Çocuklarla Tatil Aktiviteleri

Okullarda tatil zili çaldığında çocuklarınızla doyasıya zaman geçirmeniz için önünüzde dolu dolu 3 ay var. Peki bu tatil günlerinde çocuğunuz ders çalışmalı mı, neler yapmalı?

Yoğun bir okul programını geride bırakan çocuklarınız bir üst sınıfa geçti ve eğlenceli bir tatili hak ettiler. Bu süreçte çocuklar için bol bol oyun oynamak ve çizgi film izlemek, bilgisayar ve tablet ile vakit geçirmek, geç saatlerde yatmak onlara tatilde olduklarını hissettirir. Oysa siz onların, yıl boyunca öğrendiklerini unutmamaları için ders tekrarı yapmalarını, kitap okuyarak okuma ve anlama becerilerini geliştirmelerini istersiniz. Sizin beklentileriniz ders yoğunluklu ve oyun molalarıyla programlanmış bir tatil; çocuğunuz istekleri ise oyun ağırlıklı ve programsız bir tatildir.

Peki yaz tatilinde çocuğunuz ders çalışmalı mı? Doğru bir tatil planlaması nasıl olmalı? Yaz tatilinde çocuklar ne sıklıkta oyun oynamalı ve ders çalışmalı? İşte hem sizin hem de çocuklarınızın isteklerini karşılayacak ideal tatil programı için ipuçları…

Çocuklar tatilde ders çalışmalı mı?

Tatil döneminde çocukların eğitim sürecinden kopmamaları gerekir. Bu nedenle de dönem içinde çocuğun en çok zorlandığı konularda ders tekrarları mutlaka yapılmalıdır. Kitap okuma saatleri düzenlenerek, özellikle okula yeni başlayan çocukların okuma becerileri desteklenmelidir. Yaz tatilinde çocuğunuzun ders çalışması için şunları yapmanızı öneririz:

 • Tatil başlar başlamaz çocuğunuzdan ders çalışmasını beklemeyin. Defter ve kitapları ayırarak birlikte tatil döneminin ders planını çıkarabilirsiniz. Planı kendisi yaptığı için uygulama konusunda da isteksiz davranmayacaktır.
 • Düzenleyeceğiniz kitap okuma saatlerine tüm aile üyelerinin katılmasını sağlayın. Çocuğunuz odasında kitap okurken, salonda televizyon izlemeyin. Bu, çocuğunuzun kitap okuma konusunda isteksiz davranmasına ve size karşı güvensizlik duymasına neden olur.
 • Ders çalışma konusunda zorlayıcı olmayın. Oyunlarla ders çalışma yöntemlerini deneyebilirsiniz.
 • Çocuğunuz “ders çalışmak istemiyorum” diyorsa, sinirlenmek ve zorlayıcı ikna etme yöntemlerini denemek yerine çocuğunuzu gözlemleyin ve ilgi alanlarına yönelik kaynaklar temin edin.
 • Çocuğunuz “ders çalışmak istemiyorum” diyorsa, yeni öğrendiğiniz ve çocuğunuzun ilgisini çekecek bilgileri onunla paylaşabilirsiniz. Örneğin; doğa, geri dönüşüm, tasarruf, yemek hazırlığı gibi konularda eğitici aktiviteler düzenleyebilirsiniz.

Yaz tatilinde çocuklar ne sıklıkta oyun oynamalı?

Çocuğunuzun okulu tatil olduğunda ondan ders çalışmak gibi yıl boyunca yaptığı şeyleri yaz tatilinde tekrar yapmasını beklemeniz yanlış olur. Çocuğunuz yaz tatilinde ders tekrarı yaparken; oyunlarla enerjisini atmalı, ailesiyle vakit geçirmeli, spor yapmalı, kitap okumalı, gezilere gitmeli ve çevresini keşfetmeli. Çocuğunuzla evde eğlenceli aktiviteler yaparak vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Çocuğunuz karar versin

