylemleri çocuğunuzla birlikte yapmanız eğitiminizin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Birlikte yapacağınız tasarruflu alışverişin adresini doğru seçmeniz de önemli bir yer tutmaktadır. Eğer evinize tasarruf lazımsa CarrefourSA’ya uğrayabilir, en hesaplı alışverişinizi çocuğunuzla birlikte CarrefourSA’da yapabilirsiniz.

Evinizin ihtiyacı olan tasarrufun püf noktaları ve pratik fikirleri sitemizden takip etmeye devam edin.

image_print