Diyabet Beslenme

Diyabet beslenme; kan şekerinin kontrolünü sağlayarak diyabet hastalığında ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemek amacıyla uygulanmaktadır ve tedavinin bir parçasıdır.

Diyabet beslenme hem diyabet hastaları hem de sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler tarafından tercih edilir. Diyabetik yemeklerde şeker, asit, yağ, karbonhidrat ayarına dikkat edilmesi gerekir. Kilo vermek isteyenlerin ve diyabet hastalarının meyve, sebze, ölçülü miktarda et, tavuk ve balık, ölçülü miktarda badem, fındık, fıstık ve tahıllar ile beslenmesi gerekir.

Diyabetik tariflerin temelinde kızartma yerine ızgara ya da haşlamalar, hamur işleri yerine diyabetik bisküvi, diyabetik pasta ve ekmekler, şekerli içecekler yerine su ve şekersiz bitki çayları vardır. Tüm bunlar ve yemeklerinizde kullanabileceğiniz diyabet ürünlerini CarrefourSA reyonlarında bulabilirsiniz.

Diyabetik beslenmede azar azar ve sık sık beslenme şekli tercih edilmelidir. Diyette sabah aç karnına meyve yemek, uzun süre aç kalmak, fast food gıda tüketimi, ana öğünde sadece karbonhidratlı yiyecekler yemek, içeriği bilinmeyen gıdalar tüketmek yapılmaması gereken davranışlardır.

Aşırı yağlı yiyeceklere, makarnalara, kremalı pastalara diyabetik tarifler arasında yer yoktur. Bunlar yerine uygun pişirme yöntemleriyle hazırlanan diyabetik tarifler tercih edilmelidir. Sayfamızda en doğru pişirme teknikleriyle, sağlıklı malzemelerle hazırlanabilen diyabetik tarifleri bulunuyor. Bu sayfamızda diyabet beslenme ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilir, mutfağınızda kolayca hazırlayabileceğiniz diyabetik yemek tarifleri bulabilirsiniz.

CarrefourSA reyonlarında diyabetik yemek tariflerinizde kullanılabileceğiniz diyet ürünleri, kahvaltılıklar, reçeller ve atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

image_print