Dekorasyonda Aydınlatma Trendleri

Aydınlatma ürünleri ile birlikte kullanılan ışık rengi dekorasyonun tamamlayıcısıdır. Mekandaki renkler doğru bir ışıklandırmayla belirginlik ve derinlik kazandır. Artık “klasik tarzda döşenmiş bir evde sadece sarkıt avizeler kullanılır” düşüncesinin dışına çıkılıyor ve modern dekorasyonlarda da kollu sarkıt avizelerle farklı ve stil sahibi mekanlar yaratılıyor. Modern aydınlatmalarda birçok renk seçeneklerine sahip LED spot aydınlatmalar ile dekorasyon tamamlanıyor.

Dekorasyonda kişiselleştirmeye yönelenler için aplik ve lambader kullanımının önemli bir yeri var. Bu dekoratif aydınlatma ürünlerinde sarı ışık rengi kullanılarak sıcak bir ortam elde ediliyor ve ortama yaşanmışlık katılıyor.

Stile uygun aydınlatma seçimi

Dekorasyon trendleri günden güne değiştikçe aydınlatma ürünlerindeki çeşitlilik de buna bağlı olarak artıyor. Klasik tarzdan vazgeçemeyenler avangart avizelere, modern stilde tekli ve dikkat çekici formlarda avize ve yer yer spot aydınlatmalara, minimalist dekorasyonlarda spot aydınlatmalara yer verilirken, günümüzde her dekorasyonda avize ve spotlara yer verilebiliyor.

Daha önceleri spot aydınlatmalarda beyaz ışık dışında bir renk kullanımı mümkün olamıyorken, günümüzde gün ışığından sıcak renklere kadar birçok ışık rengi tasarruflu LED ampullerde elde edilebiliyor. Bu durum, hızla gelişen aydınlatma tasarımlarında stile uygun ürünü bulmada zorluk yaşamamanızı sağlıyor.

Devir “tasarruf” devri

“Dekorasyonda tasarruf olur mu?” demeden önce bir kez daha düşünün. Evinizin ihtiyaçlarında tasarruf yollarını ararken, aylık enerji tasarrufu için alışveriş listenizde tasarruflu LED lamba ürünleri mutlaka olmalı. Çünkü LED ampullerin klasik ampullere göre 15 kat daha uzun kullanım ömrü var.

LED ampullerin geniş renk seçenekleri, her duy tipine uygun çeşitlerinin bulunması ve en önemlisi klasik ampullere göre %85 enerji tasarrufu sağlaması onları cazip kılıyor. Klasik ampuller gibi ısınmayan tasarruflu LED lambalar, dolap aydınlatmasında giysi ve aksesuarlarınıza, değerli tablonuzu vurgularken renklerin solup gitmesine, ortam ısısında değişikliklere neden olmaz. Aynı zamanda gözleri yormaz ve kanserojen etkide bulunmaz,

“Dim” edilebilme, yani dimmer bağlantı ile kısılıp açılabilme özelliği de bulunan tasarruflu LED lambalar mekanda istenen ambiyansın elde edilmesinde kullanım kolaylığı da sağlıyor.

Işık renginizi seçin

Sarı ışık: Evinizin dekorasyonunda atlamamanız gereken ışık rengi sarı ışık olmalıdır. Dinlendirici bir etkisi bulunan sarı ışık, sıcak renk olarak bilinir ve özellikle yatak odalarında aplik ve abajurlarda kullanılır. Salonda kullanacağınız sarı ışık ile hem işten döndüğünüzde dinlenirken hem de misafirlerinizin rahatlaması için doğru bir seçim olacaktır.

Gün ışığı: Çocuk odalarında renklerin doğru algılanabilmesi, mutfakta gölge oluşmaması ve kesici aletlerle rahat iş yapabilmek için yoğun bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Bu konuda gün ışığı renkte ışık yayan lambalar, net görüş sağlamak için idealdir. Tezgah üstü spotlarda ve genel aydınlatmada gün ışığı tercih edilir.

