Doğru Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır?

En kıymetlileriniz bebekleriniz ve çocuklarınızın yaş grubuna göre oyuncak seçebilmenin püf noktalarını bu yazımızda bulacaksınız.

Çocuklar için oyuncak seçerken en önemli kriter yaş sınırıdır. Her oyuncak üzerinde, o oyuncağın hangi yaş aralığına uygun olduğu yazmaktadır. Çocuğun yaşına uygun oyuncak seçmedeki amaç, onun yaratıcılığını ve zihinsel gelişimini desteklemektir. Oyuncak için tavsiye edilen yaş sınırı, oyuncağın eğiticiliği açısından da önemlidir. Oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken özellikler şunlar olmalıdır.

 • Tüm oyuncaklarda CE işareti olmalıdır. CE, oyuncağın Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğunu garanti eden bir semboldür.
 • Plastik oyuncaklarda BPA maddesi olmamalıdır.
 • Oyuncak kolay temizlenebilmelidir.
 • Oyuncağın kullanma talimatları dikkatlice okunmalıdır.
 • Kaliteli piller kullanılmalı ve pil kutusu sık sık kontrol edilmelidir. Biten ve akan piller değiştirilmelidir.
 • Oyuncağın pil kutusu kolay açılmamalı, vidalı olmalıdır.

Yaş kriteri

Tüm oyuncaklar her çocuk için uygun olmayabilir. Oyuncak satın alırken ambalaj üzerindeki yaş tavsiyesine mutlaka uyulmalısı gerekir. Oyuncak üzerinde belirtilen “yaş” sınırı hem oyuncağın eğiticiliği hem de parça boyutları ile ilgilidir. Örneğin; 3 yaş ve üzeri yaştaki çocuklar için üretilen oyuncaklar 1 ve 2 yaşındaki çocuklar için tehlike oluşturabilmektedir.

Uyarı: Eğer çocuğunuzun yaşı satın almayı düşündüğünüz oyuncak için tavsiye edilen yaş sınırına göre küçükse çocuğunuzun büyümesini bekleyin.

1 yaşına kadar oral dönem!

1 yaşına kadar geçen dönem bebeğin oral dönemidir. Bu dönemde bebekler çevresindeki nesneleri ağız yoluyla, emerek, çiğneyerek keşfetmek istemektedir. O nedenle 1 yaşına kadar bebeklerin oyuncakları yumuşak hatlara sahip olmalı, yutulabilecek küçük parçalara sahip olmamalıdır.

0-24 ay

 • Bebeklikte oral dönemi kapsayan bu dönemde oyuncaklar küçük parçalı değildir.
 • Çocuğun dikkatini oyuncağa vermesi için oyuncağın sesi çok yüksek değildir.
 • Diş kaşıyıcı, büyük parçalı legolar, çarklar, yapbozlar, yürüteçler, yürüme arkadaşı gibi oyuncaklar bu dönemde en sık kullanılan oyuncaklardır.
 • Bebeklerin hareketli ve sesli oyuncakları ile özgürce oyun oynayabilmesi için oyun parkları ev ortamında hem pratikliği hem de çocuğun güvenliğini sağlamaktadır.

2-4 yaş

İlk çocukluk ve oyun dönemini kapsayan bu dönemde dış dünyaya merak duyan çocuğun eğitici setlere ihtiyacı vardır. Yaşıtlarıyla paylaşmayı ve arkadaşlık kurmayı öğrenen çocuk boyamalar yapabilir, kitap sayfalarını karıştırabilir ve daha sosyaldir.

 • Bu dönemde ilk resimlerim, ilk kitabım, sayı treni, ilk alfabe, oyun hamuru, mini oda takımları, puzzle çeşitleri, renkli ve şekilli blok yapbozlar en sık kullanılan oyuncaklardır.
 • 4 yaşına doğru çocuklar cinsiyet farklılığını keşfetmeye başlar. Bu dönemde kız çocuklar evcilik ve doktorculuk oynamaya başlamıştır.
 • Erkek çocuklar çek-bırak arabalarını yarıştırmaya heveslidir.
 • 4 yaşından sonra oyuncak bebekler ve peluşlar, robotlar çocukların ilgisini çekmeye başlar.

5-7 yaş

Okul ve oyun çağının kaynaştığı bu dönemde çocuk, kurallar geliştirerek oyun oynamaktadır. Oyunlarda vücudunu da etkili bir şekilde kullanan çocuk, hem zihinsel hem de bedensel gelişimini destekleyici oyunlar oynamaktadır.

 • Scooter ve bisiklet bu dönemde çocuğun hayatına girer.
 • Çocuklar bu dönemde oyun oynarken çok fazla hayal gücü kullanırlar. Bu nedenle zihinsel gelişimi destekleyici oyunlar tercih edilmelidir.
 • Arkadaşları ile takım çalışması yapan çocuk için; evcilik setleri, oyuncak doktor setleri, ayna-saç fırçası setleri, itfaiye arabası, kamyon, ambulans, polis arabası gibi renk ve şekil çeşitliliği olan detaylı oyuncaklar, uzaktan kumandalı arabalar ön plandadır.
 • Hayvan figür setleri, robot ve araba dönüşebilen oyuncaklar, sesli bebek evleri, oyuncak bebek arabaları, tamir setleri, uzay aracı gibi oyuncaklar çocuğun hayal gücünün zenginleşmesinde oldukça etkilidir.
 • Zihinsel ve duygusal gelişimi destekleyici strateji ve hafıza oyunları bu yaş grupları için uygundur.

