Dekorasyonda Sonbahar Stili

Sonbahar dekorasyonu ile evinizde yaz sıcaklığını yaşatmaya ne dersiniz? Yaklaşan soğuk havaların habercisi Sonbahar’da neşenizi yerine getirecek sımsıcak dekorasyon önerileri için önerilerimize göz atın.

Dekorasyonda renkler her mevsim için yıldan yıla değişebilir ama Sonbahar için dekorasyon; kahverengi, yeşil, turuncu gibi değişmez renklerden ve doğanın içinden çağrışımlar yapan objelerden oluşmaktadır. Tabii bunların yanında aydınlatmada kullanılan ışık rengi de dekorasyonun ayrılmaz bir parçası olmalı. Örneğin; sarı ışık gibi dinlendirici ve soft renkler, gittikçe kararan gökyüzünün altında pozitif bir ruh halinde olmak isteyen kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken aydınlatma renkleridir.

İçinizi ısıtan, kısa tatillerle geçirdiğiniz harika bir yaz mevsiminden sonra evinize zaman ayırmak ve biraz da Sonbahar’ın tadını çıkarmak için evinizde yapacağınız dekorasyon değişikliğinde işte size önerilerimiz:

Fazlalıklardan Kurtulun

Dekorasyon değişikliğinde öncelikle fazlalıklardan kurtulmak gerek. Dekorasyonda karar kılmadan önce giyilmeyen kıyafetler, eskimiş mobilyalar, dekoratif aksesuarlar, çalışmayan abajur gibi gözden çıkarılabilecek eşyaları hiç düşünmeden atın ve yeni bir başlangıca hazır olun. Mobilyalarınızı yenilediyseniz, modası geçmiş eşyalardan kurtulduysanız, artık Sonbahar renkleri ile evinizi en uygun şekilde dekore edebilirsiniz.

Bir Duvara Renk Katın

Sıcak bir yaşam alanı oluşturmanın en önemli detaylarından biri, açık renk duvarlar arasında kontrast oluşturabilecek farklı bir renk tonunu kullanmaktır. Örneğin; salonunuzdaki duvarlarınız vanilya ya da kum beji gibi açık tonlardaysa tatlı bir koyu sarı, koyu yeşil ya da açık tonlarda bir kahverengi ile tek duvarınıza renk katabilirsiniz. Ancak duvar renklerine karar verirken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Küçük bir salonda tek duvarı koyu bir renkle boyamak mekanı olduğundan çok daha küçük gösterir. Küçük salonlar için tek duvarı koyu renk yapmak yerine karmaşık desenlerden uzak, sade bir duvar kağıdı da tercih edebilirsiniz.
  • Koyu renge boyanmış bir duvarın önünde büyük eşyalara yer vermemelisiniz. Bir koltuk ya da üzerinde aksesuarların yer aldığı dresuar bu duvarın önünde daha şık duracaktır.
  • Duvarınızı koyu yeşil, kahverengi gibi koyu renklerle boyadıysanız ve duvar önüne koltuğunuzu koyacaksanız koltuk döşemesi duvar rengi ile uyumlu açık tonlarda olmalıdır.
  • Farklı renklerde boyadığınız ya da duvar kağıdı kullandığınız duvarınızı vurgulamak ve dekorasyonu tamamlamak için sarı ışık gibi soft bir ışık rengi ile aydınlatılmış lambader, eğer yer yoksa duvara monte edilebilen aplikler kullanabilirsiniz.

Sonbaharın Popüler Döşeme Renkleri

Sonbahar dekorasyonunda kullanacağınız kahverengi, yeşil gibi renklerle en uyumlu döşeme rengi gridir. Toprak tonları da en az gri renk kadar Sonbahar dekorasyonunuza uyum sağlayabilir. Koltukta birkaç kırlenti gri seçmek, açık renk bir duvar kenarında koyu renk perdeye yer vermek, gri ve sarı kırlentler ile kontrast yakalamak, gri koltuk üzerinde sarı bir koltuk şalı, sandalyelerde dal ve yaprak desenli bir döşeme bu hazan mevsiminde sıkça tercih edilmektedir.

Dekorasyonda zıt fikirlere açıksanız size bir önerimiz var:
Gri ile en çok yakışan renklerden biri de kırmızıdır. Kırmızı bir berjer, kımızı kırlentler, kırmızı koltuk şalı ya da kırmızı bir kumaş abajur Sonbahar dekorasyonunda mükemmel bir tamamlayıcı olabilir.

Aydınlatmada Sonbahar Renkleri

Evinizin Sonbahar dekorasyonunda mutlaka sarı ışık kullanın. Dinlendirici bir etkisi bulunan sarı ışık, sıcak renk olarak bilinir ve özellikle yatak odalarında ve salonlarda aplik ve abajurlarda kullanılır. Salonda kullanacağınız sarı ışık hem işten döndüğünüzde dinlenirken hem de misafirlerinizin rahatlaması için doğru bir seçimdir. Ancak dekorasyon amaçlı yer vereceğiniz bu ışığın dışında genel aydınlatma olarak gün ışığı rengini de kullanmanız gerekir.

Farklı renklerde ışık yayan ampullerinizi LED ampuller arasından seçebilirsiniz. “Dim” edilebilme, yani dimmer bağlantı ile kısılıp açılabilme özelliği bulunan tasarruflu LED lambalar mekanda istenen ambiyansın elde edilmesinde kullanım kolaylığı sağlar. LED ampuller klasik ampullere göre 15 kat daha uzun kullanım ömrüne sahiptir ve %85 enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

2017 yılı sona ermeden önce dekorasyonunuzda yer verebileceğiniz ışık rengi, aydınlatma ürünleri, avize modelleri için Dekorasyonda Aydınlatma Trendleri başlıklı blog yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Dekorasyonun Tamamlayıcısı Aksesuarlar

Sonbahar aksesuarları genellikle doğa çağrışımı yapar. Sararan yapraklar, kurumuş dal parçaları, güneşin sıcaklığını yansıtan sarı-turuncu mumlar, ışıltılar ve aynalar, çam kozalakları, kurutulmuş çiçekler ve antik desenli örtüler sonbahar dekorasyonunun tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. İşte evinizin her köşesinde yer verebileceğiniz dekoratif Sonbahar aksesuarları:

  • Doğadan topladığınız çam kozalakları, kuru dal parçaları ve kuru çiçeklerle cam bir kavanoz, vazo ya da sunum tabağında aranjman hazırlayabilir, bu aranjmanı sehpanızda ya da yemek masası üzerinde kullanabilirsiniz.
  • Kahverengi objelerin, kurutulmuş çiçeklerin arasında sarı bir mum ve birkaç pırıltılı aksesuara yer verebilirsiniz.
  • Kuru yapraklar, dallar ve kozalaklar ile evinizin kapısı için şık bir kapı süsü hazırlayabilirsiniz.

Sonbahar dekorasyonunda evinize ve zevkinize en uygun mum, kırlent çeşitleri, yeni bir perde, vazo gibi daha birçok dekoratif ürünü CarrefourSA hipermarketlerinde bulabilirsiniz.

Dekorasyon önerileri, pratik fikirler, yemek tarifleri, güzellik ve bakım tüyoları için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print