Çocuğunuza yaz tatilinde biraz özgürlük tanıyın ve bırakın yapmak istediği şeyleri yapsın. Eğer yapmasını istemediğiniz şeyler üzerinde ısrarcı davranıyorsa, ona hataları olabileceğini mutlaka hatırlatın. Çocuğunuza hayatıyla ilgili kararlar almasına izin vererek sorumluluk sahibi olmasında önemli bir adım atmış olursunuz. Bu adımı atarken şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuza tatilini nasıl geçirmek istediğini sorun. Tatil planının sadece oyun ve eğlence üzerine kurgulandığını düşünüyorsanız, ona “okul zamanı geldiğinde ne yapacaksın?
 • Öğretmenin sana kızabilir” gibi uyarıcı ifadeler kullanın.
  İstediği saatte uyumasına izin verin.
 • Mutfakta size yardım etmesini isteyin. Böylece ev hayatındaki sorumluluklarını öğrenmiş olur.
 • Çocuğunuz devamlı bilgisayar, televizyon, tablet ile ilgileniyorsa bunları aile etkinliğine dönüştürmeyi deneyin. Örneğin; birlikte televizyon izlerken birden oyun oynamaya karar verin.

Çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar isteklerini nasıl kontrol altına alacaksınız?

Çocuklara göre televizyon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletler vakit geçirilecek en ideal araçlardır. Ancak her ne kadar eğitici yayınları takip etseler de bu tür teknolojik cihazlar uzun süre kullanıldığında çocukların iletişim becerisinin zayıflamasına neden olabilmekte, sorumlulukların yerine getirilmemesi, çevreye duyarsızlık gibi önemli sorunlar da beraberinde gelebilmektedir. Çizgi filmlerin, bilgisayar oyunlarının büyüsüne kapılan çocukların ilgisini çekebilmeniz için aile ile iş birliği yapmak en doğrusudur. Bunun için çocuğunuzu televizyon ve bilgisayardan uzaklaştırmayı denememenizi, en sevdiği aktivitenin içeriğini değiştirmenizi öneririz. Örneğin; sadece çizgi film izlemesine değil, ilgi duyduğu alanlarda belgeseller izlemesine izlemesine de izin verebilirsiniz. Bazen de ailece izleyebileceğiniz filmler satın alarak evde sinema keyfi yapabilirsiniz.

Arkadaş ve akraba ziyaretlerini ihmal etmeyin

Akraba ve arkadaş ziyaretleri tatil döneminde çocuğunuzla yapabileceğiniz en değerli aktivitelerdir. Çocuğunuz yaşıtı olan kuzenleri ve arkadaşları ile bu ziyaretlerde ders tekrarı yapabilir, üst sınıftaki arkadaşlarından yeni şeyler öğrenebilir, böylece eğlenerek öğrenmenin keyfini sürebilir. Yapacağınız ziyaretler ve evinizde düzenleyeceğiniz arkadaş toplantıları, çocuğunuzun ailelerini yakından tanıma fırsatı yakalamanızı da sağlar.

Motive edin

Tatil döneminde çocuğunuzu yeni eğitim-öğretim dönemine motive etmeyi ihmal etmeyin. Örneğin; tatilin son günlerine doğru yeni kırtasiye malzemeleri satın alarak, çocuğunuzu öğrenmeye teşvik edebilirsiniz. Ayrıca mutlaka çocuğunuzun tatil günlerini anne- baba-kardeş sevgisi ile geçirmesini sağlayın. Mutlu, parklarda gezen ve ailesiyle vakit geçiren, yürüyüşler yapan, sorumluluklarını bilen bir çocuğun kendine olan güven duygusu artar. Birlikte alışveriş ve ev işleri yapmak, mutfakta yemek hazırlamak, dışarıda bir şeyler yemek çocukla geçirilen bir tatil döneminin en ideal aktiviteleridir.

Size önerdiğimiz aktiviteler sayesinde çocuğunuz hem sizi daha iyi tanıyacak hem de mutlu olacak. Çocuğunuzun eğlenerek öğrenmesi için öneriler, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma yolları, teknolojinin çocuklara faydaları gibi çocuğunuzu ilgilendiren bir çok konuda bilgi sahibi olmak için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

Çocuğunuzun yeni eğitim-öğretim dönemi için kırtasiye malzemelerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print