8-13 yaş

Ergenliği de kapsayan bu dönem çocuklar için meslek tercihlerinin ilk kez yapılmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde çocuğun okul hayatı devam ediyordur ve çocuk, derslerden arta kalan zamanda oyun oynamak istemektedir.

 • Boyama kitaplarından mandala boyama kitaplarına geçiş yapılmıştır.
 • Barbie evleri, tren setleri, Batman ve Superman gibi kahramanların sesli ve hareketli figürleri, çizgi film kahramanlarının figürleri, kız çocuklar için aksesuar setleri 8-13 yaş grubunda en sık tercih edilen oyuncaklardır.
 • Spora yönelik basketbol, futbol, voleybol, tenis oyunları ön plana çıkmaktadır. Buna bağlı olarak top çeşitleri, pota, kale, raket gibi çocukları spora teşvik eden oyuncaklar tercih edilebilmektedir.

14 yaş ve üstü

Kaygıların oluştuğu ve ergenliğin yaşandığı bu dönemde oyun, çocuklar için boş zamanın değerlendirildiği ve kaygılardan uzaklaşılan bir aktivitedir. Bu dönemde çocuk odasında özel alanlara müdahale edilmemeli, çocuk belli bir ölçüde özgür bırakılmalıdır. Sonlanmış çok parçalı puzzle çeşitleri ve mandala boyama çocuk odasının süslenmesine izin verilmelidir.

 • Peri kostümü, Batman ve Superman gibi kahramanların kostümleri bu dönemde çocukların ilgi alanına girmektedir.

Oyuncağın bebekler ve çocuklar üzerindeki etkisi ve önemi

Oyuncaklar bebeklerin ve çocukların el becerilerinin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında zihinsel ve duygusal gelişimlerinde de oyuncakların önemi büyüktür. Çocuklar oyuncaklarla kendilerini ifade ederler. Bu nedenle kendilerini net bir şekilde ifade edebilmeleri için yaş kriterlerine uygun çok çeşitli bir oyuncak dolabına sahip olmaları gerekir. Özellikle küçük çocukların her türlü oyuncaklarla oynamasına izin verilmeli, oyuncak seçimleri yargılanmamalıdır.

Oyuncaklar çocukların karakter gelişimini nasıl etkiliyor?

Oyuncaklar çocukların karakter gelişimi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Oyuncak ile kendini ifade etmeyi öğrenir ve bu sayede çocuğun zeka gelişimi de desteklenir. Toplar, müzik enstrümanları, kuklalar ve bisikletler çocukların karakter özelliklerini destekleyen oyuncaklardır. Bu tür oyuncaklarla çocuğun ilgi alanlarını öğrenmek ya da çocuk için bir ilgi alanı oluşturmak çok kolaydır. Çocuklar oyuncaklarıyla başarı hazzını yaşar, yaratıcılıklarını pekiştirir ve paylaşımı öğrenir.

Duygusal gelişimi destekleyen oyuncaklar ve aktiviteler:
Oyuncak bebekler, resim yapmak, kukla oyunları.

Sosyal ve kişisel gelişimi destekleyen oyuncak ve aktiviteler:
Kutu oyunları, doktor muayene araçları oyunu, yap-bozlar, oyuncak bebekler, kıyafet tasarımı yapılabilen bebekler.

Zihinsel gelişime ve yaratıcılığa katkısı olan oyuncak ve aktiviteler:
Resim ve kolaj çalışması yapmak, inşa oyuncakları, oyun hamuru, abaküs, yaa uygun tahmin oyunları, domino.

Fiziksel gelişime katkı sağlayan oyuncak ve aktiviteler:
Top oynamak, çember çevirmek, ip atlamak, paten kaymak, yaşa uygun spor ekipmanlarını kullanmak.

Oyuncak cinsiyete göre mi alınmalıdır?

Oyuncak seçimi yaparken cinsiyet ayrımı yapılmamalı, çocuğun her çeşit oyuncaklarla oynamasına izin verilmelidir. Çünkü erkek çocuğun yanında hayatı boyunca sadece erkekler olmayacak, aynı şekilde kız çocukların hayatı boyunca yanında sadece kadınlar olmayacaktır. Erkek çocuklarının kız çocukları ile birlikte evcilik oynamasına, kız çocuklarının erkek arkadaşları ile araba yarıştırmasına izin verilmelidir.

Çocuklarınızı oyuncakların neden olduğu kazalardan koruyun

 • 3 yaş altındaki çocuklar için küçük parçacıklı oyuncaklar tercih edilmemelidir.
 • Oyuncağın kurulumunu ebeveynler yapmalıdır.
 • Pil kutusu vida ile sabitlendikten sonra oyuncak çocuğa verilmelidir.
 • Oyuncakla oynayan çocuk yetişkin gözetiminde olmalıdır.
 • Elektrikli ya da şarj edilebilir oyuncaklarla 5 yaş ve üzerindeki çocukların oynamasına izin verilmelidir.
 • Kırık oyuncaklar çöpe atılmalıdır.

İlk yaş oyuncakları, yürümeye yardımcı oyuncaklar, diş kaşıyıcısı çeşitleri, kutu oyunları, peluş oyuncaklar ve daha birçok oyuncak seçeneğini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için en doğru yöntemleri, onların sağlıklı büyümesi için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bloğumuzun Anne-Çocuk kategorisinden takip etmeye devam edebilirsiniz.

image_print