Soğuk beyaz: Niş aydınlatması, değerli obje ve tabloların vurgulanması soğuk beyaz ışık rengi ile yapılabilir. Vurgularda farklı renkte ışık kullanımı netlik ve renk seçiciliğinde yanılsamalara neden olabilir.

2017 dekorasyon ve ışık renkleri

Dekorasyonda kullanılan renkler, ışık renk sıcaklığı seçiminde belirleyicidir. 2017 yılında pastel tonlar dekorasyon modasında sıkça kullanılacak. Özellikle bordo, mavi, yeşil tonlarda kullanılacak duvar rengi ya da mobilya kaplamlarında açık gri tonlarda parke rengi ile uyum sağlanacak. Moda olan renklerde dekorasyon işine girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken mekanın büyüklüğüdür.

Bordo: Bordo koyu bir renktir ve bu renk küçük mekanları olduğundan daha küçük gösterebilir. Bordo renk tüm duvarlara uygulandığında büyük salonlar kasvetli bir hal alabilir. Bu yüzden önü açık olan bir duvarı bu renk ile boyayarak diğer duvarları vanilya gibi açık bir tonla renklendirmek daha doğru olacaktır. Bordo duvar kenarına tavandan sarı LED ile spot ışık vurgusu ya da köşede bir lambader ile aynı ışık rengi uygulanarak sıcak bir ortam elde edilebilir.

Mavi: Mavi soğuk bir renktir. Bu yüzden soğuk beyaz ya da mavimsi beyaz renkte LED aydınlatma uygun olmayacaktır. Genel aydınlatmada gün ışığı renkte LED’ler ile spot ya da avize aydınlatması yapılabilir. Mavi renk kataloğunda koyu mavi ve açık mavi gibi 2 renk uygulaması yapılarak ortamda hareket sağlanabilir. Çocuk odalarında mavi bir fon perde kenarında sarı ışıklı bir aplik ile hoş ve sıcak bir ortam yaratılabilir.

Yeşil: Yeşil, salon dekorasyonunda duvar ve perdelerde sıklıkla tercih edilir. Açık yeşil küçük salonları daha ferah gösterir. Spotlarda gün ışığı LED lambalar tercih edilerek, aydınlık bir görünüm elde edilebilir. Büyük salonlarda tek duvarın koyu yeşil renkte olması, duvar üzerindeki apliklerde ya da duvar yanındaki lambaderde sarı ışık ile sıcak ve samimi bir ortam yaratılır.

Kısaca belirtmek gerekirse, küçük mekanlarda tek duvarı koyu renge boyamak ortamı karanlık ve olduğundan küçük göstereceğinden dolayı risklidir.

2017 Avizeleri

2017’de avizelerde sarkıt modeller moda. Özellikle yemek odası ya da salonlarda ayrılan yemek bölümünde masa üzerine sıralı sarkıt avizeler geçen yıl olduğu gibi bu yılda da var. Yemek masası üzerindeki aydınlatmanın net görüş sağlayan gün ışığı renkte olması tercih edilir. Avize kullanımının dışında masa yakınında bir köşeye birçok model seçeneği bulunan lambaderler ile yoğun ışık elde edilebilir.

Evinizin dekorasyonunda kullanacağınız ışık rengini seçerken tasarruflu LED lambaları kullanabilirsiniz. Philips Essential’ın tasarruflu LED seçeneklerini CarrefourSA marketlerinden bulabilirsiniz. Philips Essential tasarruflu LED ürünleri kısılıp açılabildiği için aynı ampulle farklı renkler elde edebilir ve ortamda istediğiniz ambiyansı elde edebilirsiniz.

Dekorasyonda aydınlatma trendleri, mutfak aydınlatmasındaki incelikler, yatak odalarında aydınlatma önerileri ve çocuk odası için doğru ışık seçimi için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print